Reklama

Reklama

Harvey Keitel w młodości był żołnierzem piechoty morskiej

Przy okazji jednego z ostatnich wywiadów, jakich udzielił Harvey Keitel, pojawił się interesujący wątek z przeszłości aktora. Gwiazdor wspomniał mianowicie, że jako młokos odbywał służbę w Korpusie Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych.

Harvey Keitel w początkach kariery w filmie Martina Scorsese "Ulice nędzy"

"Kiedy dołączyłem do Marines, miałem 17 lat. To zmieniło moje życie. To doświadczenie nauczyło mnie, jak znosić trudy. Nauczyło, jak wygląda prawdziwe koleżeństwo. Nauczyło, czym naprawdę jest poświęcenie i czym jest lojalność" - powiedział gwiazdor w rozmowie z telewizją Fox News. Podczas przeszkolenia wojskowego udało mu się też przełamać lęk przez ciemnością. Harvey mundur przywdział w 1956 roku. Służył w wojsku przez trzy lata. Brał m.in. udział w amerykańskiej interwencji w Libanie w 1958 r. Otrzymał medal jako lider kilkuosobowego oddziału piechoty. Po zakończeniu służby i powrocie do Ameryki, został protokolantem sądowym i zajmował się tym przez kilka lat, nim poszedł w kierunku aktorskim.

Jednakże z najnowszą rolą Keitela o wiele lepiej korespondują jego rodzinne doświadczenia. W flmie "Lansky" Keitel wcielił się w Meyera Lansky’ego, urodzonego w 1902 r. w Grodnie Żyda, który jako dziecko wyemigrował do USA i tam po latach stał się "ministrem finansów" świata gangsterskiego, inwestując pieniądze mafijne w kasyna i hotele.

Rodzice Keitela też byli żydowskimi imigrantami, którzy przybyli z Polski (w latach 30. mieszkali w Biłgoraju) i też, jak Lansky, osiedlili się w Nowym Jorku. "Jestem Amerykaninem w pierwszym pokoleniu - nie miałem łatwo. Moi rodzice nie mieli wykształcenia, więc musieli się bardzo starać, by zarobić na życie. I dawali radę" - gwiazdor mówi Fox News. Keitelowie prowadzili małą restaurację, gdzie serwowano lunche, ojciec dorabiał też jako kapelusznik.

Reklama

Tak jak jego rodzice, Keitel nie boi się ciężkiej pracy. 82-latek na razie nie myśli o emeryturze. "Mam rozpoczętych wiele projektów. Niech opatrzność zdecyduje, kiedy pójdę na emeryturę" - stwierdza.

"Lansky" miał premierę w USA w 25 czerwca. Na razie nie jest dostępny dla polskich widzów. To już drugi film fabularny poświęcony słynnemu żydowskiego gangsterowi. W pierwszym - z 1999 r. również pt. "Lansky" główną rolę zagrał Richard Dreyfuss.

PAP life
Dowiedz się więcej na temat: Harvey Keitel

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje