Reklama

Energa Camerimage: "The New Boy" ze Złotą Żabą. Kim jest Warwick Thornton?

Warwick Thornton otrzymał Złotą Żabę - główną nagrodę festiwalu Energa Camerimage. Australijski filmowiec jest nie tylko reżyserem, ale też autorem zdjęć do filmu "The New Boy".

Warwick Thornton otrzymał Złotą Żabę - główną nagrodę festiwalu Energa Camerimage. Australijski filmowiec jest nie tylko reżyserem, ale też autorem zdjęć do filmu "The New Boy".
Warwick Thronton ze Złotą Żabą /Jacek Kurnikowski /AKPA

Na zakończonym w sobotę festiwalu Energa Camerimage główna nagroda Złota Żaba powędrowała do rąk australijskiego filmowca Warwicka Throntona za film "The New Boy". Srebrną Żabą uhonorowany został Ed Lachman, autor zdjęć do filmu Pabla Larraína "Hrabia", z kolei Brązowa Żaba trafiła do Robbiego Ryana - operatora "Biednych istot" Yorgosa Lanthimosa.

Akcja filmu "The New Boy" rozgrywa się w Australii w latach 40. ubiegłego wieku. Jego bohaterem jest osierocony 9-letni Aborygen (w tej roli Aswan Reid), który pewnej nocy bez zapowiedzi pojawia się w położonym na odludziu klasztorze prowadzonym przez zbuntowaną zakonnicę (Cate Blanchett). Jego obecność zakłóca spokojne życie zakonnic i rozpoczyna historię o duchowej walce i kosztach przetrwania.

Reklama

Warwick Thornton: Chciałem głębiej spojrzeć na religie

Thornton przyznał w rozmowie z portalem The Hollywood Reporter, że pierwsza wersja scenariusza wzięła się głównie z gniewu. "Chciałem głębiej spojrzeć na religie. Jestem bardzo ostrożny w mówieniu o nich, ponieważ ich nie rozumiem. Ale podoba mi się idea, że im więcej wiedzy posiadasz, tym lepsze rozmowy możesz prowadzić. Tak więc początkiem filmu - zanim dołączyła do niego Cate - była próba zrozumienia, dlaczego niektóre religie muszą przejmować inne i ludzi o innym światopoglądzie" - powiedział reżyser. Dodał, że przed kolonizacją kontynentu australijskiego istniało tam "wiele niesamowicie pięknych religii". "Dlaczego nie uznano, że religia już tu była? Przez 40 tys. lat w Australii działy się naprawdę piękne rzeczy, ale nie było nawet chwili uznania tego faktu" - zwrócił uwagę.

Tekst "The New Boy" leżał w szufladzie aż do 2020 r., gdy w samym środku pandemii Thornton odebrał telefon od Cate Blanchett. Aktorka wyraziła chęć pracy z nim. Szczegóły ustalali podczas serii wirtualnych spotkań. Ostatecznie Blanchett została również współproducentką obrazu. Znacznie trudniejsze okazało się znalezienie odtwórcy roli tytułowego chłopca. Musiał być to ktoś, kto uniesie na swoich barkach całą historię.

"Kiedy znaleźliśmy Aswana - co było cudem - napisałem do naszych inwestorów, podekscytowany, że oto pojawiła się iskierka, światło, które rozświetli ciemny pokój zwany kinem. Nie mam wątpliwości, że Aswan Reid stanie się gwiazdą nowej ery australijskiego kina. Jest niesamowicie bystry, inteligentny i utalentowany. On jest nowym chłopcem. Życie naśladuje sztukę, czy raczej sztuka życie?" - stwierdził w rozmowie z portalem Variety.

Warwick Thornton to jeden z najczęściej nagradzanych australijskich filmowców. W 2009 roku na Festiwalu Filmowym w Cannes nakręcony przez niego film "Samson i Dalila" został nagrodzony za najlepszy debiut, a "Słodki kraj" z 2017 roku zwyciężał na festiwalach w Wenecji i Toronto. Współpracownicy Thorntona są przekonani, że jego nowy film też zdobędzie uznanie. 

"Wszyscy poważnie podchodzimy do tej odpowiedzialności i przyznajemy, że siła i sukces 'The New Boy' leży w rekultywacji rdzennych narracji i perspektyw, dzięki którym widzowie na całym świecie mogą zastanowić się nad podejmowanymi tam tematami i rozpocząć znaczące dyskusje dotyczące walki o przetrwanie" - mówił kilka miesięcy temu producent Christian Vesper.
 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Camerimage
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy