Reklama

Festiwal Muzyki Filmowej: Znamy program

Koncert muzyki Alberto Iglesiasa - laureata najważniejszych nagród filmowych, kompozytora współpracującego od 18 lat z Pedro Almodóvarem - zainauguruje 26 września tegoroczną, 6. edycję Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.

- Od dwóch lat staraliśmy się zaprosić Alberto Iglesiasa na FMF i jesteśmy dumni, że nie tylko przyjął nasze zaproszenie, ale także przygotowuje na ten wieczór specjalny program i światowe premiery - mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Reklama

Alberto Iglesias to laureat 19 najważniejszych nagród filmowych, trzykrotny zdobywca Europejskiej Nagrody Filmowej za filmy "Volver", "Przerwane objęcia" i "Szpieg", trzykrotnie nominowany do Oscara i nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej za filmy "Wierny ogrodnik", "Chłopiec z latawcem" oraz "Szpieg". To także rekordzista w zdobywaniu nagród Goya - w 2012 po raz dziesiąty otrzymał nagrodę dla najlepszego kompozytora.

Kojarzony jest przede wszystkim z twórczością Almodóvara, z którym współpracuje od 18 lat, napisał muzykę do ponad 50 filmów. Pracował z najważniejszymi hiszpańskimi reżyserami, a także z uznanymi twórcami światowego kina m.in.: Johnem Malkovichem ("Tancerz"), Oliverem Stonem ("Dowódca"), Fernando Meirellesem ("Wierny ogrodnik"), Markiem Fosterem ("Chłopiec z latawcem"), Stevenem Soderberghiem ("Che.Rewolucja" i "Che.Boliwia") czy Thomasem Alfredsonem ("Szpieg"). Był pierwszym hiszpańskim kompozytorem nominowanym do Oscara w 2005 roku za film "Wierny ogrodnik" (nominowany także do nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej i nagrodzony World Soundtrack Awards za najlepszą ścieżkę dźwiękową roku). Stworzył muzykę do najważniejszych filmów Pedro Almodóvara, takich jak: "Kwiat mojego sekretu", "Drżące ciało", "Wszystko o mojej matce", "Porozmawiaj z nią", "Złe wychowanie", "Volver", "Przerwane objęcia", "Skóra w której żyję" i najnowszego filmu "Przelotni kochankowie", którego polską premierę zaplanowano na maj.

- Życzeniem Iglesiasa było zaangażowanie w koncert najlepszych polskich muzyków i solistów. Zachwycił się Orkiestrą AUKSO i charyzmą Marka Mosia, do projektu zaprosił także Agatę Szymczewską - laureatkę I nagrody XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego oraz wybitnego hiszpańskiego kontratenora Carlosa Menę - absolwenta prestiżowej Schola Cantorum Basiliensis w Bazylei, wyróżnionego nagrodą "Diapason D'Or" za recital pieśni barokowych - mówi Robert Piaskowski, dyrektor programowy FMF.

Iglesias wyjątkowo ceni sobie kameralność klasycznych przestrzeni koncertowych. Dlatego, zgodnie z jego życzeniem, koncert odbędzie się w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Początek o godz. 20:00.

Muzyczna podróż do jaskini zapomnianych snów

- Po raz pierwszy w historii festiwalu - obok dużych hollywoodzkich produkcji stanowiących dotychczas znak rozpoznawczy FMF - postanowiliśmy odkryć przed naszą publicznością projekty, o których wykonaniu na FMF zawsze marzyliśmy: muzykę bardziej alternatywną, ale też muzykę ambitnego kina artystycznego, dokumentu, reportażu - zapowiada Robert Piaskowski.

W piątek (27 września), o godz. 19:00, w gotyckim wnętrzu Kościoła św. Katarzyny zabrzmi muzyka do obrazów jednego z najwybitniejszych niemieckich scenarzystów i reżyserów Wernera Herzoga. Muzyka zawsze odgrywała w jego filmach ważną rolę. Kiedy w 2004 roku przyjechał do Monachium w poszukiwaniu wyjątkowej i osobistej muzyki do filmów "Biały diament" (opowieść o amerykańskiej ekspedycji do Gujany z budowniczym sterowca dr. Grahamem Dorringtonem) i "Odległa błękitna planeta" (utrzymana w konwencji science-fiction opowieść o wyprawie na umierającą planetę) natrafił na muzykę Ernsta Reijsegera. Tak zrodziła się ich trwała i owocna współpraca przy wielu filmach i występach na żywo. W 2006 roku Reijseger skomponował ścieżkę dźwiękową do filmu "Operacja Świt" z Christianem Balem w roli głównej, a trzy lata później dzięki specjalnemu projektowi Herzoga i Lyncha "Synu, synu, cóżeś ty uczynił?", przed kompozytorem otworzyła się szansa napisania muzyki do amerykańskiej produkcji.

W Krakowie usłyszymy muzykę skomponowaną do takich obrazów jak: "Odległa błękitna planeta", "Biały Diament" czy "Jaskinia zapomnianych snów". To program ambitny, powstający od lat jako nieustannie projekt otwarty, angażujący wielonarodowy i wielokulturowy skład wykonawców, łączący północne i południowe tradycje muzyczne, awangardowy jazz z muzyką współczesną, starożytne korzenie muzyki sakralnej z surowym brzmieniem wiolonczeli. To hipnotyzujące i piękne widowisko; muzyka dawnych pierwotnych rytuałów w wykonaniu niezwykłego senegalskiego śpiewaka Moli Sylla, chóru Concordu E Tenore De Orosei z Sardynii, wybitnego pianisty Harmena Fraanje i samego Ernsta Reijsegera grającego na wiolonczeli. W części poświęconej muzyce do filmu Jaskinia zapomnianych snów, imponujący kolaż dźwiękowy, łączący ludzki głos z instrumentarium w sakralną i unikalną dźwiękowo ścieżkę, wykona dodatkowo kameralna sekcja chóru Capelli Cracoviensis pod dyrekcją Wolfganga Klasenera.

Alternatywnie: Głosy z Islandii

Wątki ekologiczne kontynuował będzie także islandzki producent, kompozytor, muzyk i twórca najlepszego studia nagraniowego Greenhouse Studios w Reykjavíku - Valgeir Sigurdsson. To twórca słynnej wytwórni Bedroom Community, przy nagrywaniu albumów współpracujący z różnorodnymi artystami m.in. z Kronos Quartet, múm, Bonniem 'Prince' Billym, Björk, Damonem Albarnem, Hildur Gudnadóttir, Jóhannem Jóhannssonem, Sigur Rós oraz z przyjaciółmi z Bedroom Community: Nico Muhlym, Samem Amidonem, Benem Frostem, Puzzle Mutesonem, Daníelem Bjarnasonem, Paulem Corleyem i Nadią Sirotą.

Znany jest także z nagrania, skomponowanej przez Björk w 1998 r., ścieżki do filmu "Tańcząc w ciemnościach" Larsa Von Triera. Od tego czasu do 2006 roku Sigurdsson był głównym współpracownikiem studyjnym islandzkiej wokalistki (albumy: "Selmasongs", "Vespertine", "Medúlla, and Drawing Restraint 9"). W 2010 roku nagrał i wydał ścieżkę dźwiękową do filmu dokumentalnego o eksploatacji zasobów naturalnych na Islandii "Dreamland" (org. "Draumalandi?").

W Krakowie zaprezentuje muzykę do kultowego filmu dokumentalnego Dreamland w reż. Dorfinnura Gudnasona i Andri Snera Magnasona. Film jest protestem artystów przeciwko eksploatacji zasobów naturalnych na Islandii. Zobaczymy w nim zjawiskowe zdjęcia wymarłych wulkanów, niezmierzonych przestrzeni, zapierających dech w piersiach klifów. Do pracy nad tym projektem Sigurdsson zaprosił światowej sławy kompozytorów klasycznych: Nico Muhly'ego, Daníela Bjarnasona, lawirującego pomiędzy minimalizmem i brudnym rockiem Bena Frosta, czy amerykańskiego wokalistę folkowego Sama Amidona.

Podczas FMF utwór wykona sam kompozytor wspomagany przez kameralny zespół orkiestrowy. - To projekt, który nie ucieka od popowej estetyki, ale wzbogaca ją o eklektyczne dodatki, niuanse brzmieniowe i dźwiękowe eksperymenty; to muzyka łącząca organiczne z syntetycznym, akustyczne z cyfrowym - opisuje Robert Piaskowski. Oprócz kompozytora na scenie wystąpią soliści: Nadia Sirota (altówka) i Liam Byrne (viola da gamba).

10 kompozytorów na dziesięciolecie RMF Classic

W sobotę (28 września) w hali ocynowni ArcelorMittal Poland odbędzie się gala urodzinowa współorganizatora FMF - radia RMF Classic. Wieczór uświetni obecnością wielu wybitnych twórców muzyki filmowej. - Chcemy świętować urodziny wspólnie ze słuchaczami, festiwalową publicznością i kompozytorami - mówi Magdalena Wojewoda, dyrektor programowa RMF Classic.

- Tego wieczoru zabrzmią utwory dziesięciu znakomitych twórców. Postanowiliśmy nie odkrywać wszystkich kart od razu i będziemy ujawniać kolejnych gości gali z kraju i z zagranicy co dwa tygodnie, na antenie naszej stacji. Dzisiaj, chciałam z dumą ogłosić nazwisko naszego pierwszego gościa: wschodzącej gwiazdy Holywood, kanadyjskiego kompozytora Trevora Morrisa, autora muzyki do wielkich produkcji telewizyjnych, seriali, filmów i gier komputerowych (m.in.: "Need for Speed: Karbon" i "Command & Conquer"), znanego publiczności ze ścieżek dźwiękowych do seriali "Rodzina Borgiów", "Dynastia Tudorów" czy filmu "Immortals. Bogowie i herosi" - dodaje.

Trevor Morris współpracował z najlepszymi reżyserami i producentami w branży m.in. Jerrym Bruckheimerem, Neilem Jordanem, Tonym i Ridleyem Scottami. Jest zdobywcą nagród Emmy, w zeszłym roku nominowanym do tej prestiżowej nagrody za ścieżkę dźwiękową do serialu Rodzina Borgiów. Ostatnio skomponował muzykę do thrillera Olimp w ogniu. UWAGA: Koncertem zadyryguje Gavin Greenaway - angielski dyrygent i kompozytor, znany ze stałej współpracy z Hansem Zimmerem.

Wielkie koncerty i znakomici goście to nie jedyne atrakcje przygotowane na tegoroczną edycję festiwalu. Po raz pierwszy w historii imprezy, we współpracy z Alvernia Studios, zorganizowane zostaną profesjonalne warsztaty dla kompozytorów prowadzone przez kilkunastu ekspertów branży: inżynierów dźwięku, specjalistów od postprodukcji muzycznej, kierowników sesji nagraniowych, aranżerów i uznanych kompozytorów. Szczegółowy program warsztatów ogłoszony zostanie w czerwcu.

Przypominamy, że tegoroczna edycja FMF zakończy się 29 września koncertowym wykonaniem w hali ocynowni ArcelorMittal Poland, amerykańsko-australijskiej superprodukcji "Matrix". Gościem honorowym wydarzenia i równocześnie dyrygentem będzie dwukrotny zdobywca nagrody Emmy, amerykański kompozytor muzyki filmowej, dyrygent i aranżer, autor muzyki do kultowej trylogii "Matrix" - Don Davis ("Kiedy mężczyzna kocha kobietę", "Za linią wroga", "Ballistic", "Dom na Przeklętym Wzgórzu", "Park Jurajski III").

Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!

Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: 18+ | +18 | Alberto Iglesias | muzyka.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje