Co na Planete+ Doc?
Film o skazanych na więzienie członkiniach grupy Pussy Riot oraz "Sztuka znikania" Bartka Konopki i Piotra Rosołowskiego - nowy dokument twórców nominowanego do Oscara "Królika po berlińsku" są w programie 10. festiwalu Planete+ Doc - poinformowali organizatorzy imprezy.
Jubileuszowa edycja festiwalu Planete Doc+ Film Festival, prezentującego polskim widzom najciekawsze nowe filmy dokumentalne z całego świata, odbędzie się w Warszawie w dniach 10-19 maja, w Kinotece i w Iluzjonie.
Produkcje, które znajdą się w programie, to m.in.: wspomniana "Sztuka znikania" Konopki i Rosołowskiego, "Abu Haraz" Macieja Drygasa, "Gwizdek" Grzegorza Zaricznego, "Scena zbrodni" Joshuy Oppenheimera, "Pussy Riot. Modlitwa punka" Mike'a Lernera i Maksyma Pozdorowkina, "Strażnicy" Drora Moreha, "GMO. Wszyscy jesteśmy królikami doświadczalnymi" Jean-Paula Jauda, "Ogień 3D" Bruno Hullina, "Anton Corbijn. Na wylot" Klaartje Quirijns.
"Sztuka znikania" jest spojrzeniem na czasy PRL-u oczami haitańskiego szamana wudu, sprowadzonego do Polski przez Jerzego Grotowskiego. Czarownik postanawia zmienić bieg historii i - "zdjąć zły urok" z generała Jaruzelskiego, zamierzającego wprowadzić w Polsce stan wojenny - opisują dokument organizatorzy festiwalu.
W "Abu Haraz" wybitny dokumentalista Maciej Drygas ukazuje losy mieszkańców małej miejscowości w Sudanie Północnym, przesiedlonych przymusowo z powodu budowy tamy na Nilu.
"Gwizdek" wygrał w konkursie filmów krótkometrażowych na tegorocznym festiwalu Sundance w USA, który jest najważniejszą na świecie imprezą poświęconą kinu niezależnemu. Film Zaricznego to zrealizowany prostymi środkami dokumentalny portret wkraczającego w dorosłość mężczyzny. Bohaterem jest młody chłopak z miejscowości pod Krakowem, który na co dzień pracuje fizycznie, a w weekendy sędziuje mecze piłkarskiej b-klasy.
"Scena zbrodni" Oppenheimera, uhonorowana Nagrodą Publiczności na tegorocznym Berlinale, to według Wernera Herzoga "jeden z najważniejszych dokumentów ostatnich trzydziestu lat oraz jeden z najbardziej przerażających i surrealistycznych filmów dokumentalnych w ostatniej dekadzie". "Oppenheimer przekonał dawnych indonezyjskich zbrodniarzy, żeby odegrali przed kamerą wydarzenia sprzed 50 lat" - wyjaśniają organizatorzy Planete Doc+.
"Pussy Riot. Modlitwa punka" to film o członkiniach rosyjskiej grupy punkrockowej. Maria Alochina, Nadieżda Tołokonnikowa i Jekatierina Samucewicz zostały skazane na dwa lata więzienia za "chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną", gdy w moskiewskim soborze Chrystusa Zbawiciela, najważniejszej świątyni prawosławnej Rosji, wykonały utwór "Bogurodzico, przegoń Putina". Samucewicz zawieszono wykonanie kary, dwie pozostałe kobiety wysłano w głąb Rosji: Tołokonnikową - do kolonii karnej w Republice Mordwińskiej, Alochiną - do łagru w Kraju Permskim ok. 1300 km na wschód od Moskwy.
W filmie "Strażnicy" sześciu byłych szefów Mossadu wyjątkowo szczerze opowiada o izraelskiej wojnie z terroryzmem. "GMO. Wszyscy jesteśmy królikami doświadczalnymi" to z kolei, według organizatorów festiwalu, "wstrząsający dokument, ujawniający wyniki najnowszych badań nad GMO". "Ogień 3D" zapowiadają oni jako "oszałamiający wizualnie spektakl kultowego kabaretu Crazy Horse w Paryżu, którego oprawę wizualną stworzył znany projektant mody Christian Louboutin".
Dokument "Anton Corbijn. Na wylot" jest intymnym portretem kultowego, pochodzącego z Holandii fotografa gwiazd, twórcy teledysków (m.in. dla zespołów U2 i Depeche Mode) oraz reżysera nagradzanego filmu fabularnego "Control" o liderze Joy Division Ianie Curtisie.
10. edycja Planete+ Doc Film Festivalu odbędzie się nie tylko w Warszawie, ale także we Wrocławiu (w dniach 12-19 maja, w Dolnośląskim Centrum Filmowym).
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!