Festiwal Gwiazd przeniesiony do Gdańska
Wakacyjny Festiwal Gwiazd, który od 10 lat odbywał się w Międzyzdrojach w Zachodniopomorskiem, w tym roku przenosi się do Gdańska. Impreza trwać będzie od 1 do 5 lipca. O zmianie lokalizacji festiwali poinformowano w czwartek, 20 kwietnia, na konferencji prasowej w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku.
"Ta impreza doskonale wpisuje się w nasze myślenie o promocji Gdańska i Pomorza w Polsce, a także na świecie" - powiedział prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.
Marszałek pomorski Jan Kozłowski dodał, że kiedy ze strony organizatorów Festiwalu Gwiazd padła propozycja przeniesienia go do Gdańska, zgodził się na to "bez chwili namysłu".
Prezes Stowarzyszenia Instytut Sztuki w Krakowie Jacek Wilczyński, współorganizującego Festiwal Gwiazd, wyjaśnił, że Międzyzdroje nie mają już odpowiedniej infrastruktury potrzebnej do realizacji zwiększającego się z roku na rok programu imprezy.
Centrum tegorocznego Festiwalu Gwiazd będzie siedziba Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na wyspie Ołowianka nad brzegiem Motławy w centrum miasta.
Obok budynku PFB umieszczona zostanie Bursztynowa Promenada Gwiazd. W tym roku odsłonięte zostaną tam odlewy dłoni 11 artystów m.in. Joanny Brodzik, Pawła Huelle, Krzysztofa Krauze, Volkera Schloendorffa, Wojciecha Kilara, Jerzego Maksymiuka i Maryli Rodowicz.
Rzeźbiarz Adam Myjak wyjaśnił, że 120 dotychczasowych odlewów dłoni artystów z Międzyzdrojów przeniesionych zostanie do Gdańska w formie duplikatów. "Umieszczone zostaną w czymś w rodzaju obelisku, kolumny, instalacji rzeźbiarskiej" - dodał.
W ramach Festiwalu Gwiazd w Gdańsku przewidziano kilkadziesiąt imprez kulturalnych.
Publiczność będzie miała okazję obejrzeć m.in. Koncert "Dzieci Solidarności" w reżyserii Romana Kołakowskiego z udziałem takich wykonawców jak Stanisława Celińska, Olgierd Łukaszewicz, Piotr Machalica i Cezary Pazura; przedpremierowy pokaz filmu Volkera Schloendorffa inspirowanego życiorysem Anny Walentynowicz "Zakazana bohaterka", oraz koncert pamięci ks. Józefa Tischnera w wykonaniu zespołu Trebunie Tutkki i Wojciecha Waglewskiego.