Andrzej Chyra: Najdroższy artysta polski
Ten film może zaskoczyć widzów - powiedzieli o kręconym w Warszawie "Performerze" Andrzej Chyra i Agata Buzek. To historia o artyście i roli sztuki w jego życiu, a także uniwersalna opowieść o ludzkich postawach, przyjaźni, fascynacji - wyznali aktorzy.
"Performer", pełnometrażowy film fabularny, debiut reżyserski Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy, trafić ma do kin latem 2013 roku. Jego producentem jest Wajda Studio z Warszawy.
Zdjęcia trwają od 9 sierpnia, zakończą się w czwartek. Są kręcone w Warszawie i okolicach. W stolicy ekipa pracowała m.in. na terenie Soho Factory przy ul. Mińskiej na Pradze oraz na pl. Trzech Krzyży.
Oprócz Chyry i Buzek, w obsadzie znaleźli się m.in. Krzysztof Globisz, Jakub Gierszał i Arkadiusz Jakubik. Tytułowym bohaterem filmu jest Oskar Dawicki (ur. 1971), jeden z najciekawszych polskich artystów w dziedzinie sztuk wizualnych, grający w "Performerze" samego siebie.
Oglądając "Performera", publiczność zetknie się z "tym, co w kinie pojawia się coraz częściej, z łączeniem fikcji z rzeczywistością; chodzi o filmy, w których prawdziwe postaci i wydarzenia 'mieszane' są z wymyśloną historią" - powiedział Andrzej Chyra.
Jego zdaniem, "Performer" może być atrakcyjną propozycją m.in. dla tych widzów, "którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś na temat ludzi sztuki oraz tego, jak artyści traktują sztukę i jak postrzegają siebie samych w tej sztuce". - To zarazem uniwersalna historia o przyjaźni, fascynacji i miłości, o ludzkich postawach w życiu - zwrócił uwagę Chyra.
Film Sobieszczańskiego i Rondudy, z Oskarem Dawickim jako głównym bohaterem, to "historia artysty owładniętego obsesją śmierci - nie tylko własnej, ale także śmierci sztuki, której wartość we współczesnym świecie ustala rynek albo instytucjonalna manipulacja" - czytamy w przekazanym przez producenta filmu opisie fabuły.
Dawicki to jeden z najbardziej oryginalnych współczesnych artystów polskich. Ważnym tematem jego sztuki jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: czy Oskar Dawicki w ogóle istnieje. "Podczas 'Show ontologicznego' w 2001 r. Dawicki zadawał pytanie o swoje istnienie publiczności, która przyszła obejrzeć jego prace. (...) W 2002 r. zatrudnił prywatnego detektywa do obserwacji samego siebie, nie ujawniając przy tym, że jest jednocześnie zleceniodawcą i obiektem śledztwa. Materiał wideo oraz notatki detektywa złożyły się na wystawę zaprezentowaną w stołecznej Galerii Zachęta w 2002 r." - przypominają producenci filmu.
Poprzez obsadzenie Dawickiego w roli jego samego film ma oddać "specyficzną podwójność tego artysty: jego balansowanie pomiędzy byciem sobą a graniem siebie, pomiędzy rzeczywistością a performensem, między życiem a sztuką, możliwością oddania prawdy o człowieku w filmie a niemożnością jej uchwycenia" - tłumaczą producenci.
Agata Buzek wciela się w "Performerze" w postać Galerzystki, menedżerki i kochanki filmowego Dawickiego. Andrzej Chyra gra Najdroższego, przyjaciela i rywala głównego bohatera. - Oskar mówi o nim: "najdroższy artysta polski" - opowiadał Chyra.
Krzysztof Globisz gra Nauczyciela WF-u, Jakub Gierszał - Kolekcjonera, Arkadiusz Jakubik - Artystę. W obsadzie pojawią się także: historyk sztuki Anda Rottenberg w roli Właścicielki mieszkania oraz - jako mistrz Dawickiego - inny znany artysta, performer Zbigniew Warpechowski, w roli samego siebie.
- Wiele jest w tym filmie rzeczy, których znaczenia nie jesteśmy pewni. Nie jesteśmy pewni, co jest prawdą, a co zmyśleniem. Jest wiele dwuznaczności, ironii - opowiadał o tej historii Chyra. - Film ma bardzo dobry scenariusz - uważa aktor.
Scenariusz "Performera", napisany przez reżyserów Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudę, chwaliła również Agata Buzek. - Ten scenariusz ma w sobie duży ładunek ważnych i pięknych emocji - oceniła.
Produkcję "Performera" współfinansują Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Fundacja Art Stations Foundation z Poznania. Autorem zdjęć do filmu jest Łukasz Gutt, za scenografię odpowiada Joanna Kaczyńska.
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!