Dorota Kolak laureatką Nagrody im. Ireny Solskiej
Klub Krytyki Teatralnej i sekcja polska Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych (AICT) tegoroczną Nagrodę im. Ireny Solskiej za całokształt osiągnięć artystycznych przyznał Dorocie Kolak, aktorce związanej od 37 lat z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku - napisało na swojej stronie AICT.
"Jej ostatnia rola Hekabe w 'Trojankach' Eurypidesa w reżyserii Jana Klaty wzbudziła nieskrywany podziw krytyki i publiczności" - oceniła krytyk teatralna Alina Kietrys w laudacji opublikowanej na stronie sekcji polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych.
Jak napisała Kietrys, "o dokonaniach aktorskich i osobowości Doroty Kolak pisano wielokrotnie". "Podkreślano jej intrygującą i niespokojną urodę, dostrzegano role pełne dumy i siły, uważano, że kreowane przez nią postacie niosą swoistą tajemnicę. Dorota Kolak w teatrach Kalisza, Gdańska, Warszawy zagrała ponad 90 ról, a w kinie polskim zadomowiła się znakomicie w ostatnich dwudziestu latach, tworząc kilkanaście niezapomnianych kreacji. Również grała w spektaklach Teatru Telewizji" - dodała. Zwróciła uwagę, że receptą na sukces aktorki jest "żmudna praca".
Dorota Kolak (ur. 20 czerwca 1957 r. w Krakowie) ukończyła studia aktorskie w krakowskiej PWST w 1980 r. "Pracowała wtedy usilnie nad warsztatem pod okiem Olgi Szwajgier i Zofii Więcławówny. Zawodu uczyły ją wybitne aktorki, Ewa Lassek i Anna Polony" - przypomniała Kietrys.
Zadebiutowała w 1980 r. w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego. W "Procesie" wg Kafki w reż. Romany Próchnickiej zagrała skomplikowaną rolę, zbudowaną z dwóch postaci: Leni i Praczki. Do Gdańska, do Teatru Wybrzeże została zaangażowana w 1982 r. Na tej scenie przez ponad trzydzieści lat zagrała wiele znaczących ról. Była m.in. Antygoną w spektaklu w reż. Marka Okopińskiego, była Mają Ochołowską w "Opętanych" wg Gombrowicza w reż. Tadeusza Minca. Zagrała Felice w "Pułapce" Różewicza i Marię Lebiadkinę w "Biesach" wg Dostojewskiego (oba spektakle w reż. Krzysztofa Babickiego).
"Jako Katarzyna w 'Poskromieniu złośnicy' Szekspira w reżyserii Anny Polony została dobrze zapamiętana, podobnie jak w roli Marii w 'Woyzecku' Buechnera, czy Solange w 'Pokojówkach' Geneta" - przypomniała Kietrys w laudacji.
Jako aktorka pracowała z wieloma wybitnymi reżyserkami i reżyserami, m.in. z Rudolfem Zioło, Krzysztofem Nazarem, Grzegorzem Chrapkiewiczem, Adamem Orzechowskim, Krystyną Jandą, Grzegorzem Wiśniewskim, Anną Augustynowicz, Krzysztofem Warlikowskim i Janem Klatą.
Od 1991 dr hab. Dorota Kolak pracuje jako wykładowca w Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie uczy scen klasycznych, współczesnych, wiersza, plastyki ruchu scenicznego i piosenki. Wyreżyserowała kilkanaście dyplomów operowych na Wydziale Śpiewu Solowego.
Aktorka jest laureatką szeregu nagród aktorskich zdobytych, m.in. na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych, na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych i w Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Małych Form "Kontrapunkt" w Szczecinie. Dwukrotnie zdobyła nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą na Festiwalu Filmowym w Gdyni - w 2009 r. za postać w filmie "Jestem Twój" i w 2016 r. za kreację w "Zjednoczonych stanach miłości". W 2008 r. została odznaczona Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Nagroda im. Ireny Solskiej ustanowiona w 2010 r. przez sekcję polską Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych (AICT) została stworzona z myślą "o wyróżnianiu wybitnych polskich aktorek, które wywierają istotny wpływ na rozkwit sztuki aktorskiej". Patronka nagrody Irena Solska, odtwórczyni wybitnych ról w polskim teatrze, była legendą wielu scen w XX w.
Jej dotychczasowymi laureatkami były: Danuta Szaflarska, Nina Andrycz, Emilia Krakowska, Anna Lutosławska, Halina Łabonarska, Anna Seniuk, Grażyna Barszczewska i Ewa Wiśniewska