"Gerontofilia" Bruce'a LaBruce'a w polskich kinach
3 października na ekrany polskich kin trafi nowy film Bruce'a LaBruce'a "Gerontofilia". Kanadyjski reżyser zasiądzie również w jury festiwalu Ars Independent, który odbędzie się w Katowicach w dniach 23-28 września.
Bohaterem "Gerontofilii" jest 18-letni Lake. Ma kochającą dziewczynę, ale pewnego dnia odkrywa, że bardziej interesują go dużo starsi mężczyźni. Los sprawia, że dostaje wakacyjną pracę w domu opieki, gdzie rozwija delikatną relację z panem Peabody. Kiedy dowiaduje się, że pacjentom podawane są w nadmiarze leki na uspokojenie, postanawia uratować pana Peabody i pomóc mu uciec. Rozpoczyna się zabawna i poruszająca podróż, która zbliża ich jeszcze bardziej. Ale nikt nie żyje wiecznie.
- W swoim życiu spotkałem wielu młodych ludzi, których dość nietypowym fetyszem były relacje z dużo starszymi osobami. Zawsze intrygował mnie ten temat. Słyszałem, głównie od młodych mężczyzn, o ich pierwszych doświadczeniach seksualnych z mężczyznami powyżej 60. roku życia. W tych historiach oprócz głębokiego uczucia, często powtarzał się pewien pedagogiczny aspekt takich kontaktów. Czasem były to jednorazowe doświadczenia, a czasem fetysz ten okazywał się trwały - tłumaczy reżyser.
- Nakręciłem zresztą kiedyś film "Hustler White" o męskich prostytutkach i ich relacjach z nierzadko wiekowymi klientami. Mimo deklarowanej heteroseksualności moich bohaterów łączyła bardzo silna więź fizyczna i emocjonalna ze starszymi mężczyznami, którzy dawali im pieniądze albo prezenty za seks. W "Gerontofilii" chciałem stworzyć bohatera, który wykazuje podobne impulsy, ale nie kieruje się zyskiem. Można powiedzieć, że ustawiłem go w roli swego rodzaju świętego - mówi Bruce LaBruce.
Zanim "Gerontofilia" trafi na ekrany polskich kin, reżyser będzie gościem festiwalu Ars Independent.
- LaBruce to jeden z niewielu współczesnych filmowców, który potrafi jeszcze szokować i przełamywać ostatnie bastiony tabu. Wszystko w imię radykalnej afirmacji odmienności oraz walki o wolność stanowienia o sobie i swoim losie. Jeśli bulwersował Was "Golgota Picnic", Bruce LaBruce z pewnością tworzy kino nie dla Was - mówi Paweł Świerczek, selekcjoner festiwalu Ars Independent.
W programie przeglądu zobaczymy komedię romantyczną o miłości nastolatka do przeżywającego swoje ostatnie chwile staruszka ("Gerontofilia"), porno-horror o podwójnym wykluczeniu ze względu na bycie zombie i bycie gejem ("Otto, czyli niech żyją umarlaki") oraz polityczny traktat, którego hasło przewodnie brzmi "Prawdziwa rewolucja to homoseksualna rewolucja" ("The Raspberry Reich").
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!