Reklama

Reklama

"Antychryst" walczy o Oscara

"Antychryst", film Adam Guzińskiego, absolwenta łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej, zdobył Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Bilbao, w Hiszpanii. Jak poinformował "Dziennik Łódzki", oznacza to, że tytuł otrzyma automatycznie nominację do Oscara w kategorii "Najlepszy krótkometrażowy film fabularny".

Guziński jest autorem scenariusza filmu "Antychryst", który powstał na motywach opowiadania Endre Toth "Lappar la Antikristo", a także kompozytorem muzyki. Autorem zdjęć jest Marek Gajczak, a w filmie zagrali: Dariusz Maciuk, Marcin Załuski, Tomasz Szcześniak i Adam Witkowski. Film jest bardzo oszczędny w środkach wyrazu.

"Antychryst" to opowieść o czterech chłopcach, którzy włóczą się bez celu po dzikich i zakazanych miejscach. Najstarszy, Szafran, próbuje udowodnić pozostałym, że jest antychrystem. Wymyśla wyszukane i niebezpieczne zabawy. Każda próba upewnia go w niedorzecznym wyobrażeniu. Przekonany o swojej diabelskiej mocy każe zakopać się w ziemi, wierząc, że dzięki sile demona potrafi się z niej wyrwać. Próby kończą się niepowodzeniem. Koledzy widząc, że jest bezbronny, dokonują na nim zemsty za prześladowania i kamienują go.

Reklama

Rok temu w tej samej kategorii nominacje uzyskał film Sławomira Fabickiego (także po łódzkiej Filmówce), "Męska sprawa". W tym roku o nominacje do Oscara ubiegają się również "Edi" Piotra Trzaskalskiego (w kategorii filmów obcojęzycznych) i "Katedra" Tomasza Bagińskiego (w kategorii filmów animowanych).

Uroczyste ogłoszenie listy nominowanych odbędzie się 11 lutego 2003 roku.

To nie pierwszy sukces Adama Guzińskiego. W 1998 roku za etiudę studencką "Jakub" młody twórca otrzymał Główną Nagrodę Cinefondation na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Oscary | film

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy