Reklama

Reklama

Dawid Ogrodnik: Aktor na własnych zasadach

Dawid Ogrodnik należy do najbardziej docenianych aktorów młodego pokolenia. Wbrew trendom nie podąża jednak za celebryckim światem, zamiast tego stawia przed sobą kolejne aktorskie wyzwania, a jest ich sporo. Z okazji 35. urodzin artysty przypominamy jego najciekawsze role.

Dawid Ogrodnik należy do najbardziej docenianych aktorów młodego pokolenia. Wbrew trendom nie podąża jednak za celebryckim światem, zamiast tego stawia przed sobą kolejne aktorskie wyzwania, a jest ich sporo. Z okazji 35. urodzin artysty przypominamy jego najciekawsze role.
Dawid Ogrodnik /AKPA /AKPA

Dawida Ogrodnika od 11 czerwca możemy oglądać w kinach w filmie "Magnezja", a już 7 lipca na platformie Netflix pojawi się serial "Rojst’97" (drugi sezon popularnej produkcji) z jego udziałem. 

Wielu czeka także na kreację aktora w filmach: "Broad Peak" (wciela się w słynnego himalaistę Adama Bieleckiego) oraz "Na pełnej petardzie" (gra główną rolę księdza Jana Kaczkowskiego). Oba filmy mają mieć swoją premierę jeszcze w tym roku. 

"Absolutnie zgadzam się z wypowiedzią Krystiana Lupy, która brzmiała mniej więcej tak, że aktor to człowiek, który co chwilę dochodzi do jakiejś granicy. Balansuje na bardzo niebezpiecznej krawędzi. Jeżeli ktoś się tego boi, to nie powinien być aktorem"- ocenił Dawid Ogrodnik w rozmowie z portalem Movieway.pl.

Reklama

Krytycy i widzowie pokochali występy Dawida Ogrodnika m.in. w takich produkcjach, jak "Chce się żyć", "Ostatnia Rodzina", "Cicha noc", "Ida", "Disco polo", "Ikar. Legenda Mietka Kosza". 

Aktor mimo młodego wieku jest laureatem wielu filmowych nagród, m.in. za główną rolę męską (2017, 2019) i drugoplanową rolę męską (2012, 2014) na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Dwukrotnie otrzymał także Polską Nagrodę Filmową Orzeł w kategorii najlepsza główna rola męska (2014, 2018). W 2014 zdobył Paszport "Polityki" w kategorii "Film", a w 2019 Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego. 

Aktor jest także absolwentem Liceum Muzycznego w Poznaniu, gra na klarnecie. Swoje umiejętności w tej kwestii wykorzystał na planie "Idy" Pawła Pawlikowskiego. W filmie wcielił się w postać młodego muzyka, który staje na drodze głównych bohaterek i rozkochuje w sobie młodą zakonnicę (w tej roli Agata Trzebuchowska).

Dawid Ogrodnik - życie prywatne i działalność publiczna

Aktor należy do nielicznego grona artystów, którzy niechętnie dzielą publicznie swoim życiem prywatnym, dlatego wiadomo o nim niewiele. Choć strzeże swojej prywatności, to zdarza mu się jednak zabrać głos w sprawach, które uznaje za istotne. 

23 lutego 2020 roku z okazji dnia walki z depresją, aktor wyznał, że sam się z nią zmaga. "Dzień walki z depresją! Wspierajmy się i rozmawiajmy to nie wstyd przyznać się że walczy się z depresją i bierze się antydepresanty. Jestem jedną z tych osób! Nie jesteśmy sami!" - napisał na Instagramie. 

Z kolei w marcu tego roku aktor zabrał głos w sprawie mobbingu w szkołach teatralnych. Ogrodnik jest absolwentem Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. We wpisie w mediach społecznościowych przyznał, że w szkole poznał "poczucie upokorzenia i bezwartościowości".

"Koniec z mobbingiem, chamami pod przykrywką artyzmu! Mnie i moich kolegów tak traktowała pani Beata Fudalej!" - można było przeczytać we wpisie. W dalszej części Ogrodnik dodał: "Znam ten strach i znam ten wstyd znam to upokorzenie i poczucie bezwartościowości! Wszyscy się baliśmy i tylko niektórzy uciekli byłem jednym z nich! Reszta chciała przetrwać! Oddaje ten wstyd i ten strach swoim oprawcom. Wstydźcie się i bójcie!" - napisał aktor. 

Dawid Ogrodnik od lat jest związany z aktorką Martą Nieradkiewicz, która znana jest m.in. z takich produkcji, jak: "Płynące wieżowce", "Pakt" i "Zjednoczone Stany Miłości". Mają córkę Jaśminę, która przyszła na świat w 2018 roku. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Dawid Ogrodnik

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL