Elia Kazan nie żyje
Elia Kazan, słynny, kontrowersyjny amerykański reżyser, zmarł w sobotę, 27 września, w swoim domu na Manhattanie. Miał 94 lata. Za reżyserię filmów "Na nabrzeżach" i "Dżentelmeńska umowa" zdobył nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Wywarł ogromny wpływ na nowojorskich twórców filmowych i teatralnych, w tym Sidney'a Lumeta i Arthura Penna.
"Opuścił nas geniusz. Był jednym z najlepszych" - powiedziała jego prawniczka, Floria Lasky.
W 1999 roku Amerykańska Akademia Filmowa uhonorowała artystę Oscarem honorowym w uznaniu "długiej, wybitnej, niezrównanej kariery, podczas której kształtowały się gusta kolejnych pokoleń filmowców".
Podczas ceremonii wręczenia wyróżnienia wiele osób zaprotestowało jednak przeciwko honorowaniu Kazana i nie oklaskiwało laureata.
Wypominano mu współpracę z Komisją ds. Działalności Antyamerykańskiej. W 1952 roku Kazan złożył przed komisją zeznania i wyjawił nazwiska swych współpracowników, podejrzanych o działalność komunistyczną.
Do najbardziej znanych obrazów Kazana należą również: "Na wschód od Edenu", "Tramwaj zwany pożądaniem", "America, America", "Układ".
Wykreował takie gwiazdy światowego kina, jak: Marlon Brando, James Dean, Lee Remick, Carroll Baker i Warren Beatty.
W 1947 roku Kazan, wraz z Cheryl Crawford i Robertem Lewisem, założył jedną z najważniejszych amerykańskich szkół filmowych - Actor's Studio - która odwoływała się głównie do teatralnych metod Stanisławskiego.
Elia Kazan (prawdziwe nazwisko Elia Kazanjoglous) był pochodzenia grecko-tureckiego. Urodził się w Stambule 7 września 1909 roku. Do USA przybył mając 4 lata. W latach 30. zatrudnił się na Broadway'u. Szybko zdobył tam uznanie dzięki doskonałej reżyserii takich spektakli, jak: "Tramwaj zwany pożądaniem", "Śmierć komiwojażera", czy "Kotka na gorącym blaszanym dachu".
Sukcesy teatralne otworzyły mu drogę do kariery filmowej.