"Czarny młyn": Rodzina, przyjaźń oraz miłość
Film "Czarny młyn" na motywach popularnej książki Marcina Szczygielskiego zdobył nagrodę "Marcinka" przyznawaną przez dziecięce jury podczas 38. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!
W uzasadnieniu swojej nagrody jury wskazało, że film "w zagadkowy sposób pokazuje wartość rodziny, przyjaźni i miłości oraz uczy współdziałania i tolerancji".
Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych polskich festiwali filmowych. W tym roku po raz pierwszy w swojej prawie sześćdziesięcioletniej historii odbył się online i mogli w nim uczestniczyć widzowie w całej Polsce.
Nagroda "Marcinka" to kolejne wyróżnienie, jakie film otrzymał od najważniejszych widzów - dzieci i młodzieży. Wcześniej został uhonorowany Junior Film Award (nagrodą jury młodzieżowego) podczas 25. Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży Schlingel w Niemczech.
"Czarny młyn" jest najnowszym projektem domu produkcyjnego TFP, który w 2016 roku z sukcesem zaistniał na polu kina familijnego i młodzieżowego filmem "Za niebieskimi drzwiami", również w reżyserii Mariusza Paleja.
Głównymi bohaterami "Czarnego młyna" są Iwo i grupa jego przyjaciół, którzy mieszkają w małym miasteczku, gdzie przeżycie czegoś ekscytującego graniczy z cudem. Życie chłopaka jest dodatkowo skomplikowane, bo jego młodsza siostra Mela wymaga szczególnej opieki. Żądnych przygód przyjaciół zaczynają fascynować górujące nad okolicą ruiny ogromnego fabrycznego młyna, zwanego przez miejscowych Czarnym Młynem. Kiedy mimo ostrzeżeń wchodzą na zakazany teren, w sielankowym dotąd miasteczku rozpoczyna się seria dziwnych zdarzeń. Odkrywają, że w Młynie żyje tajemnicza siła, która może stanowić ogromne zagrożenie. Aby się jej przeciwstawić, dzieciaki będą musiały trzymać się razem. Nic jednak nie jest w stanie przygotować ich na zaskakujący finał walki. Ważną rolę odegra w nim nie tylko coraz bardziej dojrzały i odpowiedzialny Iwo, wspierany przez Piotrka i Natalkę, między którymi rodzi się uczucie. Niespodziewany wpływ na bieg wydarzeń będzie miała także Mela, której pozorna słabość okaże się niezwykłym darem.
Oprócz aktorów młodzieżowych, w filmie wzięli udział m.in. Magdalena Nieć, Marcin Dorociński, Janusz Chabior, Krzysztof Kiersznowski, Magdalena Różańska oraz Olga Kalicka. Produkcja uzyskała patronat Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu.
TFP zajmuje się produkcją audiowizualną od 2004 roku. Firma ma na swoim koncie takie filmy fabularne jak: "Za niebieskimi drzwiami" (hit kina familijnego z 2016 r. w reż. Mariusza Paleja na podstawie książki Marcina Szczygielskiego), "Narzeczony na niby" (komedia romantyczna z ponad milionową widownią w 2018 r., w reżyserii Bartka Prokopowicza), "Wyzwanie" (najnowszy film Macieja Dutkiewicza, który z powodu pandemii "ominął" kina i jest dostępny na platformach VOD, a niedługo będzie miał premierę w Telewizji Polsat) oraz "Najmro. Kocha, kradnie, szanuje" (komedia akcji z gwiazdorską obsadą, inspirowana prawdziwą historią Zdzisława Najmrodzkiego, celebryty półświatka, który 29 razy wymykał się organom ścigania. Film wyreżyserował Mateusz Rakowicz, a premiera planowana jest na jesień 2021 r.).