6 września rozpoczyna się Bytom Film Festival
Warsztaty, prelekcje, pokazy filmowe i spotkania z twórcami złożą się na Bytom Film Festival, który rozpocznie się w najbliższy czwartek, 6 września, i potrwa do soboty. Impreza odbędzie się już po raz czwarty, jest dedykowana nie tylko filmowcom, ale też piszącym i mówiącym o kinie.
Gośćmi honorowymi festiwalu będą Kazimierz Kutz oraz twórcy nominowanej do Oscara pełnometrażowej animacji malarskiej "Twój Vincent" - Dorota Kobiela i Hugh Welchman.
Bytom Film Festival, nazwany także Festiwalem Popularyzatorów Filmowych, pierwszą edycję miał w 2014 r. Skierowany jest do środowiska profesjonalistów i amatorów próbujących swoich sił w przemyśle filmowym oraz do różnorodnej grupy odbiorców.
Na bytomskich scenach pojawiają się nie tylko aktorzy i reżyserzy, ale też blogerzy, recenzenci i krytycy. Jak przekonują organizatorzy, jest to jedyna w Polsce okazja dla młodych popularyzatorów filmowych do zetknięcia się z szeroką widownią. Laureaci festiwalu otrzymują statuetkę Bytomskiego Lwa.
W programie tegorocznego festiwalu zaprezentowane zostaną trzy różne oblicza twórczości Kazimierza Kutza w ramach cyklu "#retrospektywa90". Widzowie obejrzą jego filmy "Perła w koronie" i "Nikt nie woła" oraz spektakl telewizyjny "Opowieści Hollywoodu". Pokazom będą towarzyszyły prelekcje, spotkania z aktorami, a także z rozmowa z reżyserem. Poprowadzi je wybitny znawca twórczości Kutza, prof. Andrzej Gwóźdź.
W pokazie "Twojego Vincenta" wezmą udział twórcy filmu - pochodząca z Bytomia Kobiela i Welchman, zdobywca Oscara za "Piotrusia i Wilka", którzy po projekcji spotkają się z widzami. Polsko-brytyjski "Twój Vincent" to pierwsza na świecie pełnometrażowa animacja malarska, doceniona na licznych festiwalach. Film nominowany był do Złotych Globów, nagrody BAFTA, wygrał Europejską Nagrodę Filmową; był także nominowany do Oscara. Ponad 65 tys. obrazów użytych do produkcji filmu malowała przez siedem lat setka malarzy z Polski i ze świata. Część z nich można było podziwiać w Bytomiu w ramach wystawy w Muzeum Górnośląskim.
Jak co roku szczególne miejsce w programie festiwalu zajmuje blok tematyczny "Popularyzatorzy". Jest on poświęcony krytykom filmowym i osobom, które w szczególny sposób przyczyniają się do popularyzowania tematyki filmowej. Tym razem będzie można zobaczyć dwa filmy biograficzne - "Po prostu życie" oraz "Pół życia w ciemnościach" - przedstawiające sylwetki dwóch wybitnych krytyków, Rogera Eberta oraz Zygmunta Kałużyńskiego. Projekcje poprzedzi wstęp krytyka i filmoznawcy Michała Oleszczyka.
W ramach seansu specjalnego organizatorzy wyjdą poza tradycyjne sale kinowe, oferując pokaz odrestaurowanej cyfrowo "Halki" z 1929 roku, z muzyką na żywo, w gmachu Opery Śląskiej. Na zamknięcie organizatorzy przygotowali pokaz filmu "Over the Limit" w reżyserii Marty Prus, zdobywający laury na światowych festiwalach portret rosyjskiej gimnastyczki Rity Mamun. Fim zostanie wyświetlony w dziedzińcu Sądu Rejonowego w Bytomiu. Tam też odbędzie się gala wręczenia nagród.