Reklama

"Carte Blanche": Zdjęcia na półmetku

Mijają półmetek kręcone w Lublinie zdjęcia do filmu "Carte Blanche", opowiadającym o tracącym wzrok nauczycielu, który ukrywa to, aby nadal uczyć. Główną rolę gra Andrzej Chyra. Film wejdzie na ekrany kin w listopadzie tego roku.

Inspiracją do powstania "Carte Blanche" była autentyczna historia nauczyciela jednego z lubelskich liceów, niewidomego już obecnie Macieja Białka.

Reklama

Andrzej Chyra, grający główną postać, powiedział na planie filmowym, że najtrudniej było mu zbliżyć się do emocji przeżywanych przez ślepnącego nauczyciela. "Emocje, które towarzyszą tej postaci są większe niż sobie wcześniej wyobrażałem. To taki egzystencjalny szok. To panika człowieka, który wie, że coś mu ucieka, chce uratować to, co ma i to się nie da połączyć. To są skrajne emocje, i to jest dla mnie najtrudniejsze, żeby zbliżyć się do nich" - powiedział Chyra.

Reżyser filmu Jacek Lusiński podkreślił, że historia ślepnącego nauczyciela, o którym przeczytał reportaż w gazecie, ma bardzo duży potencjał filmowy.

"Każdemu wydaje się, że codzienność, którą rano spotykamy, to rzecz trwała, że tak jest i będzie, ale nigdy nie wiemy, czy to się nie wywróci do góry nogami. I to jest pytanie, czy każdy ma w sobie siłę, żeby się z tym zmierzyć, przerobić to w sobie i jako już nowa osoba wejść w nowe życie. W przypadku tej historii wiemy, że gdzieś takie pokłady siły w ludziach drzemią. Interesujące jest, co się musi wydarzyć, od czego to zależy, aby te siły się uaktywniły" - powiedział Lusiński.

W czasie długiego weekendu filmowcy kończyli nagrywanie scen szkolnych, które kręcone były w lubelskim XXI Liceum Ogólnokształcącym. Pokazują one bohatera w jego życiu zawodowym. Jako statyści w filmie występili uczniowie lubelskiego liceum. "Z uczniami dobrze się współpracuje, oni są bardzo spontaniczni, bardzo nam na tym zależało" - zaznaczył Lusiński.

Kręcone były m.in. sceny matury, gdy główny bohater dowiaduje się, że jedna z uczennic z jego klasy z nieznanych mu powodów nie dotarła na egzamin i traci życiowe szanse. "Nauczyciel już bardzo słabo widzi, ale postanowił ruszyć na jej poszukiwanie i spowodować, żeby mogła zdawać maturę" - opowiadał Lusiński.

Filmowcy będą w Lublinie do połowy maja. Będą kręcone jeszcze sceny m.in. w nieczynnej odlewni żeliwa Ursus, zabytkowym browarze, na ulicach i w trolejbusie. Potem filmowcy pojadą na kilka dni do Gdańska. Zdjęcia mają zakończyć się 19 maja, a film ma być gotowy i wejść na ekrany w listopadzie tego roku.

źródło: Dzień Dobry TVN / x-news

W "Carte Blanche" występują także m.in. Wojciech Pszoniak, Dorota Kolak, Urszula Grabowska, Tomasz Ziętek i Eliza Rycembel.

Jak poinformował główny producent filmu Leszek Bodzak z lubelskiej firmy Aurum Film, jego budżet wynosi około 4,4 mln zł. Film uzyskał dotację od lubelskiego samorządu w wysokości 350 tys. zł.

Chcesz poznać lepiej swoich ulubionych artystów? Poczytaj nasze wywiady, a dowiesz się wielu interesujących rzeczy!

Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Andrzej | zdjecia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje