Disco nad Wisłą, głosy w głowie
Pełna gwiazd filmu i muzycznej sceny komedia "Disco polo", dramat "Dwa dni, jedna noc", z nominowaną do Oscara Marion Cotiilard w roli głównej, oraz thriller "Głosy", pierwsza anglojęzyczna produkcja Marjane Satrapi - to najgłośniejsze z premier tego tygodnia.
Szalone lata dziewięćdziesiąte, kiedy nad Wisłą zagościła wolność. Wielka transformacja, gorączka złota, Polska śni amerykański sen. Spełniają się marzenia "od zera do Rockefellera". Oto tło komedii "Disco polo" (recenzja) w reżyserii Macieja Bochniaka. Główni bohaterowie: Tomek (Dawid Ogrodnik) i Rudy (Piotr Głowacki) - chłopaki z prowincji napędzani pasją i marzeniami, żegnają szarą rzeczywistość i ruszają na podbój discopolowych list przebojów. Karierę zaczynają od koncertów w remizach i wiejskich dyskotekach, by w końcu jako grupa Laser brawurowo wedrzeć się na muzyczne salony, czyli do wytwórni Alfa, w której króluje jedyny prawdziwy Polak - Daniel Polak (Tomasz Kot). Tam Tomek zakochuje się w pięknej i ekscentrycznej diwie Gensoninie (Joanna Kulig), zdobywa kasę i sławę, a wszystkie dziewczyny tańczą już tylko dla niego. Lecz sukces ma swoją cenę - dolary pozornie dają wolność i swobodę, a z amerykańskiego snu można się szybko i brutalnie przebudzić.
Piękna Marion Cotillard zagrała główną rolę w filmie "Dwa dni, jedna noc", najnowszej produkcji braci Dardenne, wielokrotnych laureatów festiwalu w Cannes - zdobywców Złotej Palmy za "Dziecko" i "Rosettę". Za swoją kreację francuska gwiazda kina była w tym roku nominowana do Oscara. Grana przez aktorkę Sandra staje przed zadaniem z pozoru niemożliwym. Musi przekonać ludzi, z którymi pracuje, aby zrezygnowali ze swoich premii. Jeżeli jej się nie powiedzie - ona sama straci pracę. Wspierana przez męża kobieta wyrusza na spotkania z kolegami i koleżankami z pracy. Ma tylko jeden weekend, by uratować posadę.
Jerry (Ryan Reynolds), główny bohater "Głosów" (recenzja) Marjane Satrapi ("Persepolis", "Kurczak ze śliwkami") - jest uroczym, ale jednocześnie niezwykle osobliwym pracownikiem fabryki wanien w małym amerykańskim miasteczku. Od pierwszego spotkania szaleńczo podkochuje się w swojej nowej koleżance z księgowości. Miła, seksowna, zabawna i pochodząca z deszczowej Anglii Fiona (Gemma Arterton) jest chodzącym ideałem. Ich pierwsza randka kończy się jednak wyjątkowo pechowo. Jerry przez przypadek zabija Fionę, a jej śmierć staje się dla niego nie lada kłopotem. Na szczęście zagubionemu mężczyźnie z pomocą przychodzą jego najlepsi przyjaciele - szatański kot i dobroduszny pies, którzy zawsze wesprą go rozmową i dobrymi radami.
"Druga szansa" (recenzja) to najnowszy film Susanne Bier, reżyserki nagrodzonego Oscarem, Złotym Globem i Europejską Nagrodą Filmową. Andreas (Nikolaj Coster-Waldau) i Simon (Ulrich Thomsen), detektywi a zarazem najlepsi przyjaciele, prowadzą całkowicie odmienny tryb życia. Simon - świeżo upieczony rozwodnik - spędza większość czasu na upijaniu się w lokalnym klubie ze striptizem, podczas gdy Andreas wiedzie poukładane życie z piękną żoną i synem. Pewnego dnia policjanci zostają wezwani na interwencję do patologicznej rodziny. Andreas i Simon stają się świadkami szokującego przykładu zaniedbania, gdy w szafie znajdują płaczące dziecko. Niebawem działania, które w akcie desperacji podejmie główny bohater okażą się wynikiem rozpaczliwej sytuacji, w jakiej znajdzie się jego rodzina.
Nowozelandzki film "Co robimy w ukryciu" (recenzja) jest wybuchową mieszanką horroru i czarnej komedii, zrealizowaną w modnej konwencji mockumentu. Viago (379 l.), Deacon (183l.), Vladislav (862 l.) i Petyr (8000 l.) mieszkają razem na przedmieściach współczesnego Wellington. Ich życie rozpoczyna się dopiero po zmroku, kiedy to opuszczają trumny i legowiska, by stawić czoła codzienności, która również dla wampirów bywa niełatwa. Nieśmiertelność i pragnienie świeżej ludzkiej krwi już dawno przestały być ich głównym zmartwieniem, bo współczesność stawia przed nimi nowe wyzwania. Grupa filmowców towarzyszy im podczas codziennych obowiązków, drobnych kłótni czy nocnych wyjść na miasto, które z błyskotliwym humorem uświadamiają nam, że choć ich serca przestały bić wieki temu, wciąż żywią gorące i bardzo ludzkie uczucia.
Pierwsza miłość to wyjątkowe uczucie, któremu większość chętnie się poddaje. Inaczej jest z jednak z głównym bohaterem holenderskiego dramatu "Boys". On robi wszystko, żeby nie zauważyć, że taka miłość przydarza się właśnie jemu. 15-letni Sieger dostaje się do sztafety lekkoatletycznej, która ma wziąć udział w krajowych mistrzostwach. Na treningu poznaje intrygującego i nieprzewidywalnego Marca. Szybko znajdują wspólny język i stają się przyjaciółmi, jednak stopniowo zaczyna ich łączyć coś więcej. Sieger próbuje walczyć z uczuciem, ale zaprzeczanie samemu sobie staje się dla niego coraz trudniejsze.
Po śmierci brata w Afganistanie, Jesper powraca do służby wojskowej. Jego oddział zwiadowczy chroni małą wioskę przed talibami. Ze względu na charakter jednostki musi współpracować z lokalną ludnością, która choć sprzeciwia się talibom, traktuje "obcych" żołnierzy jak okupantów. Pomaga im lokalny tłumacz - Tarik, który stara się zachować możliwe największą neutralność. To jednak nie wystarcza, aby on i jego studiująca siostra mogli czuć się bezpiecznie. Żołnierze kontyngentu traktują go z delikatną rezerwą, a talibowie uważają za zdrajcę i kolaboranta. Dramatyczna sytuacja postawi Jespera przed trudnym wyborem - czy pomóc przyjacielowi Tarikowi czy też dostosować się do surowego protokołu wojskowego? Tak w skrócie prezentuje się fabuła niemieckiego dramatu wojennego "Między światami".
Twórcy animowanych hitów kinowych "Odlot" i "Wall-e" prezentują kolejną odsłonę kultowego komiksu o Asteriksie i Obeliksie - o podtytule "Osiedle Bogów" - w gwiazdorskiej obsadzie dubbingowej. W rolach głównych: Wojciech Mecwaldowski, Arkadiusz Jakubik, Piotr Fronczewski, Piotr Adamczyk i Anna Mucha. Rok 50-ty przed naszą erą. Cała Galia jest okupowana przez Rzymian... Cała? Nie! Jedna osada, zamieszkana przez niepokornych Galów nadal stawia opór najeźdźcy. Zirytowany tym Juliusz Cezar, postanawia zmienić taktykę: skoro jego armia nie jest w stanie podbić siłą galijskich barbarzyńców, to może uwiedzie ich rzymska cywilizacja? Władca każe wybudować obok osady Galów wspaniałą wioskę, przeznaczoną dla rzymskich właścicieli. To "Osiedle Bogów". Czy nasi galijscy przyjaciele oprą się pokusie zarobku i rzymskiego komfortu?
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!