Czy można zrobić film w dwie doby? Trwają zgłoszenia do 48 Hour Film Project
Ten konkurs to nie tylko wyzwanie, ale i możliwość profesjonalnego startu w branży filmowej. Najlepsi pojadą z filmem na międzynarodowe finały do Seattle oraz mogą również trafić na na Short Film Corner podczas Festiwalu Filmowego w Cannes. Udało się to już dwóm polskim ekipom!
W tym roku już po raz 13. odbędzie się warszawska odsłona międzynarodowego konkursu 48 Hour Film Project. Jak stworzyć film pod presją czasu? Liczą się pomysł i zgrana ekipa. Zapisy do udziału w konkursie trwają do 20 września.
Zadanie nie jest łatwe, bo wydarzenie rozpoczyna się tzw. kickoff'em, czyli odprawą, podczas której losuje się gatunek filmowy i bierze udział w prezentacji elementów, których wykorzystanie w filmie jest obowiązkowe. Należą do nich: rekwizyt, imię i nazwisko bohatera i jego zawód oraz fragment dialogu. Po zakończeniu spotkania czas rusza i drużyny mają 48 godzin na napisanie scenariusza, zorganizowanie sprzętu, podzielenie ról, nakręcenie filmu i jego zmontowanie. Organizatorzy czekają na gotowe filmy wraz z kompletem dokumentów produkcyjnych do wyznaczonej godziny dwie doby później.
Na potrzeby konkursu uczestnicy mogą dobrać się w grupy lub wystartować indywidualnie, przyłączając się do innego zespołu. 48 Hour Film Project daje możliwość stworzenia ekipy filmowej zarówno profesjonalistom, studentom, jak i osobom stawiającym w filmie pierwsze kroki.
Warto pamiętać, że każdy konkursowy obraz jest pokazywany publiczności podczas prezentacji w kinie Elektronik.
Warszawska edycja 48 Hour Film Project jest ostatnio wyjątkowo szczęśliwa dla uczestników. Jej zwycięzcy dwa razy z rzędu zostali wybrani do grona 15 najlepszych ekip filmowych spośród 120 z całego świata i pokazali swój film podczas Festiwalu w Cannes.
W 2022 roku na Lazurowym Wybrzeżu zaprezentowała się grupa Masztamavida, która zrealizowała na 48HFP Warszawa zwycięski "Nowy początek" wyreżyserowany przez Daniela Szajdka. W nagrodę twórcy zostali zaproszeni z filmem na festiwal Filmapalooza w Los Angeles, a potem, jako jedni z najlepszych, do prestiżowej sekcji Short Film Corner festiwalu w Cannes.
Sukces ten powtórzyło w zeszłym roku Studio Hologram, które w międzynarodowych finałach w Lizbonie wyprzedziło dziesiątki ekip z całego świata i zostało zaproszone do Cannes z filmem "Dziewczyna z walizką" w reżyserii Tomka Wilczyńskiego.
Konkursowe filmy oceni w tym roku zawodowe jury w składzie którego zasiądą: reżyserka i scenarzystka Renata Gabryjelska, reżyser Tomek Wilczyński, operator Andrzej Łukasz i aktor Krystian Pesta. Jurorzy przyznają nagrody w 11 kategoriach. Wyróżnieniom tym towarzyszą nagrody rzeczowe.
Wcześniej w składach jurorskich zasiadali między innymi: Roman Gutek, Sonia Bohosiewicz, Wojciech Mecwaldowski, Radzimir Dębski, Piotr Woźniak-Starak, Anna Mucha, Roma Gąsiorowska, Arkadiusz Jakubik, Xawery Żuławski, Tomasz Raczek, Paweł Deląg i Magdalena Koleśnik.
Filmowcy są też zaangażowani w samo tworzenie konkursowych filmów. W produkcjach stworzonych w ramach 48HFP brali udział m.in. Agata Buzek, Bartosz Bielenia, Ewa Kasprzyk, Michał Wiśniewski, Przemysław Saleta, Martin Stankiewicz, Paweł Tomaszewski i Paulina Gałązka.
W okresie poprzedzającym rozpoczęcie konkursu organizowane są warsztaty, spotkania, wykłady i masterclassy. Można na nich poznać tajniki poszczególnych etapów tworzenia filmu: od momentu pisania scenariusza po montaż. W tym roku warsztaty poprowadzą Wiktor Obrok (operatorsko-reżyserskie) i Mikołaj Brożek (VFX w After Effects).
Weekend filmowy 48HFP Warszawa, czyli kręcenie i praca nad filmami, odbędzie się w dniach 20-22 września. Laureatów poznamy 5 października. Organizatorem konkursu i festiwalu 48 Hour Film Project w Polsce jest Fundacja Przestrzeń Filmowa.