Reklama

BAFTA: "Władca pierścieni" triumfuje!

Film "Władca pierścieni: Drużyna pierścienia" zdobył pięć tegorocznych nagród BAFTA, angielskich odpowiedników Oscarów, przyznawanych przez Brytyjską Akademię Filmową i Telewizyjną (British Academy Of Film And Television Arts). Obraz Petera Jacksona nominowany był w trzynastu kategoriach. Wielkim przegranym okazał się natomiast film "Harry Potter i kamień filozoficzny", który mimo nominacji w ośmiu kategoriach nie zdobył żadnej statuetki.

Po raz ósmy statuetkę dla najlepszej aktorki odebrała Judi Dench za kreację w obrazie "Iris". Za najlepszego aktora uznano Russella Crowe'a w filmie "Piękny umysł". Doceniono również Jennifer Connelly występującą w filmie Rona Howarda - aktorka odebrała nagrodę za najlepszą kobiecą rolę drugoplanową.

Reklama

Film "Władca pierścieni: Drużyna pierścienia" zdobył już w tym roku wyróżnienie BAFTA dla najlepszego reżysera oraz nagrody w kategoriach technicznych - za najlepsze efekty specjalne i charakteryzację. Adaptacja pierwszej części trylogii Tolkiena zdobyła również nagrodę publiczności dla najlepszego filmu ubiegłego roku.

Musical "Moulin Rouge" nominowany, podobnie jak "Władca pierścieni: Drużyna pierścienia" w trzynastu kategoriach, musiał zadowolić się trzema nagrodami - dla Jima Broadbenta ("Najlepsza drugoplanowa rola męska"), za najlepszy dźwięk i muzykę.

Nagrodę dla "Wybitnego filmu brytyjskiego" otrzymał obraz Roberta Altmana "Gosford Park".

Wręczenie tegorocznych nagród BAFTA odbyło się w niedzielę, 24 lutego, w Londynie.

PEŁNA LISTA NAGRODZONYCH:

Najlepszy film:

WŁADCA PIERŚCIENI: DRUŻYNA PIERŚCIENIA

Najlepsza reżyseria:

PETER JACKSON, "Władca pierścieni: Drużyna pierścienia"

Najlepszy scenariusz oryginalny:

AMELIA - Guillaume Laurant/Jean-Pierre Jeunet

Najlepszy scenariusz adaptowany:

SHREK - Ted Elliott/Terry Rossio/Joe Stillman/Roger S.H. Schulman

Najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca:

JUDI DENCH - "Iris"

Najlepsza pierwszoplanowa rola męska:

RUSSELL CROWE - "Piękny umysł"

Najlepsza drugoplanowa rola kobieca:

JENNIFER CONNELLY - "Piękny umysł"

Najlepsza drugoplanowa rola męska:

JIM BROADBENT - "Moulin Rouge"

Najlepsza muzyka:

MOULIN ROUGE - Craig Armstrong/Marius De Vries

Najlepszy film nieanglojęzyczny:

AMORES PERROS - Alejandro Gonzalez Inarritu

Najlepsze zdjęcia:

CZŁOWIEK, KTÓREGO NIE BYŁO - Roger Deakins

Najlepsza scenografia:

AMELIA - Aline Bonetto

Najlepsze kostiumy:

GOSFORD PARK - Jenny Beavan

Najlepszy montaż:

MULHOLLAND DRIVE - Mary Sweeney

Najlepszy dźwięk:

MOULIN ROUGE - Jill Bilcock

Najlepsze osiągnięcia w dziedzinie efektów specjalnych:

WŁADCA PIERŚCIENI: DRUŻYNA PIERŚCIENIA

Najlepsza charakteryzacja:

WŁADCA PIERŚCIENI: DRUŻYNA PIERŚCIENIA

Najlepszy film krótkometrażowy:

ABOUT A GIRL - Janey de Nordwall/Brian Percival/Julie Rutterford

Najlepsza animacja krótkometrażowa:

DOG - Suzie Templeton

Nagroda Alexandra Korda - dla wybitnego brytyjskiego filmu roku:

GOSFORD PARK - Robert Altman/Bob Balaban/David Levy

Nagroda Carla Foremana - dla najbardziej obiecującego debiutu w brytyjskim kinie:

JOEL HOPKINS / NICOLA USBOURNE - reżyser i producent filmu "Jump Tomorrow"

Nagroda Michaela Balcona za wkład w rozwój sztuki filmowej:

VIC ARMSTRONG

Nagroda Academy Fellowship:

MERCHANT IVORY PRODUCTIONS

WARREN BEATTY

Nagroda specjalna:

EON PRODUCTIONS

Nagroda publiczności dla najlepszego filmu:

WŁADCA PIERŚCIENI: DRUŻYNA PIERŚCIENIA

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje