Reklama

Reklama

Dorota Pomykała: Kim jest aktorka, którą połączył gorący romans z Janem Englertem?

Dorota Pomykała dziś jest na ustach wszystkich miłośników polskiej kinematografii. To wszystko za sprawą pierwszoplanowej roli w filmie "Kobieta na dachu", dzięki której zdobyła uznanie na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a wcześniej na Festiwalu Tribeca w Nowym Jorku. Aktorka na ten sukces pracowała latami. W latach 70. i 80. rozpalała wyobraźnię widzów do czerwoności, a o jej romansie z Janem Englertem plotkowała wówczas cała Polska. Pomykała od dziecka uwielbiała śpiewać i występować, jednak niewielu wie, że to nie aktorstwo było jej marzeniem.

Dorota Pomykała od ponad 40 lat jest obecna w polskim kinie oraz na deskach największych teatrów. Scena stała się jej drugim domem. Jej zawodowa ścieżka obfituje w liczne nagrody oraz charakterystyczne role.

W ostatnich tygodniach o Dorocie Pomykale znów jest bardzo głośno. Aktorka zagrała pierwszoplanową rolę położnej Mirki w filmie "Kobieta na dachu" w reż. Anny Jadowskiej. Jej talent został doceniony na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie otrzymała statuetkę za najlepszą rolę kobiecą. Dorota Pomykała w czerwcu tego roku została także nagrodzona na nowojorskim Festiwalu Tribeca.

Reklama

Dorota Pomykała to kobieta wielu talentów. Marek Grechuta nazwał ją swoją muzą

Dorota Pomykała w młodości została okrzyknięta jedną z najpiękniejszych polskich aktorek. Mężczyźni wprost tracili dla niej głowę. Wdzięki artystki podziwiać można było w kilku filmach, a w wielu była prawdziwą kusicielką. Rzadko jednak nadmiernie epatowała nagością.

Od początku drzemało w niej wiele talentów. Swoją przygodę z show-biznesem rozpoczęła od kariery muzycznej. Marzeniem Pomykały była praca z Markiem Grechutą. Chcąc je spełnić, spotkała się z Piotrem Skrzyneckim i poprosiła, by ją przesłuchał.

Udało się. Dorota Pomykała współpracowała z Markiem Grechutą w 1981 roku. Była jedną z dwóch aktorek (obok Urszuli Kiebzak), które znany muzyk zaprosił do współpracy przy realizacji swojej siódmej płyty. Pomykała śpiewa z nim w duecie m.in. słynny "Piruet na polnej drodze".

- Marek postrzegał mnie jako osobę delikatną, eteryczną, wrażliwą. Taką, jaka się chowała przed światem. A on to wyciągnął i światu pokazał - wspominała w wywiadzie.

Grechuta nazwał Dorotę Pomykałę swoją muzą, ale kontakty z nią starał się ograniczać jedynie do zawodowych. Nie był zainteresowany romansem, gdyż w jego życiu liczyła się tylko jedna kobieta - żona Danuta.

Dorota Pomykała jako gwiazda polskiego kina

Dorota Pomykała porzuciła karierę muzyczną na rzecz aktorstwa dość szybko. Podobno uznała, że nigdy nie dorówna Ewie Demarczyk. Po raz pierwszy oglądaliśmy ją na kinowym ekranie pod koniec lat 70. Prawdziwą popularność Dorocie Pomykale przyniosła rola prostytutki Joli w "Wielkim Szu" Sylwestra Chęcińskiego. Obraz był kasowym przebojem 1983 roku. Bilety na seanse kupiło ponad 2 miliony widzów.

W kolejnych latach Pomykałę można było zobaczyć w rozgrywającym się w okresie stanu wojennego "Weryfikacji" Mirosława Gronowskiego, a także w reżyserskim debiucie Jacka Skalskiego erotycznym dramacie "Chce się wyć", gdzie zagrała główną rolę. Na ukranie partnerował jej Mirosław Baka.

Na pierwsze indywidualne wyróżnienie aktorskie w Polsce Pomykała czekała aż do 2002 roku, kiedy za rolę w "Moim mieście" Marka Lechkiego otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki drugoplanowej na Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Widzom przypomniała o sobie rolą w serialu "BrzydUla". Kolejne propozycje sypały się jak z rękawa. "Szpilki na Giewoncie", "Plebania", "Głęboka woda", "Prawo Agaty" czy "To nie koniec świata" to tylko nieliczne seriale, w których zagrała Dorota Pomykała.

Głośny romans z Janem Englertem

Dorota Pomykała i Jan Englert poznali się w 1979 roku. Oboje brali wówczas udział w zdjęciach do filmu "Ojciec królowej". 23-latka od razu zafascynowała starszego kolegę po fachu. Była nie tylko piękna, ale i mądra. Podobno połączyła ich miłość od pierwszego wejrzenia.

Englert jeździł z Warszawy do Krakowa, by spędzić chociaż krótką chwilę z ukochaną. Oficjalnie dalej był związany ze swoją żoną, aktorką Barbarą Sołtysik. Aktorzy bardzo młodo wzięli ślub i już od dawna nie było im razem po drodze. Pomykała dobrze o tym wiedziała.

Jan Englert nie potrafił jednak odejść od żony i w końcu rozstał się ze swoją kochanką. Dorota Pomykała czuła się oszukana i zdradzona. Ponoć przez burzliwą relację z Janem Englertem nie potrafiła ponownie zaufać mężczyznom.

Ostatecznie Jan Englert zostawił byłą żonę dla innej kobiety, Beaty Ścibakówny. Była jedną ze studentek, z którymi aktor prowadził zajęcia. Ich miłość okazała się być już tą na resztę życia.

Dorota Pomykała w filmie "Kobieta na dachu"

Kariera Doroty Pomykały w 2022 roku ponownie nabrała rozpędu za sprawą filmu "Kobieta na dachu". Pomykała zagrała w nim postać Mirki, która jest sześćdziesięcioletnią położną.

Mirka jest świetna w swoim fachu, a jeszcze lepsza w ukrywaniu swoich potrzeb i uczuć. W domu też skupia się na innych - wycofanym mężu i dorosłym synu. Czasem wymyka się na dach bloku, żeby zapalić papierosa. To jedyna rzecz, jaką robi tylko dla siebie, aż do dnia, w którym dokonuje napadu na bank uzbrojona w niewielki nóż kuchenny.

Krytycy filmowi podkreślają, że Dorota Pomykała w filmie "Kobieta na dachu" pokazała cały swój kunszt aktorski, zasługujący na tuzin nagród. Według niektórych to rola jej życia, którą wykorzystała w stu procentach.

Zobacz też:

"Kobieta na dachu": Pomykała superstar [recenzja]

Dorota Pomykała: Być jak Meryl Streep

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Dorota Pomykała | filmy | Jan Englert | Kobieta na dachu (film)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL