Reklama

"Gwiezdne wojny": W Łodzi otwarto niezwykłą wystawę

Modele Sokoła Millennium, stacji kosmicznych, a także pojazdów i robotów z kultowych "Gwiezdnych wojen" można oglądać od soboty, 12 lutego, w Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. Otwarciu ekspozycji towarzyszyło oprowadzanie kuratorskie z autorami modeli z grupy Yavin.

Modele Sokoła Millennium, stacji kosmicznych, a także pojazdów i robotów z kultowych "Gwiezdnych wojen" można oglądać od soboty, 12 lutego, w Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. Otwarciu ekspozycji towarzyszyło oprowadzanie kuratorskie z autorami modeli z grupy Yavin.
Mark Hamill, Carrie Fisher i Harrison Ford w filmie z 1977 roku "Gwiazdne wojny: Nowa nadzieja" /materiały prasowe

"Gwiezdne wojny" to jest magia kina

"Gwiezdne wojny to jest magia - magia kina i całego uniwersum. Wszystko jest tak skonstruowane, że działa na wyobraźnię" - mówi Adam Kulesza, który razem z Markiem Kuleszą i Bernardem Szukielem tworzy grupę Yavin.

"Mamy za sobą kilkadziesiąt wystaw w kraju i poza granicami, a budowanie modeli zaczynaliśmy, gdy jeszcze nie było internetu. Do dyspozycji mieliśmy jedynie fotosy i wyobraźnię 3D. Sami rysowaliśmy projekty i np. model słynnego Sokoła Millennium powstawał przez cztery lata" - dodaje.

Reklama

"Gwiezdne Historie": Wystawa w Łodzi

W sobotę, 12 lutego, do Centrum Nauki i Techniki EC1 wystawa "Gwiezdne Historie" ściągnęła przede wszystkim wielbicieli tej najsłynniejszej serii filmów science-fiction w reżyserii George'a Lucasa. Wśród prezentowanych modeli można oglądać postacie, pojazdy, statki kosmiczne i roboty z tej kultowej produkcji. Są one wyeksponowane w przestrzeni wystaw stałych CNiT EC1.

Zdaniem Adama Kuleszy, industrialny charakter wnętrz znakomicie współgra ze stylem prezentowanych prac.

"Modele zostały umieszczone w taki sposób, aby zmotywować zwiedzających do odwiedzin wielu części stałej ekspozycji. Zaplanowaliśmy również prostą grę, której zadania ułożone są w ciekawą fabułę. Nauka przez zabawę w uniwersum 'Gwiezdnych Historii' to naszym zdaniem świetny pomysł na ferie" - zaznaczył Michał Kędzierski z Działu Doświadczenia Klienta CNiT EC1.

Gra i oprowadzanie kuratorskie z udziałem autorów modeli to nie wszystko. Na 19 lutego zaplanowano spotkanie z autorem książki "Wojna gwiazd. Opowieść o genezie polskiego fandomu Gwiezdnych wojen" Jakubem Turkiewiczem. Będzie można porozmawiać z nim o tym, jak "Star Wars" zawładnęły wyobraźnią obywateli PRL, jakie gadżety były w zasięgu polskich fanów w latach 80. XX w. i dlaczego koszmarnie brzydkie figurki z tamtych lat kosztują dziś małą fortunę.

Do tematyki kosmicznej dostosowano także weekendowe projekcje w Kinie Sferycznym CNiT EC1 - w repertuarze znajdą się filmy "Astronauta", "Jesteśmy kosmitami" i "Kosmiczny paszport".

Zobacz również:

"Peter von Kant" Françoisa Ozona: Humor i pożądanie

"Śmierć na Nilu": Miłość i śmierć [recenzja]

"Krime Story. Love Story": Niewymuszone i spontaniczne. Sensowne? [recenzja]

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Gwiezdne wojny Trylogia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy