"5 rozbitych kamer" wygrało Planete+ Doc
Film "5 rozbitych kamer" Emada Burnata i Guy'a Davidiego, dotyczący konfliktu izraelsko-palestyńskiego, zdobył główną nagrodę - Millennium - na 9. festiwalu Planete+ Doc w Warszawie.
Planete+ Doc uznawany jest za jeden z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych w Europie.
"5 rozbitych kamer" to opowieść o codziennym życiu Palestyńczyków oraz o tym, że narzędziem walki z przemocą może być filmowa kamera. Główny bohater tej historii, mieszkający na zachód od Ramallah palestyński rolnik Emad, za pomocą tytułowych pięciu kamer dokumentuje różne oblicza zmagań jego wioski z Izraelczykami. Mężczyzna zarejestrował m.in. to, jak izraelskie buldożery w 2005 r. najechały na wioskę i wyrwały oliwne drzewka z ziemi.
"W tym miejscu, wzdłuż ziemi jego znajomego, powstał mur oddzielający żydowskie miasta od Palestyńczyków. W pierwszych dniach oporu przeciwko żydowskim osadnikom i obecnym wszędzie żołnierzom urodził się mały Gibreel.
Emad dokumentował to, jak chłopiec dojrzewał, a potem to, jak stawał się uczestnikiem pokojowych antyizraelskich protestów" - czytamy w festiwalowym opisie filmu.
"5 rozbitych kamer" "to nie tylko fascynujący obraz, dokumentujący unikalne zdarzenia z historii żydowsko-palestyńskiego konfliktu, lecz również bardzo osobista, poruszająca filmowa wypowiedź na temat walki palestyńskiej wioski przeciwko przemocy i opresji" - podkreślili organizatorzy Planete+ Doc.
W festiwalowym konkursie na najlepszy film o prawach człowieka Nagrodę Amnesty International przyznano za "Powrót na Plac Wolności" czeskiego reżysera Petra Loma.
To z kolei opowieść o Egipcie. "Film jest wnikliwym spojrzeniem na Egipt rok po rewolucji rozpoczętej na Placu Tahrir. Przejmująco opowiada pozornie znaną z mediów historię o egipskiej rewolucji, zapraszając nas do osobistych dramatów jej pięciu bohaterów. Najbardziej poruszyła nas odwaga bohaterów, którzy nie zgadzają się na kontynuację przemocy, brak zmiany i na nieszczere obietnice reform służb bezpieczeństwa. Zaskakuje błyskotliwość z jaką film ukazuje, że wałka o godność i wolność dla bohaterów egipskiej rewolucji nadal trwa" - napisano w uzasadnieniu jury.
Wśród nagrodzonych w ramach 9. edycji Planete+ Doc są też m.in. filmy: "Wszyscy święci" Briana M. Cassidy'ego i Melanie Shatzky (Nagroda Magicznej Godziny dla najlepszego filmu średniometrażowego), "Pałac" Tomasza Wolskiego (Nagroda Canon Cinematography Award za zdjęcia), "Prezydent nowej Atlantydy" Jona Shenka (Nagroda Green Warsaw Award za najlepszy film o tematyce ekologicznej), "Gerhard Richter" Corrine Belz (Nagroda Doc Art Award za najlepszy film o sztuce), "Cure for Pain. Historia Marka Sandmana" Roberta G. Bralvera i Davida Ferino (Nagroda Nos Chopina za najlepszy film o tematyce muzycznej), "Ambasador" Madsa Bruggera (Nagroda Bloggerów).
9. Planete+ Doc Film Festiwal zakończył się w Warszawie, 20 maja. Projekcje odbywały się m.in. w Kinotece.