Cybulski dla Sonii Bohosiewicz
Sonia Bohosiewicz, która zagrała w filmie "Rezerwat" Łukasza Palkowskiego, otrzymała Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego, przyznawaną młodym polskim aktorom wyróżniającym się wybitną indywidualnością.
Nagroda Publiczności przypadła Marcinowi Brzozowskiemu ("Aleja Gówniarzy", "Chaos").
Podczas uroczystej gali, prowadzonej przez Rafała Olbrychskiego - laureata Nagrody z 1994 roku, wręczono również Nagrodę im. Bolesława Michałka za najlepszą książkę filmową 2006 roku. Jej laureatem został Rafał Marszałek - za książkę "Kino rzeczy znalezionych".
Laureatka Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego otrzymała statuetkę projektu Pawła Althamera, jednego z najciekawszych artystów młodego pokolenia. Zdobywca Nagrody im. Bolesława Michałka - pracę Piotra Dumały, wybitnego twórcy filmów animowanych.
Tegoroczna ceremonia przyznania tej nagrody - zorganizowana przez Fundację "Kino", wydawcę miesięcznika "Kino" - odbyła się w poniedziałek w Warszawie. Na galę przybyły sławy polskiego kina, wśród nich reżyserzy Andrzej Wajda, Jerzy Stuhr, Krzysztof Krauze i Jacek Bromski.
Film "Rezerwat" trafi na ekrany polskich kin 11 stycznia. To opowieść o młodym fotografie Marcinie, który wprowadza się do kamienicy na warszawskiej Pradze. Tam - obserwując zaniedbane, ubogie praskie okolice i miejscowych ludzi - odkrywa całkiem nowy świat oraz ludzi, jakich wcześniej nie znał.
Świat ten zaczyna fascynować Marcina i wpływa na jego sposób myślenia. Wśród osób, które Marcin poznaje na Pradze jest młoda, seksowna fryzjerka Hanka - dziewczyna o dużym temperamencie i ostrym języku, jednocześnie niezwykle wrażliwa, delikatna i krucha.
Fryzjerkę Hankę zagrała w "Rezerwacie" 32-letnia Sonia Bohosiewicz. Za rolę tę przyznano jej Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego 2007. W jury zasiadali m.in. aktor Olgierd Łukaszewicz i redaktor naczelny miesięcznika "Kino", Andrzej Kołodyński.
To, że uhonorowano Sonia Bohosiewicz, nie było zaskoczeniem. Aktorka zdobyła już za tę samą rolę nagrodę dla najlepszej drugoplanowej aktorki na tegorocznym festiwalu w Gdyni.
Oprócz Sonia Bohosiewicz do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego 2007 nominowani byli: Jowita Budnik (za rolę w filmie "Plac Zbawiciela" Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze), Agnieszka Grochowska (za rolę w filmie "Południe-Północ" Łukasza Karwowskiego), Marcin Brzozowski (za role w filmach "Chaos" Xawerego Żuławskiego i "Aleja Gówniarzy" Piotra Szczepańskiego), Antoni Pawlicki (za role w filmach "Z odzysku" Sławomira Fabickiego i "Jutro idziemy do kina" Michała Kwiecińskiego) oraz Maciej Stuhr (za rolę w filmie "Testosteron" Tomasza Koneckiego i Andrzeja Saramonowicza).
Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego przyznawana jest młodym polskim aktorom, którzy ukończyli nie więcej, niż 35 lat, za ich role filmowe z ostatniego sezonu. Po raz pierwszy wręczono ją w 1969 r. Najpierw nagrodę tę przyznawał nieistniejący już magazyn "Ekran", w 1995 r. przyznawanie nagrody zawieszono, a od 2005 r. przyznaje ją Fundacja "Kino", wydawca miesięcznika "Kino". Pierwszym laureatem tej nagrody był Daniel Olbrychski. Wśród kolejnych znaleźli się m.in.: Marian Opania, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Krystyna Janda, Marcin Dorociński i Kinga Preis.
W tym roku minęło 40 lat od śmierci Zbigniewa Cybulskiego. Cybulski to jeden z najbardziej cenionych artystów polskiego kina powojennego, idol współczesnej mu młodzieży. Grał postacie zagubione i rozdarte wewnętrznie, neurasteniczne. Ze względu na styl aktorskiej gry i oryginalny, nieco buntowniczy styl życia, nazywany był "polskim Jamesem Deanem".
Najsłynniejszą kreacją filmową Cybulskiego jest rola Maćka Chełmickiego w "Popiele i diamencie" (1958) Andrzeja Wajdy. Aktor zagrał też m.in. w: "Do widzenia, do jutra" Janusza Morgensterna (1960), "Rękopisie znalezionym w Saragossie" Wojciecha Jerzego Hasa (1964) i "Salcie" Tadeusza Konwickiego (1965).
Aktor zginął tragicznie w wieku prawie 40 lat, 8 stycznia 1967 r., wpadając pod koła pociągu na dworcu we Wrocławiu. Wajda poświęcił mu film "Wszystko na sprzedaż" (1969).