Reklama

"Droga do zapomnienia": Stylowa para i dramatyczne wydarzenia z przeszłości [zwiastun]

Tej wiosny zdobywcy Oscara Colin Firth ("Jak zostać królem", "Samotny mężczyzna") i Nicole Kidman ("Godziny", "Inni") pojawią się razem w "Drodze do zapomnienia" (na polskich ekranach od 28 marca) - ekranizacji bestsellerowej książki Erica Lomaxa, brytyjskiego oficera, pojmanego przez Japończyków podczas II wojny światowej i zapędzonego do pracy przy budowie osławionej Kolei Birmańskiej.

Większość spośród jeńców, którzy przetrwali niewolę i tortury, milczała na temat swych wojennych doświadczeń - były zbyt bolesne. Lomax, przez lata zamknięty w sobie i wycofany, w pewnym momencie zdecydował się mówić. Wydał autobiograficzną powieść, a potem mocno zaangażował się w przygotowania do filmu.

Reklama

- Myśleliśmy, że kupiliśmy tylko prawa do książki - mówił scenarzysta Frank Cottrell Boyce - a okazało się, że staliśmy się częścią życia człowieka. Wielkiego, skomplikowanego i ważnego człowieka.

Niestety, Lomax nie doczekał premiery - zmarł w 2012 roku. Zdążył jednak spotkać się z grającym go Colinem Firthem. - Sądzę, że jego zaraźliwy śmiech okazał się równie istotny, jak scenariusz, by związać Colina z tym projektem - zauważał Boyce.

Zachodnia prasa przyjęła film bardzo życzliwie. "To niezwykła, prawdziwa opowieść o pojednaniu, miłości i przebaczeniu" - pisał brytyjski magazyn "Woman's Own". Wtórował mu "Sunday Telegraph", który nazwał film "poruszającym i prawdziwym".

Osadzony w obozie jenieckim Lomax jest zmuszany do wycieńczającej pracy przy budowie Kolei Śmierci. Ceną za jej powstanie jest życie dziesiątek tysięcy jeńców i cywili. Jako specjalista od łączności, Lomax konstruuje radio, które ma być źródłem informacji o wydarzeniach na froncie. Odnalezione przez strażników, staje się przyczyną brutalnych przesłuchań, podczas których oficer ociera się o śmierć. Lata później, zmagający się z wojenną traumą Lomax wyrusza na poszukiwanie swojego japońskiego oprawcy. Ma nadzieję, że konfrontacja z dawnym wrogiem pozwoli mu rozliczyć się z przeszłością i zamknąć raz na zawsze ten wstrząsający rozdział swego życia.

"Droga do zapomnienia" w kinach od 28 marca!


Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!

Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Droga do zapomnienia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje