Reklama

"Con amore": Miłość kontra Konkurs Chopinowski

Trwa XVIII Konkurs Chopinowski i dwóch Polaków znalazło się w finale tej prestiżowej imprezy. Niewiele osób pamięta, że w latach 70. powstał polski film, którego akcja rozgrywała się podczas przygotować do tego konkursu. Film Jana Batorego "Con amore" zdobył wiele nagród i bardzo podobał się widzom, a teraz można go obejrzeć na platformie Polsat GO.

Trwa XVIII Konkurs Chopinowski i dwóch Polaków znalazło się w finale tej prestiżowej imprezy. Niewiele osób pamięta, że w latach 70. powstał polski film, którego akcja rozgrywała się podczas przygotować do tego konkursu. Film Jana Batorego "Con amore" zdobył wiele nagród i bardzo podobał się widzom, a teraz można go obejrzeć na platformie Polsat GO.
Małgorzata Snopkiewicz w filmie "Con amore" /materiały prasowe

Główną bohaterkę "Con amore" zagrała Małgorzata Snopkiewicz, która nie była zawodową aktorką, ale studentką polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Po premierze stała się znana i popularna, ale przed kamerą już nigdy nie stanęła. Pozostałe role zgrali Mirosław Konarowski i Wojciech Wysocki oraz Joanna Szczepkowska, dla której była to jedna z pierwszych filmowych kreacji.

Historia miłosna, w tle Konkurs Chopinowski

Scenariusz do "Con amore" napisała Krystyna Berwińska, której książka pod takim tytułem uzyskała drugą nagrodę w konkursie wydawnictwa "Czytelnik". Film w reżyserii Jana Batorego miał premierę 24 maja 1976 roku.

Reklama

Bohaterami filmu są młodzi pianiści, którzy przygotowują się do Konkursu Chopinowskiego. Są wśród nich przyjaciele - Andrzej (Mirosław Konarowski) i Grzegorz (Wojciech Wysocki) oraz Zofia (Joanna Szczepkowska), córka profesora opiekującego się młodymi artystami, zakochana w Andrzeju. Mężczyźni rywalizują nie tylko na polu muzycznym. Andrzej zakochuje się w dziewczynie Grzegorza, Ewie - studentce architektury (Małgorzata Snopkiewicz).

Kiedy okazuje się, że Ewa jest chora (guz mózgu), nie ma kogo prosić o pomoc, bo Grzegorze zajęty jest przygotowaniami do Konkursu Chopinowskiego. Nie chcąc niszczyć mu kariery, zrywa z chłopakiem i poddaje się operacji. Nieoczekiwanie z pomocą przychodzi Andrzej. Troskliwie opiekuje się Ewą w czasie pobytu w szpitalu i po powrocie do domu. Niestety, mając mniej czasu na przygotowania, nie dostaje się do kolejnego etapu konkursu. Kiedy Grzegorz zostaje jednym z laureatów Konkursu Chopinowskiego, chce wrócić do Ewy, lecz ona wybiera Andrzeja.

"Con amore" znaczy po włosku "z miłością, pieszczotliwie". Termin ten stosuje się również w języku muzycznym, w którym oznacza wskazówkę interpretacyjną dla wykonawcy danego utworu - "z uczuciem". Jak pisali krytycy, film "Con amore" to zarówno poruszająca opowieść o miłości i szlachetności uczuć, jak i (starannie i z uczuciem) wkomponowany w świat filmowych obrazów Konkurs Chopinowski.

Zagrała główną rolę, ale kariery nie zrobiła

Małgorzata Snopkiewicz była jedyną aktorką niezawodową w tym gronie. Choć odbiegała umiejętnościami aktorskimi od reszty obsady, recenzje uzyskała dobre. Tylko jej głos wymagał dubbingu. Użyczyła go bohaterce filmu Jadwiga Jankowska-Cieślak. Film pojawił się na ekranie w 1976 roku, a Małgorzata Snopkiewicz stała się sławna. Spodziewano się, że zagości w branży na dłużej. Stało się inaczej. Dlaczego? "Dom, dzieci - to najkrótsza odpowiedź" - powiedziała w rozmowie z "Dobrym Tygodniem".

Film "Con amore" chwalono za scenariusz, reżyserię, zdjęcia i muzykę. Najwięcej uznania zdobyły jednak odtwórczynie dwóch głównych ról kobiecych: Małgorzata Snopkiewicz jako Ewa i Joanna Szczepkowska jako Zosia. Ta pierwsza kariery filmowej niestety nie zrobiła, ta druga po kilku latach stała się jedną z gwiazd polskiego kina.

Film "Con amore" można zobaczyć za darmo na platformie Polsat GO.

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: konkurs chopinowski
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy