Festiwal Filmów NieZwykłych
Projekcje filmów Kazimierza Kutza, warsztaty filmowe dla młodzieży, zajęcia filmowe w szkołach, wystawy oraz czytanie głośne bajek to m. in. propozycje 10. Festiwalu Filmów NieZwykłych, który rozpoczyna się w piątek. Sandomierskie święto kina potrwa do 4 maja.
Podczas tegorocznego festiwalu prezentowane będą filmy Kazimierza Kutza, najważniejsze w biografii artystycznej tego reżysera. W Kinie Starówka zobaczyć będzie można takie produkcje, jak: "Nikt nie woła" (1960), "Perła w koronie"(1971), "Paciorki jednego różańca" (1979), "Sól ziemi czarnej"(1969), "Opowieści Hollywoodu" (1986), "Śmierć jak kromka chleba" (1994).
Jak powiedziała Katarzyna Kubacka z agencji Camfilm, jednego z organizatorów festiwalu, co roku w Sandomierzu prezentowane są filmy jednego twórcy. "Zawsze jest to polski reżyser, ponieważ naszym celem jest promowanie polskiego kina, zwłaszcza tego starszego. W tym roku mianem 'Reżysera NieZwykłego' okrzyknięty zostanie Kazimierz Kutz, który otrzyma koronę sandomierską - powiedziała. Jej zdaniem Kutz "w swoich filmach uwypukla najważniejsze problemy egzystencjalne społeczeństwa polskiego XX i XXI wieku".
Koronę sandomierską i tytuł "Reżysera NieZwykłego" otrzymali w poprzednich edycjach festiwalu Janusz Majewski, Andrzej Wajda, Joanna i Krzysztof Krauze, Andrzej Barański, Wojciech Marczewski i Agnieszka Holland.
Fani polskiego kina będą mogli podczas trwania festiwalu w Sandomierzu spotkać się z Danielem Olbrychskim, Zbigniewem Zamachowskim, Marianem Dziędzielem, Andrzejem Sewerynem, Olgierdem Łukaszewiczem oraz zeszłorocznym "Reżyserem NieZwykłym" - Januszem Majewskim.
Podczas 10 dni trwania Festiwalu Filmów NieZwykłych odbędą się między innymi warsztaty filmowe dla młodzieży, podczas których mają powstać etiudy filmowe; głośne czytanie bajek, między innymi "Bajduł świętokrzyskich" oraz odbędą się po raz pierwszy warsztaty dla osób niesłyszących.
Zaplanowano także edukacyjne pokazy filmowe dla dzieci i młodzieży, w ramach projektu "Szklany ekran Pilkingtona". Jak zapewniła Katarzyna Kubacka, repertuar warsztatów został przygotowany zgodnie z programem nauczania na różnych poziomach edukacyjnych - jest dostosowany do percepcji uczniów i treści omawianych w szkołach. Nauczyciele otrzymają scenariusze lekcji, które pomogą później w przeprowadzeniu zajęć w szkole.
Ponadto, 29 kwietnia na sandomierskim rynku otwarta zostanie wystawa fotografii "65 lat polskiej animacji dla dzieci". Jak powiedział dyr. Sandomierskiego Centrum Kultury Wojciech Dumin, który jest współorganizatorem festiwalu, na rynku pojawią się specjalne graniastosłupy, których ściany stanowić będą fotografie z postaciami z polskich bajek, takich jak Reksio czy Bolek i Lolek.
Organizatorami 10. Festiwalu Filmów NieZwykłych, który zakończy się 4 maja, jest Sandomierskie Centrum Kultury, Urząd Miejski w Sandomierzu oraz agencja CAMFILM.
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!