Reklama

Arkadiusz Jakubik w "Cichej nocy": Jak własny ojciec

Nagrodzony Złotymi Lwami 2017 w Gdyni film "Cicha noc" w reż. Piotra Domalewskiego w kinach pojawi się 24 listopada. Dawidowi Ogrodnikowi ("Chce się żyć", "Ostatnia rodzina"), który za ten film otrzymał na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych nagrodę za najlepszą główną rolę męską, partneruje - w roli ojca - Arkadiusz Jakubik ("Wesele", "Wołyń").

Arkadiusz Jakubik w scenie z "Cichej nocy"

"Scenariusz tego filmu jest znakomity - mówi Jakubik w wywiadzie udzielonym listopadowemu miesięcznikowi "Pani". - I w swojej konstrukcji, i w pomyśle, i w prawdzie, która jest tam zawarta. Jest to zresztą historia oparta na doświadczeniach rodzinnych reżysera. Ja też odnalazłem tam swojego tatę".

Reklama

"Ojciec z filmu przez 15 lat pracuje w Niemczech i przysyła pieniądze, by utrzymywać małe gospodarstwo na wsi (...) W 'Cichej nocy' gram tego ojca, mam dwóch dorosłych synów i trzy córki w wieku nastoletnim. Facet jest bardzo samotny, ma poczucie zmarnowanego życia, ale przede wszystkim nie potrafi sobie znaleźć miejsca w tej rodzinie" - opisuje swojego bohatera aktor.

Dla Jakubika, jak sam przyznaje, ważną inspiracją były kontakty z jego własnym, nieobecnym przez wiele lat ojcem - równie trudne jak bohaterów "Cichej nocy": "Wrócił ktoś, z kim było ciężko nawiązać bliską relację (...) emigracja ojca uczuliła mnie na pewne rzeczy. Na przykład nie chciałbym, aby moi synowie wyjechali z Polski" - przyznaje Jakubik.

Tworząc postać mrukliwego, zamkniętego w sobie człowieka, Jakubik podczas zdjęć sam stał się samotnikiem: "Niedawno moja filmowa żona Agnieszka Suchora, która zresztą pięknie zagrała w tym filmie, powiedziała mi, że na planie byłem niefajny, wręcz niemiły, że nie było do mnie żadnego dostępu. Na festiwalu w Gdyni przeprosiłem ją, wytłumaczyłem, skąd się to wszystko wzięło". Bo Jakubik, jak mówi aktor, pracuje "na prawdziwych emocjach", które zresztą pomogły, według niego, zbudować w filmie głęboką, skomplikowaną relację małżeńską.

W filmie, obok Ogrodnika, Jakubika i Suchory ("Ki"), występują także: Tomasz Ziętek ("Kamienie na szaniec", "Konwój"), Tomasz Schuchardt ("Demon", "Jesteś Bogiem"), Maria Dębska ("Moje córki krowy") oraz Paweł Nowisz ("Różyczka").

Adam (Ogrodnik), na co dzień pracujący za granicą, w Wigilię Bożego Narodzenia odwiedza swój rodzinny dom na polskiej prowincji. Z początku ukrywa prawdziwy powód tej nieoczekiwanej wizyty, ale wkrótce zaczyna wprowadzać kolejnych krewnych w swoje plany. Szczególną rolę do odegrania w intrydze ma jego ojciec (Jakubik), brat (Ziętek), z którym Adam jest w konflikcie oraz siostra (Dębska) z mężem (Schuchardt). Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy świąteczny gość oznajmia, że zostanie ojcem. Wtedy, zgodnie z polską tradycją, na stole pojawia się alkohol. Nikt z rodziny nie spodziewa się, jak wielki wpływ na życie ich wszystkich będą miały dalsze wydarzenia tej wigilijnej nocy.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Cicha noc

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje