9. NETIA Off Camera: Konkurs filmów polskich
Irak, Afganistan, Ukraina, Białoruś, Szwecja, Anglia - polskie filmy i polskie opowieści to nie tylko nadwiślańskie plenery. Filmowcy chętnie sięgają do "dużej" i "małej" historii. Jak wygląda panorama polskiego kina 2016r? Oto część produkcji biorących udział w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych podczas 9. NETIA Off Camera.
Trzy kraje, trzy postacie, trzy historie. Tytułowy "Nowy świat" (reż. Elżbieta Benkowska, Łukasz Ostalski, Michał Wawrzecki) to krajobraz Polski jako miejsca, gdzie można zacząć "od początku" - bez barier klasowych i płciowych. Białorusinka Żanna jest żoną więźnia politycznego. Wera ucieka do Polski, by poddać się operacji korekty płci. Afgańczyk Azzam to tłumacz pracujący dla polskiej armii, traktowany w swoim kraju jako zdrajca. Niezwykle przejmujące, podejmujące ważki problem etiudy to zapis podróży "ku lepszemu".
"Obce niebo" Dariusza Gajewskiego to historia zderzeń: skrajnych mentalności, postaw i narodów. Dramatyczny obraz polskich emigrantów walczących o odzyskanie dziecka zabranego przymusowo przez szwedzkie władze to nie tylko ważny (i kolejny po duńskim "Polowaniu" Thomasa Vinterberga) głos w sprawie rzeczonej bezduszności skandynawskich procedur, ale również krytyka polskiego modelu rodziny i wychowawczych klapsów.
- To były cztery dni piekła - mówią zgodnie polscy żołnierze. O największej polskiej bitwie stoczonej podczas wojny w Iraku - ostrzelaniu przez bojówki ratusza i odparciu ataku przez osiemdziesięciu Polaków i Bułgarów - opowiada "Karbala" Krzysztofa Łukaszewicza. Film pokazuje, że wojna to nie tylko walka z przeciwnikiem, ale przede wszystkim z własnym strachem.
Zbrodnia jako spektakl? Temat fascynacji śmiercią pojawia się w kinie od dawna. Kolejną cegiełkę postanowił dołożyć Marcin Koszałka. W swoim debiucie fabularnym rozprawia się z mitem seryjnego mordercy Karola Kremera. Oprócz studium zła, "Czerwony Pająk" jest wyjątkowym spojrzeniem na Kraków lat 60. i czasy PRL-u.
Rodzinne tajemnice, wciąż niewyjaśniona historia polsko-żydowska, zaściankowość - ostatni film Marcin Wrony to jedna z najbardziej oryginalnych hybryd gatunkowych ostatnich lat. "Demon" łączy filmowy postmodernizm i romantyczne mity rodem z "Wesela" Wyspiańskiego.
Konkurs Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w ramach 9. NETIA OFF CAMERA. Do zobaczenia w Krakowie od 29 kwietnia do 8 maja.