Reklama

"Balladyna" we Wrocławiu

Prapremiera "Balladyny" w reż. Dariusza Zawiślaka oraz "literacka" msza św. to główne elementy uroczystości 200. rocznicy urodzin Juliusza Słowackiego odbywających się w piątek we Wrocławiu.

Zdjęcia do filmu na podstawie dramatu Słowackiego zakończyły się w 2009 r. Obraz był realizowany w Warszawie i Nowym Yorku. W rolę sióstr bliźniaczek - Bally i Ally - wcieliła się Sonia Bohosiewicz, Kirka zagrał Mirosław Baka, a Chrisa Rafał Cieszyński. W produkcji pojawiła się również znana amerykańska aktorka Faye Dunaway, która zagrała terapeutkę.

Akcja filmu toczy się w Nowym Yorku. Bally morduje swoją siostrę bliźniaczkę Ally, by zdobyć Kirka. Wkrótce potem wychodzi za niego za mąż. Pierwsza zbrodnia Bally pociąga następne, gnie jej mąż, a potem kochanek.

Reklama

Reżyser i jednocześnie scenarzysta "Balladyny" Dariusz Zawiślak podkreślił, że trudno było zmierzyć się z dramatem Słowackiego. "Trudność ta polega na tym, że nie jest nam dane żyć w świecie, w którym żył poeta, ale możemy wyciągnąć pewne wnioski, jak problematyka przedstawiona w 'Balladynie' mogłaby wyglądać dziś" - tłumaczył reżyser.

Zastrzegł, że jego film nie jest odzwierciedlaniem pierwowzoru dramatu Słowackiego. "Jest to raczej moja impresja, w której pokazuję problemy kobiety dążącej do władzy. Film może być również ostrzeżeniem dla polityków, że jeśli doszło się do władzy w krwawy sposób, to nie można jej sprawiedliwie sprawować" - mówił Zawiślak.

W ramach obchodów 200. rocznicy urodzin wieszcza w piątek we Wrocławiu posadzono w Parku Juliusza Słowackiego pamiątkowe drzewo, a pod pomnikiem poety złożono kwiaty. "Drzewo - 10-letnia lipa, nosi imię wieszcza. Liczymy, że kolejne pokolenia, za dwieście, trzysta lat, będą pod nim stały składając, tak jak my dzisiaj, kwiaty pod pomnikiem Słowackiego" - powiedziała znana wrocławska dziennikarka Wanda Ziembicka, która organizuje obchody rocznicy urodzin wieszcza.

W piątkowy wieczór w bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu odbędzie się również "literacka" msza św. "Podczas mszy będą recytowane i śpiewane teksty literackie Słowackiego" - dodała Ziembicka.

Zobacz zwiastun filmu "Balladyna":

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Balladyna | urodziny | Wrocław | W.E.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy