Reklama

Reklama

Gerald Potterton nie żyje. Twórca "Heavy Metal" miał 91 lat

Gerald Potterton zmarł we wtorek 23 sierpnia. Był reżyserem słynnego filmu animowanego "Heavy Metal", pracował też jako animator przy "Żółtej łodzi podwodnej". Informację o śmierci artysty podała National Film Board of Canada. Potterton miał 91 lat.

Potterton zmarł w szpitalu w kanadyjskiej miejscowości Cowansville w stanie Quebec, w której mieszkał przez większość swojego życia. Jego najsłynniejszym dziełem był zrealizowany w 1981 roku "Heavy Metal". Ten nakręcony w formie antologii science-fiction i fantasy film animowany szybko zyskał miano kultowego. 

Jak przypomina portal "Variety", Gerald Potterton był też animatorem "Żółtej łodzi podwodnej", animowanej komedii z 1968 roku, w której znalazły się utwory grupy The Beatles.

Gerald Potterton nie żyje

"Gerald był częścią związanych z National Film Board of Canada (NFB) artystów nowej fali ze świeżym spojrzeniem na opowiadane historie. Był artystą niepokornym, który do każdego projektu wnosił wielki dowcip i kreatywność. Był też budowniczym, który pomógł w położeniu fundamentów pod dzisiejszy, niezależny kanadyjski przemysł animacyjny. Był wyjątkowym artystą i naprawdę miłym człowiekiem" - wspomina Pottertona Claude Joli-Coeur z NFB.

Reklama

Gerald Potterton urodził się 8 marca 1931 roku w Londynie. Gdy miał 24 lata, wyemigrował do Kanady. W początkowym okresie swojej kariery tworzył nie tylko animacje, ale też filmy fabularne, w tym "Wędrownika" z 1965 roku, który był jednym z ostatnich ekranowych występów Bustera Keatona.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Gerald Potterton

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL