Reklama

Reklama

Dokument o polskich siatkarzach

Powstaje dokument o reprezentacji Polski w piłce siatkowej mężczyzn. Ekipa filmowa, kierowana przez reżysera Michała Bielawskiego, towarzyszyła z kamerami zawodnikom na zgrupowaniu kadry w Spale. Filmowcy będą też obecni m.in. na meczach Polaków w Lidze Światowej 2013.

Jak powiedział PAP Bielawski, 7 czerwca jego ekipa będzie rejestrować wydarzenia na warszawskim Torwarze, gdzie podopieczni trenera Andrei Anastasiego zmierzą się z Brazylią w meczu Ligi Światowej. "Chcielibyśmy wejść również na drugi mecz biało-czerwonych z Brazylią - 9 czerwca w Atlas Arenie w Łodzi" - dodał.

Film o siatkarzach, pod roboczym tytułem "Drużyna" (reżyser zastrzega, że tytuł może ulec zmianie), ze zdjęciami autorstwa operatora Tomasza Naumiuka, to drugi dokument w reżyserii Bielawskiego, po jego debiutanckim "Mundialu. Grze o wszystko", uhonorowanym wyróżnieniem specjalnym na tegorocznym 10. festiwalu Planete+ Doc w Warszawie.

Reklama

Prace nad filmem są na wczesnym etapie. Zdjęcia trwają od 9 maja, rozpoczęły się na zgrupowaniu kadry w Centralnym Ośrodku Sportu w Spale. "Zamierzam pokazać w tym filmie piękno sportu powstające wskutek bardzo ciężkiej pracy" - wyznał PAP reżyser. Zaznaczył, że choć opowiada o mistrzach sportu, którzy dla rodaków są idolami, nie chce tworzyć "filmu-pomnika".

"Ten film to duże wyzwanie. Nie chciałbym opowiadać historii typu 'serce rośnie', w której 'wzruszony i zachwycony reżyser dzieli się z publicznością swoim zachwytem'. Moim zamiarem jest, by widzowie dowiedzieli się z tego dokumentu czegoś więcej o polskich siatkarzach. Jednocześnie, pokazując zawodników od bardziej prywatnej strony, nie chcę stać się 'poławiaczem sensacji' na ich temat" - mówił Michał Bielawski.

W Spale ekipa Bielawskiego kręciła zdjęcia przez siedem dni. Przed ich rozpoczęciem filmowcy spotkali się z zawodnikami, aby porozmawiać o zasadach współpracy. "Na początku siatkarze zachowywali wobec nas dystans. Są skoncentrowani na siatkówce i podczas treningów chcieliby mieć spokój. Szybko jednak zaczął się proces wzajemnego oswajania. Z jednej strony my jako ekipa coraz śmielej zachowujemy się w obecności sportowców, z drugiej - oni coraz bardziej nas tolerują" - powiedział reżyser.

"W takiej pracy wszystko powinno polegać na wzajemnym szacunku. Podczas treningu nie podchodzimy zbyt blisko do zawodników - na przykład dlatego, żeby rozpędzeni nie wpadli na kamerę i nie zrobili sobie krzywdy. Używamy długich obiektywów. Bardzo pomógł nam trener Anastasi, który poprosił siatkarzy, by podczas filmowania niczego nam nie utrudniali" - opowiadał Bielawski.

Reżyser zwrócił uwagę, że niektórzy zawodnicy wychodzą z inicjatywą wobec filmowców. "Łukasz Żygadło doradził na przykład, by nasza ekipa podczas filmowania treningów używała też kamery GoPro, którą, dzięki specjalnej opasce, można mocować na głowie, uzyskując ujęcia z perspektywy grających zawodników" - powiedział Bielawski.

"W Spale siatkarze skupiali się wyłącznie na pracy i w zasadzie przemieszczali się między halą a siłownią. To niesamowite, ile oni wkładają wysiłku w to, by nawet na treningu na hali piłka nie dotknęła podłogi. Treningi były bardzo intensywne, na bardzo wysokich obrotach. Z każdego punktu siatkarze cieszyli się tak, jak na normalnym meczu. Widziałem też na przykład, jak ćwiczą tzw. ostrzał: odbierający zawodnik siada wtedy na materacu i 'zbiera' piłki, które przez cały czas na niego lecą" - opowiadał Bielawski.

"Na siłowni miałem możliwość przyglądać się, jak siatkarze ćwiczą poszczególne partie mięśni. Widziałem, jakie ciężary podrzucają - to robi duże wrażenie" - opowiadał.

Przy okazji wizyt na treningach reżyser nagrał krótkie wywiady m.in. z: Bartoszem Kurkiem, Michałem Winiarskim, Zbigniewem Bartmanem, Michałem Kubiakiem, Łukaszem Żygadło, Krzysztofem Ignaczakiem. Rozmawiał też z trenerem. "Chciałbym opowiedzieć o siatkarzach także poza kontekstem siatki, jednak to, ile będzie w filmie tego wyrwania z kontekstu, zależy od nich samych, od tego, na ile zechcą się otworzyć i na co nam pozwolą" - zaznaczył.

Opinia Bielawskiego po pierwszych spotkaniach z reprezentacją i jej trenerem to: "zestaw bardzo ciekawych osobowości". "Marcin Możdżonek ma w sobie niesamowity spokój. Jest bardzo opanowany i ma do wszystkiego ogromny dystans. Bardzo kontaktową osobą jest Krzysztof Ignaczak - wygadany, cały czas mówi, lubi pozaczepiać innych, pożartować. Trener Andrea Anastasi ma typowo południowy temperament" - uważa Bielawski.

"Wszyscy zawodnicy w reprezentacji są bardzo waleczni. To nie tylko efekt treningów, ale także kwestia osobowości. Michał Kubiak opowiadał mi podczas wywiadu, że kiedy był mały i zdarzało się, że przegrywał, reagował płaczem. Dlatego zawsze walczy do końca. Po prostu nie znosi przegrywać" - powiedział reżyser.

Zdjęcia do filmu, jak planuje Bielawski, powinny zakończyć się w ostatnich dniach września, po Mistrzostwach Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn w Polsce i Danii (20-29 września 2013 r.). Premiera filmu planowana jest na 2014 rok.

Bielawski podkreślił, że jako twórca tego dokumentu jest dopiero na początku drogi i nie jest nawet pewien, czy przeprowadzone wywiady znajdą się ostatecznie w filmie, ponieważ być może zrezygnuje z nich na rzecz innych materiałów oraz nowych rozmów.

"Za nami dopiero wstępny etap prac. Realizując tego rodzaju film, trzeba wykazać się ogromną cierpliwością, czekać na to, co się będzie działo w kolejnych tygodniach i miesiącach, na udane ujęcia, wyjątkowe momenty. Nie wiemy przecież, co się zdarzy" - powiedział filmowiec.

"Bardzo czekamy na mecze Ligi Światowej. Kiedy się zaczną, emocje będą już tylko rosły. Chciałbym pokazać w filmie, co czują polscy siatkarze pomiędzy kolejnymi spotkaniami z innymi drużynami. Dzięki rosnącym emocjom i coraz wyższej stawce, będzie budować się naturalna dramaturgia tej opowieści" - mówił Bielawski.

"Pomysłodawczyniami tego filmu są dwie dziewczyny - Beata Machała i Anna Chudziak z firmy Gutek Film" - dodał. Gutek Film razem z firmą Unlimited Film Operations (jednym z założycieli tej drugiej jest Michał Bielawski) to producenci filmu.

Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!

Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Michał Bielawski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL