Claude Lelouch przyjedzie do Polski
Jeden z najbardziej zasłużonych autorów kina francuskiego Claude Lelouch ("Kobieta i mężczyzna") będzie gościem trzeciej edycji Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy, który w dniach 11-16 maja odbędzie się w warszawskim kinie Muranów. W ramach festiwalu zaprezentowana zostanie retrospektywa jego twórczości.
Słynna "Kobieta i mężczyzna" Leloucha uświetni ceremonię otwarcia festiwalu. W ramach przeglądu jego twórczości zostanie zaprezentowanych sześć filmów, w tym najnowszy "Le Courage D'aimer", który w maju trafi także do polskich kin. Reżyser spotka się też ze studentami szkół filmowych.
Głównym punktem programu Żydowskich Motywów jest jednak konkurs, do którego komisja pod przewodnictwem Andrzeja Titkowa zakwalifikowała rekordową liczbę 50 obrazów, których twórcy poruszają w formie dokumentalnej, fabularnej lub też animacji szeroko pojętą tematykę żydowską. W tym roku organizatorzy zaprosili twórców min. z Izraela, USA , Rosji, Francji, Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemiec. Do konkursu zakwalifikowało się również kilka filmów rodzimej produkcji.
Swój najnowszy film "Live and Become" zaprezentuje twórca "Pociągu życia" Radu Mihaileanu. Oprócz tego najciekawiej zapowiadają się projekcje rosyjskiej wysokobudżetowej produkcji "Papa", opowiadającej o losie rosyjskij Żydów w trakcie II wojny światowej, oraz izraelskie "Jerycho's Echo - Punk Rock In The Holy Land" w reżyserii Liz Nord, mówiącego o buncie młodych Izraelczyków, wyrażanym przez muzykę punkową.
Nie zabraknie polskich filmów min."Girl and Boy" Sławomira Koehlera, krótki metraż "Fruit Farmer" Kaliny Alabrudzińskiej czy "Portraitist" Ireneusza Dobrowolskiego, których tematyka porusza się w rejonach wspomnień o wojennej przeszłości.
W tym roku organizatorzy postanowi ograniczyć ilość filmów "historycznych", otwierając się na współczesne przejawy kultury żydowskiej (stąd m.in. obecność filmu o izraelskiej muzyce punkowej). Drugą ważną zmianą w stosunku do poprzednich edycji było "otwarcie bram" dla filmów z Europy Wschodniej. Docenienie żydowskiego dziedzictwa tych rejonów oraz ich burzliwej historii zaowocowało specyficzną tematyką obrazów z tego terytorium. Dlatego jednym z tematów przewijających się w tych filmach jest powrót do Polski - kraju dzieciństwa, lub też kraju, gdzie urodzili się i dorastali rodzice, dziadkowie bohaterów czy narratorów filmów.
Organizatorami festiwalu są: Stowarzyszenie Żydowskie Motywy, Gutek Film i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie.