Europejski Kongres Kultury: Będą filmy
Najważniejsza część programu polskiej Prezydencji, Europejski Kongres Kultury, odbędzie się w dniach 8-11 września we Wrocławiu. Odbędą się tam m.in. pokazy filmowe w ramach projektu Funny Games EU.
W Hali Stulecia we Wrocławiu odbędzie się wiele paneli dyskusyjnych z udziałem autorytetów europejskiej kultury i nauki. Część artystyczna obejmie różnorodne wydarzenia - spektakle teatralne (premiera nowej sztuki Krystiana Lupy i Doroty Masłowskiej), koncerty (choćby Krzysztofa Pendereckiego i gitarzysty Radiohead Johnny'ego Greenwooda) i pokazy filmowe w ramach projektu Funny Games EU, przygotowanego przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty.
Funny Games EU pokaże różnorodność stylistyczną i tematyczną europejskiego kina. 15 europejskich filmów z ostatnich 10 lat zostanie zaprezentowanych w pięciu sekcjach: Ziemia drży, Do utraty tchu, Straszne skutki awarii telewizora, Szepty i krzyki, Widmo wolności. Tytuły sekcji zaczerpnięto z europejskiej klasyki filmowej.
"Ziemia drży" to tytuł neorealistycznego filmu Luchino Viscontiego o rozpadzie rodziny i tradycji. W tej sekcji zobaczymy filmy, które podejmują na nowo te wciąż aktualne tematy, m.in. "Kod nieznany" Michaela Haneke.
"Do utraty tchu" to tytuł "nowofalowego" debiutu Jean-Luca Godarda. Film, będący grą z gatunkiem i formą, patronuje sekcji, w której znajdą się m.in. "Krople wody na rozpalonych kamieniach" Françoisa Ozona i "Tlen" Iwana Wyrypajewa - teledyskowy dekalog w rytmie rap.
"Straszne skutki awarii telewizora" Jaroslava Papouška, pełen absurdu kultowy film czechosłowacki patronuje filmom, wchodzącym w dialog z kinem gatunkowym, w programie m.in. "Amer" Helene Cattet i Bruna Forzaniego, hołd złożony horrorom z nurtu "giallo".
"Szepty i krzyki" Ingmara Bergmana to kwintesencja kina psychologicznego, które odbije się echem między innymi w pokazywanym w Cannes i tegorocznym konkursie Nowe Horyzonty "Code Blue" w reżyserii Urszuli Antoniak.
W "Widmie wolności" Luis Bunuel atakuje świat skostniałych form w charakterystyczny dla siebie, surrealistyczny sposób. W tej sekcji zobaczymy współczesne filmy, które odnoszą się do tematów społecznych, m.in. "Exils" Tony'ego Gatlifa i "Kieł" Giorgiosa Lanthimosa.
We Wrocławiu odbędą się również dwa pokazy specjalne zrealizowanego w technologii 3D filmu "Pina" w reżyserii Wima Wendersa - w sobotę, 10 września oraz niedzielę, 11 września.
Organizatorami wydarzenia są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Audiowizualny i Miasto Wrocław, zaś współorganizatorem Komisja Europejska.