36. Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie
Tegoroczne Lubuskie Lato Filmowe odbędzie się w Łagowie w dniach 2 - 9 lipca. W konkursie filmów fabularnych pokazane zostaną premierowe filmy niemieckie, rosyjskie, węgierskie, czeskie, austriackie, litewskie i polskie (wśród nich: "Parę osób, mały czas" Andrzeja Barańskiego, "Doskonałe popołudnie" Przemysława Wojcieszka" i "Masz na imię Justine" Franco de Peny.
Przy okazji projekcji "Parę osób, mały czas" uczestnicy festiwalu będą mogli spotkać się z twórcami filmu: Andrzejem Barańskim, Krystyną Jandą i Andrzejem Hudziakiem.
Zaprezentowana zostanie retrospektywa kina węgierskiego, w ramach której będzie można zobaczyć wczesne filmy dwóch reżyserów: Istvana Szabó (m.in. "Zaufać", który możemy dziś odczytywać w szerszej perspektywie, wiedząc o agenturalnym uwikłaniu reżysera) i wczesne filmy Miklosa Jancsó (w tym jego arcydzieło: "Desperaci" z 1965 oraz film muzyczny "Ożywcze wiatry", film z lat 60. o walce ideologicznej młodych węgierskich zetempowców i kleryków z seminarium). W ramach retrospektywy organizatorzy zapraszają też na spotkanie z węgierskim krytykiem filmowym Josephem Marxem, który opowie widzom o kinie ze swojego kraju i o ustrojowym uwikłaniu tego kina.
Pełna retrospektywa filmów Marka Koterskiego zapowiada się tym ciekawiej, że reżyser wraz z synem Michałem będą gośćmi festiwalu. Warto skorzystać z okazji poznania go i zamienienia z nim paru słów, bo Koterski od lat konsekwentnie odmawia kontaktu z mediami.
Widzowie będą mieli możliwość zobaczenia dawno nie pokazywanych dokumentów reżysera z lat 80., które, jeśli spojrzeć na nie z dzisiejszej perspektywy, zapowiadają późniejszą twórczość fabularną autora "Dnia świra".
Widzowie będą mieli okazję zobaczyć nowe filmy Katarzyny Kozyry - zapis jej performansów operowych. Filmy te będą prezentowane przez kuratorkę artystki, Hannę Wróblewską i krytyka "Gazety Wyborczej", Dorotę Jarecką.
Będzie też prezentacja młodego polskiego dokumentu, między innymi filmów zespołu Paladino (czyli grupy reżyserów: Macieja Cuske, Marcina Sautera, Piotra Stasika i Thierry'ego Paladino).
Pokazana zostanie również twórczość zrealizowana w ramach Projektu Polska - Rosja. Zaplanowano spotkania z jego twórcami: reżyserem Wojciechem Kasperskim i Alioną Połuniną, autorką kontrowersyjnego filmu "Sacrum", zrealizowanego w sanktuarium w Licheniu. Odbędzie się też mały międzynarodowy konkurs dokumentu, w którym udział wezmą filmy twórców z Niemiec, Słowacji, Ukrainy i Polski.
W ramach obchodów dziesiątej rocznicy śmierci Krzysztofa Kieślowskiego, Maria Zmarz-Koczanowicz zaprezentuje swój dokument o Kieślowskim "Still Alive" oraz pokazane będą wybrane dokumenty samego Kieślowskiego.
Tradycyjnie, jeden dzień festiwalu poświęcony będzie na panel dyskusyjny. W tym roku tematem przewodnim będzie "wolność". W rozmowach wezmą udział młodzi krytycy filmowi i reżyserzy.
Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie organizowane jest od 1969 roku. Jest najstarszym polskim festiwalem filmowym. Od samego początku jest to impreza kameralna, miejsce spotkań twórców z widzami, gdzie kinomani mają możliwość porozmawiać bezpośrednio z twórcami filmów.
Organizatorem jest Klub Kultury Filmowej. Partnerują mu Zarząd Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze, Odra Film Wrocław i Urząd Gminy w Łagowie Lubuskim.