Reklama

Dawid Ogrodnik o filmie "Ikar. Legenda Mietka Kosza": Spotkanie jest na razie osobiste

- Spotkanie z Mieczysławem Koszem jest na razie osobiste, z którym raczej nie chcę się dzielić - przyznał w rozmowie z Interią Dawid Ogrodnik, który gra tytułową rolę w filmie Macieja Pieprzycy "Ikar. Legenda Mietka Kosza". 16 października ekipa filmu pojawiła się na ulicy Parkowej w Krakowie, która "grała" szwajcarskie Montreux. Byliśmy na planie i udało nam się porozmawiać z aktorem.

- Spotkanie z Mieczysławem Koszem jest na razie osobiste, z którym raczej nie chcę się dzielić - przyznał w rozmowie z Interią Dawid Ogrodnik, który gra tytułową rolę w filmie Macieja Pieprzycy "Ikar. Legenda Mietka Kosza". 16 października ekipa filmu pojawiła się na ulicy Parkowej w Krakowie, która "grała" szwajcarskie Montreux. Byliśmy na planie i udało nam się porozmawiać z aktorem.
Dawid Ogrodnik, Michał Filipiak i ekipa filmu "Ikar. Legenda Mietka Kosza" na planie w Krakowie /Anna Kempys /INTERIA.PL

"Ikar. Legenda Mietka Kosza" to film oparty na biografii tragicznie zmarłego w wieku 29 lat pianisty Mieczysława Kosza.

W roli genialnego, niewidomego muzyka zobaczymy Dawida Ogrodnika. Partnerują mu m.in. Justyna Wasilewska, Piotr Adamczyk, Jacek Koman i Jowita Budnik. Film reżyseruje Maciej Pieprzyca. Za oprawę muzyczną odpowiada Leszek Możdżer. Film ma trafić na ekrany kin w 2019 roku.

12 października 2018 roku pod Krakowem rozpoczęły się zdjęcia do filmu. 16 października ekipa pojawiła się na ulicy Parkowej w Krakowie, która "grała" szwajcarskie Montreux.

Reklama

Na planie udało nam się porozmawiać z Dawidem Ogrodnikiem.

- Spotkanie z Mieczysławem Koszem jest na razie osobiste, z którym raczej się nie chcę dzielić. Większa refleksja dojdzie do mnie pewnie dopiero po skończeniu filmu - wyznał Dawid Ogrodnik w rozmowie z Anną Kempys.

- Muzyki jazzowej zacząłem słuchać w 2000 roku. Postać Mietka Kosza i jego muzyka była mi zupełnie obca. Grałem na klarnecie, interesowałem się saksofonem - powiedział nam aktor.

Nie wszyscy wiedzą, że Dawid Ogrodnik skończył Szkołę Muzyczną II stopnia w klasie klarnetu i początkowo myślał o karierze muzyka.

- Na pewno wykształcenie muzyczne pomaga w przygotowaniach nad tą rolę. W szkołach muzycznych miałem oczywiście okazję grać na fortepianie, bo to instrument obowiązujący w każdej szkole muzycznej. To na pewno ułatwia mi tę pracę. Wszystkie partie na fortepianie postaram się wykonać sam - dodał aktor.

Jeszcze przed rozpoczęciem zdjęć do filmu Dawid Ogrodnik mówił: "Kiedy otrzymałem scenariusz od Macieja Pieprzycy, ta postać niesamowicie mnie zafascynowała. Potem dołączył do nas Leszek Możdżer, który odpowiada za muzykę do filmu. Razem zaczęliśmy intensywną pracę nad moją postacią".

Jak zatem układa się praca z najlepszym polskim pianistą jazzowym Leszkiem Możdżerem?

- Praca z Leszkiem Możdżerem przebiega bez zarzutu. Dostaję od niego materiały, konsultujemy się, w jakimś sensie on mnie inspiruje. Czuję, że w warstwie muzycznej się rozumiemy - wyznał Ogrodnik.

- To było moje mikromarzenie, żeby się z nim kiedyś spotkać. Paradoks polegał na tym, że przygotowując się do filmu "Chce się żyć" cały czas słuchałem Leszka Możdżera. Takie zbiegi okoliczności wpływają na to, że człowiek czasami jest w stanie sobie dopowiedzieć, że to nie jest przypadek, że tak się właśnie dzieje. Że to spotkanie miało się odbyć - dodał z uśmiechem aktor.

Z reżyserem Maciejem Pieprzycą aktor spotyka się na planie już po raz drugi. W 2013 roku w filmie "Chce się żyć" Dawid Ogrodnik zagrał niepełnosprawnego Mateusza, cierpiącego na porażenie mózgowe. Za ten film zarówno reżyser [Pieprzyca był również autorem scenariusza - red.], jak i aktor otrzymali wiele nagród, m.in. Polską Nagrodę Filmową Orła 2014 w kategoriach "najlepszy scenariusz" i "najlepsza główna rola męska".

- Byłem bardzo ciekawy jak Maciek Pieprzyca teraz patrzy na kinematografię, jak patrzy na film, który chce stworzyć, jak patrzy na historię - powiedział na planie w Krakowie aktor.

- Teraz udajemy się do domów, w moim przypadku to jest Warszawa. Potem zdjęcia w Warszawie i Dąbrowie Górniczej, potem znowu przerzut do Warszawy i w grudniu skończymy - zakończył Dawid Ogrodnik.

Premiera filmu "Ikar. Legenda Mietka Kosza" planowana jest na jesień 2019 roku.INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Dawid Ogrodnik | Ikar. Legenda Mietka Kosza
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy