"Imagine": Patrzeć nie znaczy widzieć
Uhonorowane nagrodą publiczności i nagrodą za reżyserię na Warszawskim Festiwalu Filmowym "Imagine" Andrzeja Jakimowskiego, z Edwardem Hoggiem i Alexandrą Marią Larą w obsadzie, od 12 kwietnia można oglądać w kinach. Akcja toczy się w Lizbonie, w klinice dla niewidomych.
"Wzruszająca, urzekająca zjawiskowymi zdjęciami Adama Bajerskiego i zmysłową muzyką Tomasza Gąssowskiego historia Iana, instruktora niewidomych, który przybywa do ośrodka w Lizbonie, by uczyć młodych pacjentów sztuki orientacji w przestrzeni" - tak film zapowiada jego dystrybutor.
"Imagine" jest wspólną produkcją Polski, Francji, Wielkiej Brytanii i Portugalii. Główne role w filmie zagrali znani zagraniczni aktorzy - Brytyjczyk Edward Hogg i pochodząca z Rumunii, a od lat mieszkająca w Niemczech, Alexandra Maria Lara.
Hogg (ur. 1979 w Doncaster) ma w dorobku m.in. współpracę z reżyserem Rolandem Emmerichem - wystąpił w jego filmie "Anonimus" (2011), wspólnie z Rhysem Ifansem, Vanessą Redgrave i Davidem Thewlisem.
Lara (ur. 1978 w Bukareszcie), zaliczana do najciekawszych młodych aktorek europejskich, grała m.in. w filmach: "Control" (2007, reż. Anton Corbijn), "Baader-Meinhof" (2008, reż. Uli Edel) i "Lektor" (2008, reż. Stephen Daldry). Ostatnio pracowała na planie filmu Rona Howarda "Rush" (2013). Mężem Lary jest brytyjski aktor Sam Riley, znany z ról w "Control" (2007, gdzie wcielił się w wokalistę zespołu Joy Division Iana Curtisa) i "W drodze" (2012, ekranizacja książki Jacka Kerouaca).
W związku z realizacją "Imagine" Hogg i Lara długo przygotowywali się do ról ludzi niewidomych. Hogg przez wiele tygodni brał w Londynie udział w ćwiczeniach, które prowadził z nim niewidomy Hiszpan, Lara również miała nauczycielkę - młodą niewidomą Niemkę z Berlina.
Główni bohaterowie filmu to bowiem dorośli niewidomi - instruktor i jego pacjentka - którzy zakochują się w sobie podczas zajęć w klinice. Instruktor pochodzi z Wielkiej Brytanii. W ośrodku w Lizbonie uczy pacjentów orientacji w przestrzeni techniką echolokacji, polegającą na rozpoznawaniu otoczenia w oparciu o odbicie dźwięku. Sam także jest niewidomy.
Swoim podopiecznym Ian tłumaczy, że również człowiek niewidomy potrafi "zobaczyć" wiele rzeczy. Zwraca jednocześnie uwagę, że w przypadku ludzi, którzy niewidomi nie są, "patrzeć" nie zawsze równoznaczne jest z "widzieć".
Podopieczni instruktora to dzieci, młodzież oraz osoba dorosła - Niemka Ewa, wrażliwa i zamknięta w sobie. Kobieta marzy, by wyjść pewnego dnia na ulicę i móc poruszać się po mieście bez konieczności wspomagania się laską dla niewidomych. Instruktor zostaje jej przewodnikiem. Uczy Ewę, jak rozpoznawać otoczenie bez używania wzroku, wsłuchując się w dźwięki, czując zapachy.
Za sprawą niekonwencjonalnych wskazówek i wrażliwości Iana, Ewa przezwycięża lęk i samodzielnie stawia pierwsze kroki poza kliniką. Wkrótce przekonuje się, że każdy akt odwagi rodzi ryzyko, bez którego jednak nie sposób poznać smaku wolności.
"To historia wielopłaszczyznowa, film o postrzeganiu świata wokół nas, a zarazem opowieść o miłości" - powiedział PAP reżyser Andrzej Jakimowski.
Młodych pacjentów Iana zagrały niewidome dzieci i nastolatki z Wielkiej Brytanii, Portugalii i Francji. Wspominając pracę z nimi, Jakimowski podkreślił: "Trudno było im sprostać wymogom pracy na planie, jednak wysiłek włożony w formowanie z nich aktorskiej grupy opłacił się. Niewidome dzieci bardzo wiele wniosły do tego filmu - swoją osobowością, podejściem do pracy, poczuciem humoru i zrozumieniem dla tego, co robimy".
Muzykę do "Imagine", nagraną częściowo w Berlinie, skomponował Tomasz Gąssowski. Jego kompozycje wykonali następnie cenieni artyści, wśród nich: berliński perkusjonista związany z zespołem Dead Can Dance David Kuckhermann, skrzypek jazzowy Adam Bałdych, wirtuoz gitary flamenco Leszek Potasiński, gitarzysta zespołu Brathanki i Grzegorza Turnaua Jacek Królik oraz gitarzysta i mandolinista Leszek Matecki, pracujący na co dzień z Moniką Brodką.
Przy nagrywaniu ścieżki dźwiękowej wykorzystano oryginalne instrumenty, m.in. hang drum i vioarę, na których na potrzeby filmu zagrali Kuckhermann i Bałdych.
"Hang drum odkryłem w Barcelonie. Zobaczyłem, jak ktoś na ulicy gra na takim instrumencie. Jest to instrument perkusyjny, podobny do odwróconej metalowej misy. Gra się na nim palcami, czasem w rękawiczkach" - opowiadał PAP Gąssowski. Vioara to z kolei rumuński instrument smyczkowy, połączenie skrzypiec i trąbki - tłumaczył.
Andrzej Jakimowski, który w dorobku m.in. filmy "Zmruż oczy" (2003) i "Sztuczki" (2007, nagrodzone m.in. Złotymi Lwami w Gdyni), wyreżyserował "Imagine" na podstawie własnego scenariusza.
Z myślą o osobach niewidzących w wybranych polskich kinach film "Imagine" będzie prezentowany w wersji z audiodeskrypcją (publiczność otrzyma specjalne zestawy słuchawkowe do audiodeskrypcji). Takie seanse organizowane będą w czterech kinach sieci Helios: w Białymstoku, Wrocławiu, Katowicach i Rzeszowie.
"Audiodeskrypcja to przekazywany drogą słuchową werbalny opis treści wizualnych dla osób niepełnosprawnych wzrokowo. W kinie oznacza to dodatkową ścieżkę audio, przesyłaną do rozdawanych przed seansem zestawów słuchawkowych, odtwarzaną między dialogami. Głos lektora, w możliwie najpełniejszy sposób, opisuje m.in. ubiór bohaterów, a także pojawiające się na ekranie postaci i szczegóły otoczenia. Opis uzupełnia się ze ścieżką dźwiękową filmu, nie nakładając się na nią i nie utrudniając jej odbioru" - wyjaśniono w materiałe przesłanym PAP przez sieć Helios.
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!