22. Wiosna Filmów w Warszawie
"Imigranci" Jacquesa Audiarda i "Fuocoammare. Ogień na morzu" Gianfranco Rosiego - te i ok. 70 i innych filmów, nagrodzonych ostatnio na czołowych światowych festiwalach, zobaczyć można w Warszawie podczas Wiosny Filmów. 22. edycja imprezy potrwa od 15 do 24 kwietnia.
Bilety na seanse - w kinach Praha i Apolonia - będą kosztować tylko 8 zł. Za tę cenę podczas 10-dniowej imprezy oglądać można będzie filmy nagrodzone w ostatnim sezonie na najważniejszych międzynarodowych festiwalach, m.in. w Berlinie, Cannes i Wenecji - zapowiedzieli na czwartkowej konferencji prasowej organizator Wiosny Filmów, prezes fundacji Ruchome Obrazy Maciej Zabojszcz, oraz dyrektor programowy Wiosny Filmów Michał Myśliński.
W programie znajdą się m.in. "Imigranci", nagrodzony Złotą Palmą na ubiegłorocznym festiwalu w Cannes najnowszy obraz Francuza Jacquesa Audiarda, reżysera słynnego "Proroka" z 2009 r.
Dheepan, bohater "Imigrantów", były żołnierz, walczył jako bojownik Tygrysów, grupy tamilskich rebeliantów. W czasie wojny domowej stracił najbliższych. Gdy konflikt na Sri Lance ma się ku końcowi, a jego formacji grozi nieuchronna porażka, mężczyzna decyduje się na ucieczkę. Z obcą kobietą i jej córką, udając rodzinę, uciekają do będącej szansą na lepszą przyszłość Europy. Docierają na przedmieścia Paryża i zatrzymują się w jednym z mieszkań socjalnych. Nie mogą znaleźć dla siebie miejsca - do chwili, gdy Dheepan znajduje pracę dozorcy zaniedbanego bloku na przedmieściach. Usiłuje stworzyć dom dla nowej "żony" i "córki", jednak przemoc, z którą styka się co dzień, na nowo otwiera w nim wojenne rany. Mężczyzna musi znów rozbudzić w sobie wojownicze instynkty, aby chronić osoby, z którymi ma nadzieję stworzyć prawdziwą rodzinę.
Obejrzeć można będzie także włoski dokument "Fuocoammare. Ogień na morzu" w reż. Gianfranco Rosiego, uhonorowany Złotym Niedźwiedziem na tegorocznym festiwalu w Berlinie. Dokument Rosiego przedstawia dramat uchodźców na wyspie Lampedusa. 54-letni reżyser zamieszkał półtora roku temu na tej wyspie, aby poznać tamtejsze realia. "Nie możemy ignorować faktu, że tak wiele osób ucieka przed wojną i nędzą. Chciałem moim filmem dać tego świadectwo" - mówił w Berlinie po odebraniu nagrody.
W programie Wiosny Filmów są też m.in.: "Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu" (laureat Złotego Lwa w Wenecji; Szwecja/Norwegia/Niemcy/Francja, reż. Roy Andersson), "Głośniej od bomb" (najlepszy film ubiegłorocznego MFF w Sztokholmie, pokazywany też w Cannes w konkursie głównym; Francja/Dania/Norwegia, reż. Joachim Trier), "Subtelność" (nagrodzony w Wenecji film mistrza francuskiego kina Christiana Vincenta), "Wojna" (duński dramat wojenny, nominowany do tegorocznego Oscara w kategorii film nieanglojęzyczny - przejmująco ukazuje wojnę w Afganistanie oczami dowódcy kompanii; reż. Tobias Lindholm).
Program Wiosny Filmów podzielony został na kilka sekcji (m.in.: "Triumfatorzy", "Rewelacje festiwali", "Faworyci publiczności", "Docenione przez krytyków"). Projekcjom towarzyszyć będą spotkania z twórcami.
Specjalna sekcja poświęcona zostanie filmom opowiadającym o historii. Będzie to cykl projekcji oraz paneli dyskusyjnych - z udziałem historyków z Polski i Niemiec - nt. postaw społeczeństwa niemieckiego wobec tragicznego dziedzictwa nazizmu (sekcja: "Konfrontacje i uniki - labirynty rozliczeń z nazizmem we współczesnej kinematografii niemieckiej"). Widzowie obejrzą np. wyróżniony Nagrodą Publiczności w Locarno film fabularny "Fritz Bauer kontra Państwo" (reż. Lars Kraume) o polowaniu na Adolfa Eichmanna, zwanego "architektem Holokaustu".