Reklama

Reklama

Dean Stockwell nie żyje. Miał 85 lat

Nie żyje amerykański aktor Dean Stockwell, którego kinowa widownia pamięta m.in. z roli w filmie Davida Lyncha "Blue Velvet". Nominowany do Oscara aktor zmarł w wieku 85 lat.

Dean Stockwell (1936-2021)

Karierę w aktorskim zawodzie rozpoczynał jeszcze w latach 40. XX wieku jako kilkulatek, kiedy wspólnie z bratem Guyem, który także został aktorem, zadebiutowali na deskach Broadwayu w sztuce "The Innocent Voyage".

Po raz pierwszy na kinowym ekranie pojawił się jako 9-latek w filmie "Dolina decyzji" z główną rolą Gregory'ego Pecka, w tym samym roku oglądaliśmy go także u boku Gene'a Kelly'ego i Franka Sinatry w musicalu "Podnieść kotwicę". Dwa lata później zagrał syna Gregory'ego Pecka w "Dżentelmeńskiej umowie" Elii Kazana, wkrótce zobaczyliśmy go też w filmie Josepha Loseya "Chłopiec z zielonymi włosami".

Reklama

Dean Stockwell: Ponad dwieście ról

Imponująca filmografia Stockwella zawiera ponad 200 produkcji. W trakcie siedmiu dekad w zawodzie Stockwell pracował w największymi reżyserami, m.in.Davidem Lynchem, Jonathanem Demme'em, Robertem Altmanem, Wimem Wendersem, Sidneyem Lumetem i Francisem Fordem Coppolą.

W 1988 roku aktor otrzymał nominację do Oscara dla najlepszej drugoplanowej roli za występ w gangsterskiej komedii Sidneya Lumeta "Poślubiona mafii".

Amerykańska widownia telewizyjna pamięta też Stockwella dzięki roli admirała Ala Calavicciego z serialu science fiction "Zagubiony w czasie", który emitowany był na antenie NBC w latach 1989-93. Kreacja ta przyniosła aktorowi w 1990 roku statuetkę Złotego Globu oraz nominację do nagrody Emmy.

Dwa lata później Stockwell został uhonorowany gwiazdą w hollywoodzkiej Alei Sław, w tym samym roku oglądaliśmy go w pamiętnej roli scenarzysty w "Graczu" Roberta Altmana. 

Dean Stockwell: Pamiętna rola w "Blue Velvet"

Krytycy doceniali także występ Stockwella w kultowym dziele Davida Lyncha "Blue Velvet". Grany przez niego dziwak Ben, który w jednej ze scen naśladuje Roya Orbisona, nazwany został po latach przez krytyka Terrence'a Rafferty'ego "uosobieniem łagodności".

Stockwell poznał Lyncha już wcześniej przy okazji ekranizacji "Diuny", w której zagrał doktora Yueha. Do ważnych tytułów w jego bogatej filmografii, zaliczyć trzeba także "Paryż, Teksas" Wima Wendersa, w którym wcielił się w brata granego przez Harry'ego Deana Stantona głównego bohatera.

Stockwell był wieloletnim przyjacielem muzyka Neila Younga. Wspólnie napisali i wyreżyserowali zrealizowany w 1982 roku film "Human Highway". Stockwell odpowiada także za okłądkę albumu Younga "American Stars ‘N Bars".

Czytaj również:

Kamila z "Rolnika" bezlitośnie krytykowana. "Żaden mężczyzna z nią nie wytrzyma"

"Rolnik szuka żony 8": Gorące sceny z udziałem Krzysztofa i Bogusi!

Maciej Stuhr na polsko-białoruskiej granicy

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Dean Stockwell

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje