Bracia Wachowscy zostali... siostrami
Bracia Wachowscy, którzy zapisali się w historii kina trylogią "Matrix", zmienili płeć i są teraz siostrami. Najpierw płeć zmienił Larry, który stał się Laną. Niedawno zrobił to Andy, który odtąd będzie nosił imię Lilly.
Kiedy Larry i Andy Wachowscy kręcili w 1999 roku kultowego "Matrixa" byli braćmi. W 2003 roku rozpoczął się proces zmiany płci i po pięciu latach Larry stał się Laną. Podczas realizacji filmu "Jupiter: Intronizacja" (2015) byli jeszcze rodzeństwem. Od niedawno są... siostrami. Andy Wachowski ujawnił, że jest osobą tansseksualną i że dokonał zmiany płci. Od teraz reżyserka będzie znana jako Lilly Wachowski.
Informację o zmianie płci podał sam zainteresowany, wysyłając list, który został opublikowany 8 marca w "Windy City Times". W liście Andy pisze, że jest osobą transseksualną, lecz jednocześnie podkreśla, że płeć nie jest zjawiskiem zero-jedynkowym. Twórca ogłosił, że odtąd będzie funkcjonował jako Lilly Wachowski - tak też jest podpisany list.
Cały list można przeczytać na stronie branżowego magazyny "Variery" - kliknij tutaj!
Andy (Lilly) i Larry (Lana) Wachowscy urodzili się odpowiednio w 1967 i 1965 roku w Chicago. Ich matka, Lynne, była pielęgniarką, siostrą aktora Laurence'a Luckinbilla. Ojciec, Ron, był biznesmenem, synem polskich imigrantów. Żadne z nich nie zdobyło wyższego wykształcenia. Po kliku latach rzucili bowiem studia i założyli zakład stolarski w Chicago, w międzyczasie pisząc fabuły komiksów dla słynnego Marvel Comics.
Ich pierwszy scenariusz filmowy został zakupiony przez producenta Dino De Laurentisa i przekazany do realizacji wytwórni Warner Bros. Opowiadał on o parze płatnych morderców, którzy wzajemnie na siebie "polują". Film wyreżyserowany ostatecznie przez Richarda Donnera trafił do kin jako "Zabójcy" (1995), a główne role zagrali w nim Sylvester Stallone i Antonio Banderas.
W 1996 roku Wachowscy zdecydowali się na samodzielną realizację swojego kolejnego projektu zatytułowanego "Brudne pieniądze" z dynamicznymi zdjęciami Billa Pope'a oraz z udziałem Jennifer Tilly ("Strzały na Broadwayu") oraz Giny Gershon ("Showgirls"). Tym razem artyści nie tylko napisali scenariusz, ale także podzielili się rolami producenta i reżysera. Ich opowieść o dwóch zakochanych w sobie kobietach, które postanawiają ukraść mafii walizkę z pokaźną sumą dolarów, uzyskał przychylne oceny krytyki, a także zdobył liczne nagrody (m.in. International Fantasy Film Award, specjalne wyróżnienie na Festiwalu Filmowym w Sztokholmie).
"Matrix" (1999) początkowo miał być jedynie komiksem science fiction napisanym na prośbę znajomego Wachowskich. Gdy jednak twórcy ułożyli fabułę opowiadającą o świecie zniszczonym przez wojnę ludzi z maszynami i rządzonym przez sztuczną inteligencję, stwierdzili, że można z niej zrobić świetny film. Premiera widowiskowego "Matriksa", który powstał za niewielką jak na Hollywood sumę 60 milionów dolarów, miała miejsce w 1999 roku, a w głównych rolach wystąpili w nim Keanu Reeves jako haker Neo, Laurence Fishburne, który wcielił się w stojącego na czele ruchu oporu Morfeusza, Hugo Weaving - agent Smith oraz mało wówczas znana kanadyjska aktorka Carrie-Anne Moss w roli znakomicie obeznanej ze sztukami walki Trinity. Za kamerą stanął ponownie Bill Pope, opracowaniem scen walki zajął się Yuen Wo-Ping ("Przyczajony tygrys, ukryty smok"), a efektami specjalnymi zespół pod kierownictwem Johna Gaety, który stworzył szereg nowych technik, m.in. Flow-Mo - umożliwiający osiągnięcie efektu zawieszenia aktorów w powietrzu.
W krótkim czasie "Matrix" stał się dziełem kultowym, dlatego Wachowscy zdecydowali się na jego kontynuację - w maju 2003 roku na ekranach pojawił się obraz "Matrix: Reaktywacja", a pół roku później "Matrix: Rewolucje", utrzymane co prawda w tej samej konwencji, jednak o wiele słabsze od produkcji, która zapoczątkowała serię.
Potem była seria nieudanych produkcji - "V jak Vendetta" (2005) i "Speed Racer" (2008). O Wachowskich znów zrobiło się znowu głośno, kiedy ogłosili, że wraz z Tomem Tykwerem przenoszą na ekran "Atlas chmur", adaptację bestsellerowej epopei Davida Mitchella, którego styl krytycy porównują do estetyki dzieł Vladimira Nabokova.
Wachowscy zasłynęli jednak nie tylko z działalności artystycznej. Już na początku pierwszej dekady XXI wieku pojawiły się pogłoski, że Lana (wtedy znana jeszcze jako Larry) źle czuje się w ciele mężczyzny. Warto dodać, że pozostawała ona wówczas w związku małżeńskim z Theą Bloom (para rozwiodła się ostatecznie w grudniu 2002 roku, a powodem rozstania były, jak oficjalnie podano, "nieuczciwości w życiu osobistym i finansowym"). Proces zmiany płci został przez Lanę rozpoczęty w okolicach 2003, a ukończony mniej więcej w 2008 roku. Po raz pierwszy reżyserka pojawiła się publicznie w lipcu 2012 roku w filmie pokazującym prace nad "Atlasem chmur".
Ich ostatni film "Jupiter: Intronizacja" (2015) zebrał fatalne recenzje. Podczas tegorocznego rozdania Złotych Malin dla najgorszych produkcji roku, odtwórca jednej z ról - Eddie Redmaine - otrzymał Złota Malinę za najgorszą drugoplanową rolę w filmie "Jupiter: Intronizacja".