Allan Starski nagrodzony Specjalnym Złotym Aniołem
Allan Starski, laureat Oscara za scenografię do "Listy Schindlera", odbierze w Toruniu specjalnego Złotego Anioła Tofifest za całokształt twórczości. Nagrodzie towarzyszyć będzie przegląd jego filmów, będący autorskim wyborem laureata.
Allan Starski to jeden z najbardziej utytułowanych scenografów polskiego i światowego kina. Jak mało kto potrafi wiarygodnie tworzyć na ekranie diametralnie różne od siebie światy. Z równym mistrzostwem budował wizję świata we wstrząsającej opowieści o Holokauście, czyli "Liście Schindlera" Stevena Spielberga, jak i w... "Brunecie wieczorową porą", kultowej komedii Stanisława Barei.
Przez wiele lat pracował w twórczym duecie z Andrzejem Wajdą, oprawiając scenografią filmy tego reżysera. Mowa o takich obrazach, jak "Człowiek z marmuru" (1976), "Bez znieczulenia" (1978), nominowane do Oscara "Panny z Wilka" (1979), "Człowiek z żelaza" (1981), "Pierścionek z orłem w koronie" (1993) czy "Pan Tadeusz" (1999).
W Toruniu Starski odbierze honorową nagrodę Tofifest i spotka się z festiwalowymi widzami. Na prośbę dyrektorki festiwalu Kafki Jaworskiej osobiście wybrał też ze swojego bogatego dorobku filmy, które znajdą się w specjalnym paśmie poświęconym jego dokonaniom.
Zobaczymy w nim wspomnianą "Listę Schindlera", za którą Allan Starski otrzymał - wraz z Ewą Braun - Oscara. Ponadto w paśmie znajdą się "Plac Waszyngtona" Agnieszki Holland, "The Cut" Fatiha Akina, "Oliver Twist" Romana Polańskiego, "Danton" Andrzeja Wajdy oraz "Hannibal. Po drugiej stronie maski" Petera Webbera.
Oscar to niejedyna ważna nagroda Starskiego. Za scenografię do nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes "Pianisty" Romana Polańskiego otrzymał francuską nagrodę filmową Cezar 2002 oraz Polskiego Orła. Był też nominowany do Emmy za scenografię do wojennego filmu "Ucieczka z Sobiboru" (1987) Jacka Golda. Orła otrzymywał jeszcze dwukrotnie. Za scenografię do "Pana Tadeusza" Andrzeja Wajdy i do "Pokłosia" Władysława Pasikowskiego.