Reklama

Adwokat Sencowa: Stan uwięzionego reżysera jest bardzo ciężki

Stan skazanego w Rosji na 20 lat kolonii karnej ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa jest ciężki - poinformował w poniedziałek jego adwokat Dmitrij Dinze. Od połowy maja artysta prowadzi protest głodowy.

Ołeh Sencow

W rozmowie z agencją AFP rosyjski prawnik powiedział, że stan Sencowa "oczywiście jest bardzo ciężki", ale że od prawie dwóch tygodni prawnik nie rozmawiał ze swoim klientem. "(Sencow) nie ma kontaktu ze światem zewnętrznym. Nie mogę z nim rozmawiać przez telefon" - powiedział Dinze. 

Reklama

Dodał również, że spodziewa się więcej informacji na temat stanu zdrowia więzionego w Rosji Ukraińca niedługo - z Sencowem "wkrótce" zobaczyć ma się jego siostra.

Pochodzący z Krymu reżyser został skazany na 20 lat kolonii karnej za planowanie działalności terrorystycznej, jednak organizacje broniące praw człowieka, w tym Amnesty International, uważają, że wyrok zapadł na podstawie sfingowanych zarzutów. Sencow od 14 maja prowadzi głodówkę, domagając się uwolnienia z rosyjskich więzień wszystkich swoich rodaków. 

Jak poinformował Dinze, jego klient każdego dnia pije 3,5 litra wody, dostaje zastrzyki z glukozy oraz aminokwasy i witaminy w formie kroplówki.

W piątek ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denysowa oświadczyła, że władze Rosji utajniają informacje o stanie zdrowia przetrzymywanych tam Ukraińców, w tym Sencowa. Mówiła również, że sprzeczne informacje na temat zdrowia reżysera rodzą podejrzenia, czy nie jest on karmiony przymusowo.

W rosyjskich aresztach i więzieniach znajduje się około 70 Ukraińców, skazanych m.in. za terroryzm i szpiegostwo. Sencow, aresztowany w roku 2014 po aneksji Krymu przez Rosję, jest jednym z najbardziej znanych więźniów Rosji.

PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Ołeh Sencow

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje