2. Warszawski Festiwal Filmów Koreańskich
Thriller z akcją osadzoną w latach 30. i komedia policyjna znalazły się w programie rozpoczynającego się 26 października 2. Warszawskiego Festiwalu Filmów Koreańskich. Prócz tego odbędzie się m.in. wykład o kinie koreańskim. Wydarzenie potrwa do niedzieli.
2. Warszawski Festiwal Filmów Koreańskich - jedyny przegląd, który prezentuje fenomen kinematografii koreańskiej w Polsce - to impreza, która odpowiada na Hangul - Koreańską Falę, czyli wzrost znaczenia kultury południowo-koreańskiej obserwowany od początku lat 90. ubiegłego wieku.
Właśnie wtedy - jak przypominają organizatorzy - Korea Płd. odnowiła gospodarcze stosunki z Chinami. "Droga na zachód okazała się żyzną glebą dla kultury koreańskiej - początkowo głównie muzyki pop, zwanej K-popem, później także seriali telewizyjnych i przemysłu filmowego. W Korei szybko zauważono potencjał dyplomatyczny - swoiste soft power swojego kraju - wynikający z większego zainteresowania Europejczyków rodzimą kulturą i znacznie zwiększono wydatki przeznaczane corocznie na wsparcie przemysłu filmowego i rozrywkowego. Kino koreańskie zaczęło się dynamicznie rozwijać, odnosząc sukcesy na festiwalach w Cannes, Wenecji oraz na licznych międzynarodowych festiwalach filmów azjatyckich" - dodają.
Jak podkreśla Joanna Łapińska, przewodnicząca rady programowej festiwalu, kino koreańskie prezentowane podczas festiwalu najkrócej można scharakteryzować słowem "różnorodność". Łącznie w czasie przeglądu zaplanowano siedem seansów. Imprezę otworzy w środę pokaz "Służącej" w reż. Park Chan-wooka, twórcy m.in. "Oldboya" i "Pani Zemsty". Akcja thrillera, wyróżnionego na festiwalu w Cannes nagrodą specjalną dla scenografa, Seong-hie Ryu i powstałego na podstawie książki "Złodziejka" Sarah Waters, dzieje się w Korei lat 30.
Prócz tego zobaczymy także "Weterana", jeden z największych hitów w historii kinematografii koreańskiej, który obejrzało ponad 13 mln widzów. Komedia policyjna nagrodzonego Niebieskim Smokiem za reżyserię Ryoo Seunga-wana - jak czytamy w opisie filmu - "trzyma w napięciu od pierwszych chwil seansu i przypomina prawdziwą jazdę bez trzymanki". Głównym bohaterem filmu jest "weteran" - Seo Do-Cheol, doświadczony i twardy oficer seulskiej policji, który próbuje rozwikłać zagadkę pozornej próby samobójczej swojego znajomego.
"Królewski krawiec" (reż. Lee Won-suk) to z kolei superprodukcja, której akcja rozgrywa się w XVIII-wiecznej Korei, za czasów panowania dynastii Joseon. Jej głównymi bohaterami są tzw. sanguiwon, dwaj królewscy krawcy - przywiązany do pracy i określonych reguł Jo DolSeok oraz młodszy od niego, spontaniczny i nieposkromiony KongJin - którzy zostają wplątani w sieć dworskich intryg. Film został nagrodzony m.in. przez publiczność na festiwalu kina azjatyckiego we włoskim Udine oraz wyróżniony koreańskimi nagrodami Wielkiego Dzwonu za najlepszą reżyserię i kostiumy. W czwartek, po seansie, w warszawskim Kinie Kultura odbędzie się spotkanie z reżyserem.
W programie festiwalu znalazł się również debiutancki, wyróżniony w zeszłym roku nagrodą Wielkiego Dzwonu dla najlepszego młodego reżysera, film Baek Jong-Yeola. "Wewnętrzne piękno" opowiada historię Woo Jina, który codziennie budzi się w innym ciele, w środku pozostając wciąż tym samym człowiekiem. Główny bohater pewnego dnia poznaje Yi-Soo i się w niej zakochuje, jednak - choć marzy o kontynuowaniu tej racji - obawia się, że jak tylko zaśnie, to straci swoją aktualną postać.
Poza pokazami zaplanowano wykład prof. Andrzeja Pitrusa "Nowe Kino Korei: Codziennie Inna Twarz". Naukowiec z Instytutu Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego opowie również o europejskich inspiracjach literackich wśród koreańskich filmowców. Organizatorem wydarzenia jest Ambasada Republiki Korei, Centrum Kultury Koreańskiej oraz Korean Film Council, przy honorowym patronacie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.