Reklama

Egzamin gimnazjalny: Znani aktorzy podpowiadają!

Przygotowujesz się do egzaminu gimnazjalnego i masz problem z zapamiętaniem wzorów, definicji, dat? Ten tekst jest dla Ciebie! Swoje sposoby na zapamiętywanie zdradzili nam Zbigniew Zamachowski i Cezary Pazura!

Zbigniew Zamachowski:
"Trzeba powtarzać - cudów nie ma"

- Z czasem i z wiekiem czynność opanowywania tekstu wprawia mnie w coraz większe zakłopotanie. Nie lubię tego. Coraz bardziej mam poczucie straconego czasu - mówi Zbigniew Zamachowski w rozmowie z dziennikarką RMF FM Katarzyną Sobiechowską-Szuchtą.

- W teatrze to jest inna sprawa - uczymy się tego tekstu i gramy go na scenie przez kilka ładnych lat. Wtedy jest on użyteczny. Ale kiedy uczymy się tekstu do filmu, zwłaszcza serialu, to potem bardzo szybko on gdzieś umyka i jest niepotrzebny - wyjaśnia aktor.

Zamachowski przyznaje, że nie ma jednego, sprawdzonego sposobu na zapamiętanie tekstu.

Reklama

- Aktorzy co chwilę wprowadzają jakiś tekst do głowy. Pewnie dlatego łatwiej jest nam go opanować. Łatwiej niż przeciętnemu człowiekowi - mówi.

Zaznacza jednak, że "tutaj cudów nie ma". - Tutaj nie ma tak, że podłoży się - jak w szkole bywało - książkę pod poduszkę i rano człowiek obudzi się z tekstem w głowie, bez wysiłku. Trzeba po prostu rzetelnie i żmudnie tekstu się nauczyć. Powtarzać go i wierzyć, że akurat danego dnia, kiedy będzie potrzebny, odtworzy się poprzez otwór gębowy - podsumowuje Zbigniew Zamachowski.

Cezary Pazura:
"Czytać, czytać, czytać - tekst będzie po kawałku wchodził do głowy"

- Żeby się szybko, sprawnie i skutecznie nauczyć czegokolwiek na pamięć, to po pierwsze trzeba mieć pamięć. A każdy ją ma - mówi natomiast Cezary Pazura. - Jak już mamy pamięć, tj. głowę na karku, to wtedy trzeba tekst, którego chcemy się nauczyć, czytać, czytać, czytać, sczytywać, sczytywać - i po kawałku, po kawałku on będzie wchodził do głowy - podpowiada i przyznaje, że "na to potrzeba czasu".

- Jest też taka metoda, żeby sobie tekst kojarzyć z gestem, z ruchami. Aktorowi łatwiej jest nauczyć się tekstu w czasie teatru na przykład. Każdy pyta po spektaklu: "Jak możesz zapamiętać dwie godziny tekstu?". Mnie się ten tekst kojarzy z daną sytuacją. Można więc wziąć kartkę, uczyć się tekstu na pamięć i wykonywać jakiś gest - wtedy dane słowo będzie nam się z tym tekstem kojarzyło - wyjaśnia. Zauważmy, że mówiąc - gestykulujemy, prawda? Jak nie mogę sobie jakiegoś słowa przypomnieć, to ruszam ręką albo maluję sobie gdzieś tam w głowie dany obrazek i widzę to słowo, i je później mówię - zdradza.

- Najtrudniej uczyć się wiersza, bo są rymy, jest odpowiedni rytm. To jak z nauką piosenki. Z tym do dziś mam kłopoty. Dlatego nie śpiewam - podsumowuje.

Katarzyna Sobiechowska-Szuchta, RMF FM

Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!

Chcesz poznać lepiej swoich ulubionych artystów? Poczytaj nasze wywiady, a dowiesz się wielu interesujących rzeczy!

RMF FM
Dowiedz się więcej na temat: Cezary Pazura | Zamachowski Zbigniew
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy