Reklama

"Gierek" dostępny w Netfliksie. "Bardziej aktualny niż w dniu premiery"

To film, który jednocześnie podbił serca widzów i rozpętał burzę wśród krytyków. Od 6 kwietnia w ofercie Netfliksa dostępny będzie biograficzny film "Gierek" z tytułową rolą Michała Koterskiego.

To film, który jednocześnie podbił serca widzów i rozpętał burzę wśród krytyków. Od 6 kwietnia w ofercie Netfliksa dostępny będzie biograficzny film "Gierek" z tytułową rolą Michała Koterskiego.
Michał Koterski (P) w filmie "Gierek" /Karolina Grabowska /materiały prasowe


"Teraz film "Gierek" jest jeszcze bardziej aktualny niż w dniu premiery 21 stycznia. W filmie pokazaliśmy, jak Moskwa  - Rosjanie w tym ich służby specjalne, traktują sąsiednie państwa takie jak Polska. Tzn. jak swój prywatny folwark. I od dekad najbardziej lubią nas wtedy, kiedy rządzą nami 'Janukowicze' tutaj akurat w mundurach LWP i jeśli trzeba to z takimi knują przeciw interesom kraju" - komentuje producent i współscenarzysta filmu Heathcliff Janusz Iwanowski.

Gierek. Nazwisko, o którym słyszał w Polsce każdy, ale nikt nie zna jego prawdziwej historii. Kim był naprawdę? O czym marzył? Z kim się przyjaźnił? Komu ufał? Kogo kochał? Kto go zdradził? Historia człowieka, który dziś wciąż budzi skrajne opinie porusza dogłębnie. Polityka bywa brudna, ale gdy dotyka ona całej rodziny, cena okazuje się zbyt duża do zapłacenia. Tajemnice wspólnego życia, widzianego oczami żony i matki Edwarda Gierka teraz będą mogli poznać widzowie Netfliksa.

Reklama

"Gierek": Michał Koterski przytył 17 kilogramów

Michał Koterski, który specjalnie do roli przytył aż 17 kilogramów, nazwał "Gierka" "jedną z najpiękniejszych a zarazem najtrudniejszych przygód filmowych w moim życiu". 

"Dziękuję Bogu i sobie, że udało mi się 6 lat temu zawalczyć o siebie i uwierzyć, że moje życie może wygadać inaczej i mogą się jeszcze spełnić moje najskrytsze marzenia" - dodał aktor.

Małgorzata Kożuchowska wcieliła się w postać żony I sekretarza KC PZPR, Stanisławy Gierek.

W filmie zobaczymy też: Rafała Zawieruchę, Cezarego Żaka (Leonid Breżniew), Jana Frycza (prymas Wyszyński), Ewę Ziętek, Kubę Józefowicza, Nicole Bogdanowicz, Phillipe'a Tłokińskiego, Klaudię Halejcio oraz Natalię Lesz. 

Kim był Edward Gierek?

Edward Gierek to w zbiorowej pamięci Polaków jedna z najważniejszych postaci XX wieku. Przy pisaniu scenariusza twórcy filmu inspirację czerpali z wyjątkowych źródeł: relacji bankiera pożyczającego pieniądze krajom bloku wschodniego, opowieści sekretarza, który obserwował czasy gierkowskie ze środka aparatu władzy, oraz ze wspomnień doradcy, który pomagał Gierkowi zmieniać i modernizować polską gospodarkę.

Producent filmu Heatcliff Janusz Iwanowski prawie 30 lat gromadził informacje, które pomogły scenarzystom nadać ostateczny kształt filmowej historii. Sekretarza Gierka znał osobiście, to z nim podczas spotkań od lat porządkował wiedzę, zwłaszcza dotyczącą życia prywatnego Gierka. Akcja filmu toczy się w latach 1970-1982, od momentu, kiedy Gierek zostaje I sekretarzem KC PZPR, do końca jego internowania.

"Ale nie będzie to film polityczny" - zapewnia producent. "Pokazujemy Edwarda Gierka za kulisami władzy, czyli to, czego ludzie dotychczas nie wiedzieli. Relacje rodzinne, które nigdy nie ujrzały światła dziennego, będą istotną częścią tej historii, a sam Gierek zaskoczy niejednego widza".

Za reżyserię filmu odpowiedzialni są bracia Michał i Wojciech Węgrzynowie ("Proceder"). Scenariusz napisali Rafał Woś, Michał Kalicki i Krzysztof Tyszowiecki, którzy współpracowali już z braćmi Węgrzyn przy poprzednim projekcie - filmie "Proceder".

Zobacz również:

Will Smith zrezygnował z członkostwa w Akademii Filmowej

Warren Beatty: Seksualna rewolucja i wpadka na Oscarach

Maria Kowalik: Aktorka, która została sprzątaczką

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Gierek (film)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama