Andriej Konczałowski przyjedzie do Łodzi
Znakomity rosyjski reżyser Andriej Konczałowski, austriacki reżyser Ulrich Seidl i aktorka Margarethe Tiesel przyjadą do Łodzi na 17. Forum Kina Europejskiego "Cinergia", które odbędzie się w dniach 9-16 listopada.
Na gali otwarcia "Cinergii" 9 listopada pokazany zostanie najnowszy film Władysława Pasikowskiego "Pokłosie". Pokaz filmu z udziałem reżysera oraz przedstawicieli ekipy filmowej odbędzie się w kinie Bałtyk - poinformowała w czwartek rzeczniczka Forum Kina Europejskiego Jolanta Kolano.
11 debiutanckich polskich filmów startuje w konkursie o Nagrodę Filmową im. Andrzeja Munka dla młodych reżyserów i operatorów, który w ub. roku po kilkuletniej przerwie reaktywowała łódzka "filmówka" i kino Charlie.
Na Forum Kina Europejskiego pojawić się ma m.in. Andriej Konczałowski - wybitny reżyser, scenarzysta, producent filmowy i brat Nikity Michałkowa. Artysta spotka się ze studentami szkoły filmowej. Nie zabraknie także przeglądu jego twórczości; zobaczyć będzie można m.in. "Uciekający pociąg", "Syberiadę", "Dom wariatów", "Tango i Cash" czy obraz "Kochankowie Marii".
Gościem specjalnym imprezy będzie także Ulrich Seidl - austriacki reżyser, jeden z największych prowokatorów współczesnego kina europejskiego. Pierwszym filmem fabularnym Seidla (wcześniej realizował dokumenty) były "Upały" za które otrzymał m.in. Nagrodę Specjalną Jury w Wenecji w 2001 r. Ma na koncie takie obrazy jak "Import/Export" i "Raj: Miłość", którego światowa premiera odbyła się na ostatnim festiwalu w Cannes. Reżyserowi w Łodzi towarzyszyć ma odtwórczyni głównej roli w tym obrazie, Margarethe Tiesel.
Zaplanowano także retrospektywę obrazów Ulricha Seidla. Zobaczyć będzie można takie filmy jak m.in. "Raj: Wiara", "Modelki" czy "Miłośnik biustów".
Dzięki współpracy z Se-Ma-For Film Festival w tym roku po raz pierwszy w programie "Cinergii" pojawi się sekcja europejskich filmów animowanych. Wydarzeniem specjalnym będzie pokaz filmu "Eden" zmarłego w tym roku Andrzeja Czeczota, jednego z założycieli Stowarzyszenia Łódź Filmowa.
Podczas imprezy pokazany zostanie także film "Rudzielec", do którego muzykę stworzył Aleksander Tansman. Urodzony w Łodzi artysta był pierwszym polskim kompozytorem nominowanym do Oscara za muzykę do "Paris Underground".
Do Konkursu im. Andrzeja Munka zgłoszonych zostało 11 polskich debiutanckich filmów, które będzie oceniać jury pod przewodnictwem Piotra Szulkina. O nagrodę w kategorii najlepszy debiut reżyserski ubiegać się będą takie filmy jak "Być jak Kazimierz Deyna" Anny Wieczur-Bluszcz, "Big love" Barbary Białowąs, "Dzień kobiet" Marii Sadowskiej, "Ścinki" Magdaleny Gubały i Szymona Uliasza oraz "Trzy siostry T" w reż. Macieja Kowalewskiego.
O nagrodę ubiega się także sześciu operatorów: Bartosz Piotrowski ("Big love"), Sławomir Orman ("Lato w mieście"), Kuba Kijowski ("Sekret"), Piotr Michalski("Ścinki"), Hubert Komerski ("Trzy siostry T") oraz Michał Pakulski ("Zabić bobra").
Zwycięzca, który ogłoszony zostanie 13 listopada, weźmie udział w konkursie międzynarodowym na Najlepszy Debiut Europejski i walczyć będzie o "Kryształową Łódkę". W konkursie pokazanych zostanie dziewięć tytułów, m.in. "Hemel", reż. Sacha Polak (Holandia), "Wszyscy w naszej rodzinie" reż. Radu Jude (Rumunia), "Misiaczek" Madsa Mathiessena (Dania) i "She Monkeys" w reż. Lisy Aschan (Szwecja). Jury przewodniczyć będzie Agnieszka Holland.
Na gali kończącej imprezę zagości Piotr Trzaskalski, którego film "Mój rower" zamknie festiwal. W ramach tegorocznego Forum zaplanowano także m.in. przegląd Nowego Kina Francuskiego, mini retrospektywę Sandrine Bonnaire, przegląd filmów najlepszych reżyserów duńskich czy prezentacje pod hasłem "Filmowe Odkrycia Europy".
Projekcje filmowe odbywać się będą w kinie "Charlie" i sali kinowej szkoły filmowej. Forum Kina Europejskiego organizowane jest w Łodzi od 1992.