"Czerwony Kapitan" i Maciej Stuhr w Krakowie
W najbliższy weekend (2-3 sierpnia) w Krakowie będą realizowane zdjęcia do najnowszego filmu Michala Kollara pod roboczym tytułem "Czerwony Kapitan". Główną rolę zagra Maciej Stuhr.
Autorami nagrodzonego w VI Konkursie na Wspieranie Produkcji Filmowej scenariusza są: Michal Kollar, Miro Sifra i Anna Fifkova.
Trzy lata po upadku muru berlińskiego, po pierwszych wolnych wyborach w Polsce, pół roku przed rozpadem Czechosłowacji, w upalny letni dzień zostaje odkryty szkielet z gwoździem wbitym w czaszkę. Młody ambitny policjant Richard Krauz walczący ze stereotypem reżimowego Milicjanta z poprzedniej epoki, za wszelką cenę stara się odkryć prawdę o znalezisku. Pomimo ostrzeżeń kolegów rozpoczyna ryzykowne śledztwo, którego tropy prowadzą do byłych agentów tajnych służb i hierarchów kościoła katolickiego, którzy zdążyli już zająć nowe bezpieczne pozycje w odradzającym się społeczeństwie.
W miarę postępowania śledztwa, detektyw odkrywa, iż wcale nie jest prosto stwierdzić po latach kto był prześladowcą, a kto ofiarą. Krauz wytrącony z przekonania o słuszności swoich poglądów, jednocześnie pchany ambicją, stara się rozwiązać sprawę i znaleźć jednoznaczne odpowiedzi., a zamiast tego, doprowadza do tragedii - śmierci kolejnej niewinnej ofiary reżimu, choć ten się już skończył....
"Czerwony Kapitan" to pełnometrażowy film fabularny w reżyserii Michała Kollara. Za scenariusz odpowiadają: Michal Kollar, Miro Sifra i Anna Fifkova. Zdjęcia realizuje Kacper Fertacz.
W filmie zagrają: Maciej Stuhr (Richard Krauz), Marian Geisberg (Eduard Burger), Oldřich Kaiser (Kapitan), Martin Finger (Canis) oraz Mário Kubec (Volak).
- "Czerwony Kapitan" rozpoczyna się jak powieść kryminalna o śledztwie w sprawie "mokrej roboty" i stopniowo przechodzi w thriller psychologiczny z tłem politycznym, ze szczególnym uwzględnieniem studium rodzącej się obsesji głównego bohatera. Osadzenie akcji w atmosferze pojawiających się "nieograniczonych możliwości", których wrażenie pojawia się po każdej rewolucji stwarza możliwość studiów nad ludzką naturą. Czas, w którym rozgrywa się fabuła, ma bezpośredni wpływ na niektóre wątki i motywy działania bohaterów - mówi Michal Kollar, reżyser filmu.
- Już po przeczytaniu pierwszego rozdziału książki Domika Dána ogarnęło mnie szczególne uczucie - mieszanina pewności siebie i głębokiej pokory. Pewność siebie w "powołaniu", które poczułem do podjęcia próby rozszyfrowania głównej postaci na tle gwałtownych ale (pozornie) bezkrwawych przemian społeczno - politycznych. Pokory zaś wobec świadomości, że ani na Słowacji ani w Czechach nie powstał dotąd fabularny film, zajmujący się człowiekiem w tamtych czasach. W byłym bloku państw komunistycznych tych filmów też jest nie wiele, a przecież to nasze dziedzictwo, które wpływa na nasze życie także dziś. Może nie powinniśmy czekać, aż świadkowie tamtych czasów umrą. Może powinniśmy nie tyle rozliczać się co przyjrzeć tamtym czasom z perspektywy, w której żyjemy dziś - dodaje Michal Kollar.
Producentami filmu są: Fog'n'Desire, Viktor Taus, Mental Disorder 4, Agnieszka Kurzydło, Sokol Kollar, Michal Kollar.
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!