Daniel Olbrychski honorowym obywatelem Warszawy
Daniel Olbrychski otrzymali w poniedziałek tytuły honorowego obywatela Warszawy.
Uroczystość odbyła się w czasie sesji Rady Warszawy na Zamku Królewskim w przeddzień głównych obchodów 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Obok aktorka tytuł honorowych obywateli Warszawy otrzymali również: żołnierz AK i uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska oraz prawnik i sędzia TK w stanie spoczynku - Wiesław Johann.
Olbrychski podkreślił, że jest szczęśliwy, że przypadł mu zaszczyt odebrania tytułu honorowego obywatela w takim towarzystwie. Jak mówił, Traczyk-Stawska jest osobą niezwykłą. - Ta niezwykłość towarzyszy pani do dnia dzisiejszego, dała pani tego kolejny dowód w cudownych, pięknych, niedawnych warszawskich dniach lipcowych - powiedział Olbrychski.
Dodał, że był jej sąsiadem, gdy walczyła o Aleje Jerozolimskie, ponieważ w 1944 r. na niedalekiej ul. Nowogrodzkiej jeszcze "w brzuchu mamy czekał, aż wszystko się uspokoi". Olbrychski urodził się w lutym 1945.
Olbrychski powiedział też, że nie byłby aktorem, gdyby w przemówieniu nie wsparł się klasykiem. "I płynie miasto na skrzydłach sławy, i spada kamieniem na serce. Do dna. Ogłaszam alarm dla miasta Warszawy. Niech trwa" - te słowa wiersza "Alarm" Antoniego Słonimskiego Olbrychski zadedykował prezydent Warszawy. Podkreślił, niech te słowa nie zabrzmią dramatycznie, ale pogodnie, a "jednakowoż czujnie".
Tytuły honorowego obywatela stolicy nadawane są co roku w przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - w Dniu Pamięci Warszawy. Honorowy obywatel ma prawo do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej. Może też uczestniczyć na prawach honorowego gościa w sesjach rady miasta czy organizowanych przez miasto imprezach kulturalnych i sportowych.
Tradycja nadawania godności honorowego obywatela sięga 1918 r. Jako pierwszego uhonorowano Józefa Piłsudskiego. Rada miasta nadawała tytuł w latach 1918-1929 osobom szczególnie zasłużonym dla stolicy. Tradycję wznowiono w 1992 r. Przyznanie tytułu jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemców. Wyróżniona w ten sposób osoba otrzymuje akt nadania, odznakę i legitymację.