Honorowy Orzeł dla Majewskiego
Reżyser Janusz Majewski, twórca serialu "Królowa Bona" oraz filmów "Zaklęte rewiry", "Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny" i "C.K. Dezerterzy", autor znakomitych adaptacji literatury, został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł 2012 za osiągnięcia życia.
Statuetki Orłów przyznawane są corocznie - w różnych kategoriach - przez liczącą ponad 500 członków Polską Akademię Filmową. Nazwisko pierwszego tegorocznego laureata, zdobywcy nagrody za osiągnięcia życia, ogłoszono w środę, 29 lutego, na konferencji prasowej w Warszawie.
Majewski urodził się 5 sierpnia 1931 r. we Lwowie. W 1960 r. ukończył studia na wydziale reżyserii łódzkiej szkoły filmowej. Jednym z pierwszych tytułów w jego reżyserskim dorobku był telewizyjny "'Awatar' czyli zamiana dusz" z 1964 r., adaptacja opowiadania francuskiego pisarza Teofila Gautier. Majewski dostał za nią nagrodę międzynarodowej federacji krytyków FIPRESCI na festiwalu filmów telewizyjnych w Monte Carlo.
W kolejnych latach wyreżyserował m.in.: "Sublokatora" (1966) z Janem Machulskim, Barbarą Ludwiżanką i Magdaleną Zawadzką w obsadzie (nagroda FIPRESCI na festiwalu w Mannheim), "Zbrodniarza, który ukradł zbrodnię" - z Zygmuntem Huebnerem, Barbarą Brylską i Ryszardem Filipskim (1969) oraz film z elementami horroru, "Lokis. Rękopis profesora Wittembacha" (1970).
W 1973 r. przeniósł na ekran powieść Michała Choromańskiego "Zazdrość i medycyna"; w filmie zagrali Ewa Krzyżewska, Mariusz Dmochowski i Andrzej Łapicki. Dwa lata później nakręcił "Zaklęte rewiry", według prozy Henryka Worcella, z Romanem Wilhelmim i Markiem Kondratem w obsadzie. W 1977 r. premierę miał film "Sprawa Gorgonowej", zaś w 1979 r. "Lekcja martwego języka" (na podstawie powieści Andrzeja Kuśniewicza).
Dużą popularność wśród polskich widzów zyskał zrealizowany przez Majewskiego historyczny serial "Królowa Bona" (1980), w którym występowali m.in. Aleksandra Śląska, Jerzy Zelnik i Anna Dymna. Dwa lata później Majewski wrócił do tych samych bohaterów w filmie "Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny", z Dymną w roli tytułowej. Akcja rozpoczynała się po śmierci królowej, a w scenach wspomnieniowych wykorzystano fragmenty wcześniejszego serialu.
Do znanych filmów Majewskiego należą również komedie "C.K. Dezerterzy" z 1986 r., gdzie tematem był rozkład Austro-Węgier widziany "przez pryzmat wojska" (Majewski zdobył za ten film Złotą Kaczkę w kategorii najlepszy polski film roku) oraz "Złoto dezerterów" z 1998 r., kontynuacja "C.K. Dezerterów". W 1998 r. powstał na poły autobiograficzny serial telewizyjny Majewskiego "Siedlisko", a w 2005 r. - film kinowy "Po sezonie" z Leonem Niemczykiem i Magdaleną Cielecką.
W swoim najnowszym filmie fabularnym, "Małej maturze 1947" z 2010 r., Majewski nawiązał do czasów własnego dzieciństwa. "Mała matura 1947" to opowieść o grupie gimnazjalistów, których okres dojrzewania przypadł na burzliwe lata powojennej Polski.
"Kondrat zrobił dla mnie wyjątek!" - przeczytaj wywiad z Januszem Majewskim.
Janusz Majewski ma w dorobku również filmy dokumentalne (m.in. poświęcony tematyce wojennej "Album Fleischera" z 1962 r. i sportowy "Pojedynek" z 1964 r.) oraz liczne spektakle Teatru Telewizji (m.in. "Upiór w kuchni" z 1976 r.). W latach 1983-90 był prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Gala wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły 2012, podczas której ogłoszone zostaną nazwiska innych laureatów, odbędzie się 5 marca w Teatrze Polskim w Warszawie. Wśród nominowanych są m.in.: w kategorii najlepszy reżyser - autorka filmu "W ciemności" Agnieszka Holland, reżyser "Róży" Wojciech Smarzowski oraz Jan Komasa, nominowany za realizację "Sali samobójców"; w kategorii główna rola kobieca - Roma Gąsiorowska (rola w filmie "Ki"), Agata Kulesza ("Róża") i Agnieszka Grochowska ("W ciemności"); a w kategorii główna rola męska - Marcin Dorociński ("Róża"), Jakub Gierszał ("Sala samobójców") i Robert Więckiewicz ("W ciemności").
Wśród laureatów Orła za osiągnięcia życia z lat poprzednich byli m.in.: Andrzej Wajda (2000), Roman Polański (2003), Janusz Morgenstern (2008) i Jerzy Stefan Stawiński (2010).