Dawid Ogrodnik

Dawid Ogrodnik fot. AKPA
narodowość
Polska
3,3
Oceń
Głosy
2423

Biografia

Dawid Ogrodnik - wiek, wzrost i początki kariery

Dawid Ogrodnik urodził się 15 czerwca 1986 roku w Wągrowcu. Tam również spędził lata swojego dzieciństwa. Jeszcze jako dziecko rozpoczął naukę gry na klarnecie w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia. Warto wspomnieć, że aktor pochodził z rodziny artystycznej. Jego siostry grały na fortepianie oraz skrzypcach, a w domu od zawsze słuchało się uznanych jazzmanów, jak Benny Goodman, Miles Davies czy Keith Jarett. 

W 1998 roku Dawid Ogrodnik zwyciężył w ogólnopolskim konkursie muzycznym w Szczecinie. Ta wygrana zapewniła mu stypendium ministra kultury - dzięki temu mógł kontynuować swoją edukację muzyczną. Jeszcze jako nastolatek zamieszkał w Poznaniu, gdzie pobierał nauki w Liceum Muzycznym.

Już wtedy jednak interesował się teatrem inspirowany przez swoją wychowawczynię - Anną Szymańską, późniejszą założycielkę Teatru Castingowego MplusM, w którym aktor występował.

Po zdaniu matury Dawid Ogrodnik wrócił do rodzinnego miasta, zakładając agencję muzyczną "David & Martin Art Management". Pracował jednocześnie w lokalnym ośrodku kultury i prowadził jeden z chórów parafialnych w Wągrowcu. Ma za sobą dwa podejścia do warszawskiej Akademii Teatralnej, ale uczył się również w prywatnej szkole aktorskiej Lart studiO w Krakowie.

Środki finansowe na czesne zdobywał jako aktor i pracownik agencji eventowej. W końcu udało mu się dostać w szeregi łódzkiej filmówki, jednak przez wzgląd na zaniedbania w formalnościach szybko skreślono go z listy studentów. Ostatecznie podjął studia w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego - został jej absolwentem w 2012 roku.

Wzrost Dawida Ogrodnika: 180 cm

Dawid Ogrodnik - filmy i seriale

Jeśli chodzi o produkcje, w których początkowo występował Dawid Ogrodnik, filmy pojawiły się dopiero później. Pierwsze poważne kroki na szklanym ekranie dotyczą raczej gościnnych występów w serialach emitowanych przez stację TVN, m.in. Żołnierze wyklęci (2008), Majka (2009) czy Prawo Agaty (2012). Można było go oglądać także w dramacie telewizyjnym Sławomira Pstronga Cisza (2010). 

Za debiut kinowy Dawida Ogrodnika uważa się produkcję Leszka Dawida Jesteś Bogiem z 2012 roku, gdzie wcielił się w postać Sebastiana Salberta i niedługo później otrzymał za tę kreację nagrodę. Wyjątkowo udanym wystąpieniem Dawida Ogrodnika był udział w dramacie psychologicznym Pawła Pawlikowskiego Ida (2013). Artysta został tam obsadzony w roli "Lisa", saksofonisty w zespole grającym na urodzinach miasta Szydłowa. 

Jeśli chodzi o kolejne udane filmy, w których pojawił się Dawid Ogrodnik, nominacje o nagrody pojawiły się licznie po dramacie Macieja Pieprzycy Chce się żyć (2013). Aktor wystąpił tam jako Mateusz Rosiński, chory na czterokończynowe mózgowe porażenie dziecięce.

Do najciekawszych produkcji w karierze Dawida Ogrodnika należy zaliczyć także:

  • dramat psychologiczny dla młodzieży Anny Kazejak Obietnica (2014),
  • film Jerzego Skolimowskiego 11 minut (2015), 
  • komedię Macieja Bochniaka Disco polo (2015),
  • film biograficzny Jana P. Matuszyńskiego Ostatnia rodzina (2016)
  • serial Rojst (2018),
  • serial Rysa (2021),
  • serial Układ (2021).
Dawid Ogrodnik - nagrody i dorobek artystyczny

Za swoje kreacje filmowe Dawid Ogrodnik uzyskał szereg nominacji, wyróżnień i nagród. Pierwszy raz doceniono go już za debiut (Jesteś Bogiem). Razem z Tomaszem Schuchardtem otrzymał nagrodę za drugoplanową rolę męską na 37. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz nominację do Polskiej Nagrody Filmowej, Orzeł za najlepszą drugoplanową rolę męską. Lista jest jednak znacznie dłuższa:

  • 2012 - Nagroda za drugoplanową rolę męską w filmie Jesteś Bogiem na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni,
  • 2013 - Kryształowa Gwiazda Elle za rolę w filmie Chce się żyć na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni,
  • 2013 - nominacja do Polskiej Nagrody Filmowej, Orzeł za najlepszą drugoplanową rolę męska w filmie Jesteś Bogiem,
  • 2013 - wyróżnienie aktorskie na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru TV "Dwa Teatry" w Sopocie za rolę w spektaklu Bezdech,
  • 2013 - "Złoty Szczeniak" za pierwszoplanową kreację aktorską męską w filmie Chce się żyć na Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa we Wrocławiu,
  • 2014 - nagroda za drugoplanową rolę męską w filmie Obietnica na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni,
  • 2014 - Polska Nagroda Filmowa, Orzeł za najlepszą główną rolę męską w filmie Chce się żyć,
  • 2014 - Paszport "Polityki" w kategorii "Film",
  • 2014 - Grand Prix na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru TV "Dwa Teatry" w Sopocie za rolę w spektaklu Skutki uboczne,
  • 2017 - nagroda za główną rolę męską w filmie Cicha noc na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni,
  • 2017 - nominacja do Polskiej Nagrody Filmowej, Orzeł za najlepszą drugoplanową rolę męska w filmie Ostatnia rodzina,
  • 2018 - Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego za rolę w filmie Cicha noc,
  • 2018 - Polska Nagroda Filmowa, Orzeł za najlepszą główną rolę męską w filmie Cicha noc,
  • 2019 - Nagroda za pierwszoplanową rolę męską w filmie Ikar. Legenda Mietka Kosza na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni,
  • 2019 - Nominacja za pierwszoplanową rolę męską w filmie Ikar. Legenda Mietka Kosza na Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa.
Życie prywatne i dzieci Dawida Ogrodnika

Aktor twierdzi, że w okresie szkolnym był molestowany seksualnie przez jednego ze znajomym księży - menedżera zespołu muzycznego, w którym występował Dawid Ogrodnik. Przez pewien czas aktor związany był z Martą Nieradkiewicz. 

Mają razem córkę Jaśminę, która przyszła na świat w 2018 roku. W 2022 roku artysta wydał nawet książkę autobiograficzną pt. Koniec gry, w której komentował również niektóre kontrowersje ze swoim udziałem.

Filmografia

Wiadomości

Zdjęcia