Reklama

Reklama

BAFTA 2018: "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" najlepsze

Najlepszym filmem tegorocznego rozdania nagród Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych został obraz Martina McDonagha "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri". Nagrody BAFTA rozdano w niedzielę, 18 lutego, wieczorem podczas gali w londyńskiej Royal Albert Hall.

Najlepszym filmem tegorocznego rozdania nagród Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych został obraz Martina McDonagha "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri". Nagrody BAFTA rozdano w niedzielę, 18 lutego, wieczorem podczas gali w londyńskiej Royal Albert Hall.
Jest Złoty Glob i BAFTA. Czy Frances McDormand otrzyma również Oscara? /materiały prasowe

Film "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" był nominowany do nagród BAFTA w dziewięciu kategoriach. Ostatecznie otrzymał pięć nagród, w tym za najlepszy film brytyjski i najlepszy scenariusz oryginalny.

Wcześniej obraz "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" otrzymał cztery Złote Globy i nagrodę za najlepszy scenariusz na festiwalu filmowym w Wenecji. Film jest nominowany do nagród Akademii Filmowej w siedmiu kategoriach.

Podczas ceremonii, która odbyła się w niedzielę w Londynie już po raz 71., ogłoszono, że Frances McDormand - grająca główną rolę w filmie "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri", została uhonorowana przez BAFTA tytułem najlepszej aktorki pierwszoplanowej.

Reklama

McDormand - w filmie: zdesperowana matka, która straciwszy córkę w wyniku morderstwa, wynajmuje trzy tablice reklamowe przy wjeździe do miasta Ebbing, by przyspieszyć śledztwo - została już uhonorowana tegorocznym Złotym Globem za najlepszą rolę kobiecą. Aktorka jest także nominowana do Oscara jako najlepsza wykonawczyni pierwszoplanowa.

59-letni Brytyjczyk Gary Oldman został z kolei wyróżniony nagrodą za najlepszą pierwszoplanową rolę męską w brytyjsko-amerykańskiej koprodukcji "Czas mroku". W filmie Joe Wrighta Oldman zagrał premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla.

W kategorii najlepszy reżyser nagrodę BAFTA otrzymał meksykański reżyser 53-letni Guillermo del Toro za film "Kształt wody", który otrzymał aż dwanaście nominacji do nagród BAFTA, wyprzedzając tym samym "Czas mroku" i "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri", które rywalizowały w dziewięciu kategoriach.

Za role drugoplanowe uhonorowani zostali Sam Rockwell za rolę oficera policji Jasona Dixona w filmie "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" oraz Allison Janney, która zagrała Lavonę Golden w obrazie "Jestem najlepsza. Ja, Tonya".

Za najlepszy dokument uznano film "Nie jestem twoim murzynem" Raoula Pecka, a za najlepszą adaptację "Tamte dni, tamte noce" Jamesa Ivory'ego.

Wbrew oczekiwaniom polsko-brytyjski pełnometrażowy film animowany "Twój Vincent" Doroty Kobieli i Hugha Welchmana, który uzyskał wcześniej nominację do nagrody BAFTA za najlepszy film animowany, nie został wyróżniony przez Brytyjską Akademię Sztuk Filmowych i Telewizyjnych.

Produkcja opowiada historię życia i śmierci holenderskiego malarza Vincenta van Gogha i jest pierwszą na świecie pełnometrażową animacją malarską, na którą złożyło się ok. 65 tys. obrazów malowanych olejem na płótnie. Scenariusz napisała reżyserka Dorota Kobiela we współpracy z pisarzem Jackiem Dehnelem. W tej kategorii zwyciężył film "Coco" Lee Unkricha i Darli K. Anderson wyprodukowany przez studia Walta Disneya i Pixar Animation Studios.

Laureaci BAFTA 2018:

FILM: "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri"

FILM BRYTYJSKI: "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri"

REŻYSERIA: Guillermo del Toro - "Kształt wody"

AKTORKA: Frances McDormand - "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri"

AKTOR: Gary Oldman - "Czas mroku"

AKTORKA DRUGOPLANOWA: Allison Janney - "Jestem najlepsza. Ja, Tonya"

AKTOR DRUGOPLANOWY: Sam Rockwell - "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri"

SCENARIUSZ ORYGINALNY: Martin McDonagh - "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri"

SCENARIUSZ ADAPTOWANY: James Ivory - "Tamte dni, tamte noce"

ANIMACJA: "Coco"

MUZYKA: "Kształt wody"

ZDJĘCIA: "Blade Runner 2049"

MONTAŻ: "Baby Driver"

SCENOGRAFIA: "Kształt wody"

KOSTIUMY: "Nić widmo"

CHARAKTERYZACJA: "Czas mroku"

DŹWIĘK: "Dunkierka"

EFEKTY SPECJALNE: "Blade Runner 2049"

FILM ZAGRANICZNY: "Służąca"

DOKUMENT: "Nie jestem twoim murzynem"

DEBIUT BRYTYJSKIEGO PRODUCENTA, SCENARZYSTY, REŻYSERA: "Nie jestem czarownicą"

BRYTYJSKI ANIMOWANY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY: "Poles Apart"

BRYTYJSKI FILM KRÓTKOMETRAŻOWY: "Cowboy Dave"

WSCHODZĄCA GWIAZDA KINA: Daniel Kaluuya - "Uciekaj!"INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: BAFTA

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL