Bollywood w Cieszynie
"W stronę Indii" - tak zatytułowany został jeden z cykli filmowych prezentowanych na tegorocznym festiwalu Era Nowe Horyzonty. W Cieszynie można zapoznać się z produkcjami Bollywood (orientalny odpowiednik Hollywood), kinem autorskim i filmami uznanymi już za klasykę kinematografii Indii.
Wypełniona po brzegi sala kinowa bardzo żywiołowo reagowała na przesadnie ukazywane emocje głównych bohaterów i wyklaskiwała rytm piosenek, podczas projekcji typowego bollywoodzkiego wyciskacza łez "Gdyby jutra nie było" Nikhila Advani - twórcy popularnego już w Polsce "Czasem słońce, czasem deszcz".
Zupełnie inny w odbiorze był prezentowany w poniedziałek, 25 lipca, obraz z serii kina autorskiego "Opowieść o niegrzecznej dziewczynie" Buddhadeba Dasgupta.
To historia dorastającej dziewczyny, wychowywanej przez matkę pracującą i mieszkającą w domu publicznym w najbiedniejszej części Bengalu. Osobliwością filmu są pojawiające się kilkakrotnie zwierzęta - odpowiadający na pytania osioł oraz tajemniczy kot.
Również 25 lipca w Teatrze im. A. Mickiewicza została otwarta wystawa "Indie. Daleka rodzina" prezentująca fotografie Tadeusza Sobolewskiego i Jakuba Duszyńskiego (dyrektora artystycznego Festiwalu). Autorzy podczas podróży do Indii w poszukiwaniu oryginalnych filmów zostali urzeczeni pięknem tego kraju, co doskonale oddają zrobione przez nich zdjęcia.
Na projekcje kina z Indii zaprosił gości Festiwalu osobiście ambasador tego kraju w Polsce - Anil Wadhwa, który przypomniał, że "indyjski przemysł filmowy jest największym na świecie".
Agata Moszkowicz