Filmowe dźwięki muzyki
Pierwszy powakacyjny miesiąc w Zone Europa upłynie pod znakiem muzyki. W piątkowe wieczory na antenie kanału królować będą filmy, w których muzyka jest czymś więcej niż tłem.
Cykl "Filmowe dźwięki muzyki" zainaugurowany zostanie 3 września o godz. 22:05 filmem "Pink Floyd: The Wall".
W 1979 roku grupa Pink Floyd wydała płytę "The Wall", która błyskawicznie stała się bestsellerem, a lider zespołu, Roger Waters, przełożył muzykę na język filmu, osobiście odpowiadając za scenariusz.
Film opowiada historię gwiazdy rocka, Pinka. Jego kariera rozwija się doskonale, jednak sam Pink wydaje się być cieniem człowieka. Pogrążony w depresji dryfuje na granicy snu i jawy, popadając w autodestrukcję.
Film wyreżyserowany przez Alana Parkera łączy elementy rockowego musicalu, dramatu psychologicznego i przypowiastki filozoficznej, wspartej animacjami Gerarda Scarfe'a.
10 września o godz. 20:00 widzowie będą mieli okazję obejrzeć dzieło Johna Watersa, twórcy balansującego na granicy anarchicznego kiczu i satyry.
Akcja filmu "Lakier do włosów" osadzona jest w prowincjonalnym Baltimore w 1962 roku, w czasie kiełkującej rewolucji muzycznej i obyczajowej.
Nastoletnie przyjaciółki, Tracy i Penny, są gorącymi fankami hitowej audycji telewizyjnej "The Corny Collins Dance Show". Tracy, mimo sporej nadwagi, marzy o udziale w programie. Nie bacząc na kpiny otoczenia idzie na casting, wygrywa i swoją przebojowością robi wrażenie na przystojniaku Linku.
Film łączy nostalgiczny obraz lat 60. z parodią hollywoodzkich muzycznych filmów młodzieżowych, dotykając jednocześnie rodzących się wówczas problemów społecznych.
Tydzień później (17 września, godz. 21:55) Zone Europa pokaże "Szaloną Kapelę" Briana Gibsona, obraz opowiadający o zespole Strange Fruit, który w latach 70. osiągnął ciężko wypracowany sukces.
Po 20 latach klawiszowiec Tony wraz z byłą menedżerką Karen wpadają na pomysł reaktywowania grupy. Zadanie okazuje się niełatwe, bo dawni członkowie zadziornego rockowego bandu osiedli na laurach. Z trudem udaje się zrealizować pierwsze próby, a i ich efekty nie są zbyt dobre.
Strange Fruit zatrudnia więc nowego basistę i wyrusza w niewielką trasę koncertową po krajach Beneluksu. Nie wszystko idzie jednak po myśli członków zespołu.
24 września o godz. 22:15 widzowie zobaczą ostatni film z wspomnianego cyklu - "Smak wolności" w reżyserii Barryego Levinsona.
Jest jesień 1954 roku, rodzi się rock and roll, a szkolnictwo amerykańskie przechodzi gruntowne zmiany. W szkole, w której dochodzi do prawdziwej integracji rasowej, uczy się 15-letni Żyd, Ben Zakochuje się z wzajemnością w czarnoskórej Sylvii, co sprowadza na niego gniew ojca dziewczyny.
20-letni brat Bena, Van kieruje swoje uczucia w stronę pochodzącej z protestanckiej rodziny Dubbie. Rodzice chłopców nie są zachwyceni takim obrotem sytuacji. Ścieżkę dźwiękową do "Smaku wolności" (m.in. z piosenkami Toma Waitsa) opracował syn słynnego Ennio, Andrea Morricone.